Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Winorośle

Winorośl jest coraz chętniej uprawianą rośliną owocową w naszych ogrodach. Znajduje ona coraz szersze zastosowanie w polskiej kuchni, a to ze względu na walory smakowe owoców oraz ich właściwości zdrowotne. Poniżej przedstawiamy Państwu ofertę starannie wyselekcjonowanych odmian winorośli. Już teraz życzymy udanej uprawy i smacznego!

Kilka słów o winorośli

Winorośl jest pnączem, które zazwyczaj osiąga ok 10 metrów długości. Pędy winorośli przyczepiają się do ściany za pomocą wąsów czepnych. Liście są pojedyncze, ciemnozielone, zwykle 3- do 5-klapowe. Zwykle osiągają do 15 cm długości i szerokości. Kwitnie późną wiosną. Kwiatostany mają ok. 20 cm długości. Owoce, w zależności od odmiany, mogą przybierać barwę od jasno zielonej, przez róż i czerwień aż do niemal czarnej. Owoce zawierają od 2 do 4 nasion. Obecnie możemy znaleźć również odmiany, które nie zawiązują nasion.

Dziko rosnącą winorośl możemy spotkać w basenie Morza Śródziemnego oraz w południowo-zachodniej Azji. Naturalne stanowiska winorośli w Europie to m.in.: Hiszpania, Włochy, Szwajcaria, Austria, Węgry, Rumunia oraz kraje bałkańskie.

.

Właściwości zdrowotne winogron

Owoce winorośli, czyli winogrona, doceniane są od tysiącleci. Są naturalną ochroną przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nowotwory czy nadciśnienie tętnicze. Współczesna medycyna niekonwencjonalna wyróżnia dział ampeloterapii, czyli leczenie winem, a także owocami i sokiem winogronowym. W owocach winorośli znajdziemy witaminy A, B i C oraz minerały takie jak: fosfor, potas, wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo i jod. Są skuteczną metodą w odkwaszaniu organizmu. Właściwości antynowotworowe mają zawarte w owocach (zwłaszcza w skórce i pestkach) flawonoidy. Najnowsze badania potwierdzają, że wyciąg z pestek winogron skutecznie niszczy komórki rakowe w hodowli m.in.: raka skóry, jelita, płuc, żołądka i prostaty.

Uprawa winorośli

Abyśmy mogli cieszyć się pięknymi, smacznymi owocami musimy spełnić kilka podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Winorośl najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Doskonale nadają się do sadzenia od strony południowej przy pergolach, czy ścianach budynku. Preferuje miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru. Wymagania glebowe nie są duże. Winorośle dobrze rosną w podłożu przepuszczalnym, piaszczystym. Słabiej rosną na glebach podmokłych, na których są bardziej podatne na choroby. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu winorośle powinniśmy kopczykować.

Sadzonki winorośli nawozimy umiarkowanie. Nie wymagają one dużej ilości składników pokarmowych. Najlepiej do przeprowadzenia zabiegu użyć nawozu do winorośli o konkretnym i zbilansowanym składzie. Nawożenie powinno zakończyć się najpóźniej w lipcu.

Winorośl tworzy rozbudowany system korzeniowy, który zapewnia roślinie dostateczną ilość wody. Jednak podlewanie sadzonek winorośli może okazać się konieczne podczas długotrwałej suszy, zwłaszcza w przypadku roślin rosnących na piaszczystym podłożu. O odpowiednią wilgotność podłoża należy zadbać szczególnie w okresie tworzenia się owoców. Aby zapobiec nadmiernemu przesychaniu podłoża, sadzonki winorośli zaleca się ściółkować (najlepiej przekompostowaną korą).

Cięcie winorośli to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny w całej uprawie i powinno być wykonywane każdego roku. Najlepsze plony osiąga się z tegorocznych pędów, które wyrosły z ubiegłorocznego przyrostu. Cięcie przeprowadzamy w momencie zimowego spoczynku roślin. Winorośli nie tniemy zbyt wcześnie, aby przymrozki nie uszkodziły pędów. Zbyt późne cięcie również jest niewskazane, ponieważ doprowadza ono do tzw. "płaczu łozy" co w rezultacie opóźnia gojenie się ran. Najlepszym terminem przeprowadzenia zabiegu cięcia jest koniec lutego/początek marca. Cięcie przeprowadzamy w bezdeszczowy dzień o dodatniej temperaturze. Podczas cięcie zostawiamy jedynie 2 lub 3 silne, zdrowe i zdrewniale pędy jednoroczne (tzw. łozy). Pozostałe pędy usuwamy. Pozostawione łozy skracamy tak, aby pozostało na nich od 6 do 12 pąków (w zależności od odmiany).

W okresie kwitnienia winorośli obcinamy również tegoroczne przyrosty. Celem takiego działania jest wzmocnienie pnącza oraz skierowanie większej ilości składników mineralnych do kwiatów i zawiązujących się owoców. Dzięki temu uzyskamy duże i smaczne owoce. Równie ważne jest skracanie pędów i usuwanie starych liści w okresie wybarwiania się owoców (zazwyczaj w sierpniu). Zabieg ten wykonujemy w celu polepszenia warunków świetlnych wewnątrz krzewu, co pozwoli na lepsze wybarwienie się owoców oraz polepszy ich jakość i smak. Dodatkowym atutem takich zabiegów jest prześwietlenie krzewu, które poprawi zdrowotność roślin.

Nie wszystkie odmiany winorośli są w pełni mrozoodporne, dlatego przed nadejściem zimy (w listopadzie) usypujemy 30-centymetrowy kopczyk ziemi u podstawy krzewy. W ten sposób zabezpieczymy system korzeniowy przed mrozem.

Przy prawidłowej pielęgnacji winorośli powinniśmy ograniczyć występowanie chorób i szkodników do minimum. Jednak nie zawsze wszystko może pójść po naszej myśli. Najczęściej występującą chorobą grzybową w uprawie winorośli jest mączniak rzekomy i mączniak właściwy. W walce z mączniakiem pomoże nam preparat Topsin M 500 SC. Jeżeli chodzi o szkodniki to najczęściej możemy zaobserwować oczywiście mszyce (zwalczanie: E!Mszyca ; Płyn na mszyce - Agrecol Natura), a także przędziorka chmielowca (zwalczanie : Płyn na przędziorki - Agrecol Natura).

Przykro nam, ale produkty z tej kategorii są niedostępne. Sprawdź ponownie później.