Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Glicynie

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) to przepiękne pnącze ozdobne należące do rodziny bobowatych. Można je spotkać pod wieloma nazwami np.: glicynia japońska, słodlin japoński czy wisteria japońska. Roślina naturalnie występuje w Japonii, a swoją nazwę zawdzięcza amerykańskiemu anatomowi - Casparowi Wistarowi. Glicynie to silne rosnące pnącza ( roczne przyrosty mogą osiągać od 1 do nawet 3 metrów długości), owijające się wokół podpór. Większość odmian osiąga ok 8 metrów wysokości a nawet i więcej. Liście wisterii są całobrzegie, składające się z 13-15 listków. Największym atutem słodlinu są niewątpliwie jego kwiaty. Zebrane w długie zwisające, osiągające nawet do 50 cm długości grona kwiatostany zachwycają wielu obserwatorów i przyciągają pożyteczne owady. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. Strąki, które są owocem glicynii, pozostają na roślinie przez całą zimę i również są bardzo dekoracyjne. Sadzonki glicynii znajdziemy w wielu różnych kolorach: niebieskim, liliowym, fioletowym, białym lub różowym.

.

W naszych ogrodach natkniemy się na 2 gatunki wisterii: glicynię kwiecistą (Wisteria floribunda) oraz glicynię chińską (Wisteria sinensis). Wisteria kwiecista dorasta do 8 metrów wysokości, kwitnie na przełomie maja i czerwca, ma lewoskrętne pędy, a kwiaty rozwijają się stopniowo. Wisteria chińska dorasta nawet do 15 metrów wysokości, kwitnienie przypada na maj, pędy są prawoskrętne, a kwiaty rozwijają się na gronie w jednakowym czasie. 

Glicynia najlepiej czuje się na stanowiskach osłoniętych i słonecznych. Symbioza z bakteriami brodawkowatymi pozwala wisteriom rosnąć na glebach średnio żyznych i pomaga w przetrwaniu niekorzystnych warunków. Preferują podloże o odczynnie lekko kwaśnym (zbliżonym do obojętnego). Najlepszym nawozem pod glicynie będzie po prostu obornik, lub specjalistyczny nawóz do kwitnących pnączy. Rośliny w naszym klimacie zaleca się okrywać przez pierwsze lata po posadzeniu.

Glicynia nie kwitnie, dlaczego?

Wisterie do kwitnienia muszą "dojrzeć". Rośliny rozmnażane z nasion zakwitają po ok. 10 latach od wysiewu, podczas gdy na glicyniach szczepionych kwiaty pojawiają się już w 4-5 roku. Oprócz czasu wisterie do pięknego i obfitego kwitnienia potrzebują kilku zabiegów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza przycinania.

Cięcie wisteri należy rozpocząć w 2-3 roku po posadzeniu. Wiosną zostawiamy na pędach 3-4 pąki liściowe. Dodatkowo w trakcie sezonu przeprowadzamy cięcie sanitarne, czyli wycinamy wilki oraz suche i obumarłe pędy rośliny.W lipcu skracamy tegoroczne przyrosty mniej więcej o połowę, pozostawiając 4-5 liści na skróconym pędzie. Glicynie która zaprzestała kwitnienia można pobudzić poprzez skrócenie korzeni wokół rośliny. Wykonuje się to szpadlem w odległości wokół 60 cm od przewodnika na głębokości około 30 cm.

Odpowiednia pielęgnacja glicyni i dobre stanowisko sprawi, że pnącze szybko odwdzięczy nam się pięknymi kwiatami i bujnym wzrostem. Zapraszamy do obejrzenia wyselekcjonowanych i unikatowych sadzonek odmian wisterii w naszym sklepie.
 

Glicynia amerykańska Longwood Purple
3 lata
C2
50-100 cm

Mrozoodporna, amerykańska odmiana glicyni o fioletowych kwiatostanach osiągających ok 10-20 cm długości. Kwitnienie rozpoczyna się nieco później niż w..

(opinie: 8)

49,00 zł

Glicynia kwiecista Blue Dream
3 lata
C2
60-80 cm

Odmiana wyselekcjonowana w Niemczech, w Arboretum Ellerhoop o pięknych, niebieskich kwiatach. Kwitnie bardzo obficie w maju. Kwiaty lekko pachnące, ze..

(opinie: 6)

49,00 zł

Glicynia kwiecista Shiro-noda
3 lata
C2
60-100 cm

Odmiana o pięknych, białych, pachnących kwiatach. Kwitnie bardzo obficie w maju. Jest uznawana za najpiękniejszą odmianę o białej barwie kwiatów. Rośn..

(opinie: 5)

49,00 zł

Glicynia kwiecista Violacea Plena
3 lata
C2
60-80 cm

Rzadko spotykana odmiana o pięknych, pełnych fioletowych, pachnących kwiatach. Kwitnie bardzo obficie w maju. Kwiaty bardzo dekoracyjne zebrane w dług..

(opinie: 5)

49,00 zł

Wyświetlono: 1 do 4 z 4 (1 stron)