Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Akebia pięciolistkowa
Akebia pięciolistkowaAkebia pięciolistkowaAkebia pięciolistkowaAkebia pięciolistkowaAkebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Akebia quinata

  • 28,00 zł

  • Netto: 25,93 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 28 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.


Wiek sadzonki
3 lata
Pojemnik
2-litrowy
Wysokość
40-60 cm

Paszport roślin /
Plant passport

AAkebia
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Akebia pięciolistkowa
wygląd sadzonek w czerwcu
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Efektowne wieloletnie pnącze pochodzące z Azji, porasta Japonię, Chiny i Koreę. Jej pędy owijają się wokół podpór, dorastają do 10 metrów długości, a roczny przyrost wynosi 1-3 m. Posiada bardzo ciekawe ulistnienie  - liście złożone są z 5 mniejszych, owalnych listków o długości ok. 5 cm i szerokości ok. 3 cm. Młode listki mają ładny, purpurowy odcień, później zielenieją. Kwitnienie rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Wytwarza niewielkie, rozdzielnopłciowe kwiaty. Kwiaty żeńskie są dzwonkowate, o barwie purpurowej i średnicy ok. 2,5 cm, osadzone na długich szypułkach. Kwiaty męskie są mniejsze (ok. 1 cm średnicy), jednak występują liczniej. Mają jasnoróżowe zabarwienie i osadzone są na krótkich szypułkach. Po kwitnieniu (dosyć rzadko) zawiązuje owoce - podłużne, fioletowo-zielone jagody z jadalnym miąższem.

Akebia jest rośliną częściowo zimozieloną w naszym klimacie. Liście utrzymują się na roślinie do temperatury ok. -15 °C. Przy silniejszym mrozie liście brązowieją i opadają. Świetne pnącze do obsadzania pergoli, siatek, altan i innych konstrukcji ogrodowych, zarówno w ogrodach prywatnych, jak i na terenach zieleni miejskiej. Może być również wykorzystana jako roślina okrywowa, zamiast trawnika.

Stanowisko i uprawa

Akebia pięciolistkowa dobrze rośnie na każdym stanowisku, najlepiej w lekkim zacienieniu. Toleruje przeciętne ogrodowe gleby, przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Znosi zarówno okresowe susze, jak i zalewanie. Roślina zdrowa, rzadko atakowana przez choroby lub szkodniki. Jest to pnącze, dlatego wymaga podpór, wokół których będzie mogło się owijać (np. płotu, ściany budynku, drzewa, pergoli). W Polsce nie jest w pełni mrozoodporna, na wschodzie kraju może przemarzać, ale szybko się regeneruje i odbija od korzenia. Cięcie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy zbyt mocno się rozrośnie. Co kilka lat na wiosnę zaleca się wykonać cięcie prześwietlające, polegające na wycięciu najstarszych pędów.

Nazwa łacińskaAkebia quinata
Pokrójpnącze
Docelowa wysokość5-10 m
Tempo wzrosturoślina szybkorosnąca
Kolor liści/igiełciemnozielone
Barwa kwiatówpurpurowe, różowe
Stanowiskosłoneczne, półcieniste, cieniste
Wymagania glebowegleba przeciętna ogrodowa, średnio żyzna, próchniczna, przepuszczalna, zdrenowana
Mrozoodporność-23 °C (strefa 6A wg. USDA)
Zimozielonośćroślina częściowo zimozielona
Zastosowanieogrody przydomowe, parki, zieleń publiczna, roślina okrywowa
Termin kwitnieniamaj

Napisz opinię

Produkty powiązane