Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Byliny

Byliny, czyli niezdrewniałe wieloletnie rośliny to z pewnością jedne z najciekawszych pozycji, które możemy mieć w swoich ogrodach. Ogrom odmian, barw i form sprawia, że byliny nadają przestrzeni wyrazu i elegancji. Byliny ozdobne są nie tylko z kwiatów tak jak: alstremerie, ketmie, jeżówki, tawułki, serduszki czy liliowce, ale także z liści, które można spotkać w przeróżnych kolorach i kształtach np.: Żurawki, Funkie czy ciemierniki.

Byliny są idelanym dodatkiem do krzewów ozdobnych, zwłaszcza iglaków. Nie potrzebują wiele miejsca, są tolerancyjne względem podloża i zazwyczaj długo kwitną. Wśród bylin znajdziemy mnóstwo gatunków, które idealnie nadają się do miejsc zacienionych, co niewątpliwie jest wielkim atutem tej grupy roślin. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą bylin ozdobnych. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo naprawdę warto mieć byliny w swoim ogrodzie!

.

Trochę o bylinach

Byliny to ogromna grupa, w której znajdziemy wiele gatunków roślin. Cechą charakterystyczną większości bylin jest zamieranie części nadziemnej na zimę i odradzanie się jej wiosną z organów podziemnych - kłączy, korzeni, rozłogów. Dzieje się tak, ponieważ byliny nie tworzą zdrewniałych pędów jak ma to miejsce w przypadku drzew i krzewów ozdobnych. Terminem "byliny" w praktyce ogrodniczej opisujemy również trawy, wieloletnie paprocie, czy formy pośrednie między typowymi bylinami a roślinami drzewiasytmi np: barwinek pospolity (Vinca minor), czy lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia).

Stanowisko

Większość bylin preferuje stanowiska słoneczne (np. macierzanka, lawenda, trawy ozdobne) lub lekko zacienione. Znajdziemy również mnóstwo gatunków które dobrze odnajdą się w cieniu np.: barwinek, paprocie, tojeść. Należy pamiętać aby sadzonki bylin przeznaczonych do cienia nie nastawiać na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to doprowadzić do żółknięcia i zasychania liści oraz ogólnego złego wyglądu roślin.

Zdecydowana większość byliny ogrodowych najlepiej rośnie na żyznym, przepuszczalnym, wilgotnym i bogatym w składniki pokarmowe podłożu. Jednak wśród tej grupy roślin znajdziemy również gatunki, które poradzą sobie nawet w najbardziej wymagających stanowiskach. W przypadku odczynu podłoża sprawa jest prostsza. Gleba o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego (pH 6-7) będzie idealna właściwie dla każdej grupy bylin. Choć większość bylin preferuje wilgotne podłoże to należy zapewnić im odpowiedni drenaż, ponieważ stojąca woda będzie zabójcza nawet dla najbardzie tolerancyjnych roślin.

Byliny z naszej strefy klimatycznej są mrozoodporne. Gatunki bardziej wrażliwe zaleca się okrywać na zimę białą agrowłókniną lub przysypywać korą, suchymi liśćmi itp. Byliny wrażliwe na mróz musimy wykopać z ziemi i przechować przez zimę w pomieszczeniu gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni Celsjusza (np. nieogrzewany garaż). 

Sadzenie

Przed sadzeniem należy odpowiednio dobrać gatunek byliny do miejsca sadzenia uwzględniając jej preferencje siedliskowe. W przypadku bylin uprawianych w pojemnikach termin sadzenia nie ma znaczenia. Można je sadzić przez cały rok. Przed sadzeniem bylin przekopujemy ziemię na głębokość ok. 50 cm. Robimy drenaż z kamieni/keramzytu jeśli jest to konieczne. Wyjmujemy roślinę z doniczki (można ją wcześniej moczyć w wodzie) i sadzimy ją w tak przygotowane podłoże. Sadzonkę sadzimy na tej samej głębokości na jakiej rosły w doniczce (w przypadku świeżo przygotowanej rabaty można posadzić sadzonki bylin 1-2 cm głębiej niż rosły w doniczce). Lekko ubijamy i dobrze podlewamy po posadzeniu. Pamiętajmy, aby przy jesiennym sadzeniu roślin nie stosować już nawożenia. Byliny sadzone późno jesienią należy nawozić dopiero wiosną przyszłego roku!

Pielęgnacja

Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną bylin jest podlewanie. Nie możńa dopuścić do przesuszenia roślin. Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników (np. przebiegu pogody lub podłoża w jakim dana roślina rośnie). Gleba powinna być stale wilgotna. Najlepiej podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nie należy podlewać roślin w godzinach południowych, w czasie największego słońca, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia roślin. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również: usuwanie przekwitłych kwiatostanów, usuwanie zaschniętychlub obumarłych liści, podpieranie uginających się pędów, usuwanie chwastów na rabatach bylinowych, ściółkowanie rabat, okrywanie roślin na zimę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy się cieszyć najpiękniejszymi bylinami w ogrodzie.

Nawożenie

Byliny w ogrodzie najlepiej nawozić nawozem wieloskładnikowym, długodziałającym. Wtedy mamy pewność, że roślina otrzyma optymalną ilość składników pokarmowych w odpowiednim czasie. Świeżo posadzonych bylin nie nawozimy przez okres około 3 tygodni. Należy pamiętać, aby nie nawozić roślin posadzonych późnym latem/jesienią. 

Zastosowanie

Byliny w ogrodzie to wielkie bogactwo. Dzięki bylinom nasz ogród może być kolorowy przez bardzo długi czas. Najdłużej kwitnące byliny to np.: Kocimiętka Fassena, Lawenda wąskolistna, Szałwia omszona, Perowskia, Krwawnik pospolity, czy Goździk kropkowany.

Byliny to również raj dla wielu pożytecznych owadów (np. motyli, pszczół). Wśród bylin znajdziemy wiele gatunków miododajnych np.: Jeżówka purpurowa, Przywrotnik ostroklapowy, Lawenda wąskolistna, Dzielżan ogrodowy, Przetacznik długolistny, Bergenia, Kocimiętka, Szałwia omszona, Dąbrówka rozłogowa, Rozchodnik okazały itd.

Wiele bylin pięknie pachnie, dzięki czemu idealnie nadają się na rabatę zapachową. Gatunki bylin o pachnących kwiatach lub liściach to np.: Krwawnik pospolity, Szałwia, Konwalia majowa, Lawenda, Floksy, Kłosowce itd.

Sadzonki bylin ozdobnych są idealnym dopełnieniem rabat w naszych ogrodach. Są wykorzystywane w murkach skalnych, wokół oczek wodnych i strumyków, wzdłuż ścieżek. Wiele bylin jest sadzonych w miastach, w miejscach, w których krzewy czy drzewa nie spełniałyby swojej roli lub nieprzetrwałyby niekorzystnych warunków (np. silnie nasłonecznione rabaty miejskie). Byliny idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach, dzięki czemu mogą ozdobić tarasy, balkony w towarzystwie pięknie kwitnących roślin jednorocznych.

Byliny mają wiele zastosowań i to od nas zależy w jaki sposób je wykorzystamy. Z pewnością jednak powinny być nieodzownym elementem każdego ogrodu.

Aster alpejski Dunkle Schöne
2 lata
1,5 l
10-20 cm

Niewielka bylina o dużych walorach ozdobnych. Dorasta do 20-30 cm wysokości, wytwarza sztywne i proste łodygi pokryte skąpo szarozielonymi liśćmi o ks..

15,99 zł

Aster alpejski Pinkie
2 lata
1,5 l
10-20 cm

Niewielka bylina o dużych walorach ozdobnych. Dorasta do ok. 25 cm wysokości, wytwarza sztywne i proste łodygi pokryte skąpo szarozielonymi liśćmi o k..

15,99 zł

Barwinek pospolity Plena
2 lata
0,5 l
10-20 cm

Zimozielona, niska, okrywowa krzewinka o ścielących się po ziemi pędach dorastająca do ok. 20 cm wysokości. Liście błyszczące o ciemnozielonym zabarwi..

10,99 zł

Funkia Catherine
2 lata
2 l
15-20 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 40 cm wysokości 70 cm szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże, s..

(opinie: 1)

20,00 zł

Funkia Twilight
2 lata
2 l
15-20 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 50 cm wysokości 70 cm szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże, s..

20,00 zł

Goździk postrzępiony Angel of Hope
2 lata
1 l
15-20 cm

Wieloletnia niska bylina o efektownych, pachnących kwiatach. Tworzy zwarte, gęste kępy, o wysokości nie przekraczającej 25 cm i szerokości 20 cm. Liśc..

(opinie: 1)

12,99 zł

Goździk postrzępiony Angel of Virtue
2 lata
1 l
15-20 cm

Wieloletnia niska bylina o efektownych, pachnących kwiatach. Tworzy zwarte, gęste kępy, o wysokości nie przekraczającej 25 cm i szerokości 20 cm. Liśc..

12,99 zł

Krwawnik pospolity Paprika
2 lata
2 l
20-30 cm

Wieloletnia bylina o wzniesionych pędach i intensywnie czerwonych, "talerzowych" kwiatostanach. W trakcie kwitnienia osiąga do 80 cm wysokości, rozras..

(opinie: 1)

17,00 zł

Lawenda wąskolistna Dwarf Blue
2 lata
1,5 l
15-40 cm

Niska, fioletowa roślina o zwartym, regularnym pokroju i pięknym, intensywnym zapachu, obficie kwitnąca w lipcu i sierpniu. Dorasta do około 50 cm wys..

(opinie: 15)

12,50 zł

Lobelia lśniąca Queen Victoria
3 lata
1,5 l
30-60 cm

Lobelie to gatunek bardzo popularny w Europie i uprawiany od setek lat. Odmiana 'Queen Victoria' jest szczególnie popularna w krajach rzymskokatolicki..

(opinie: 13)

17,00 zł

Ostnica cieniutka Ponytails
2 lata
0,5 l
20-40 cm

..

(opinie: 6)

12,50 zł

Tawułka Arendsa Diamant
3 lata
2 l
20-40 cm

Wieloletnia bylina o efektownych kwiatach i kępiastym pokroju. Dorasta do 70 cm wysokości. Liście pierzaste, barwy ciemnozielonej, wiosną czerwonawe. ..

19,99 zł

Wrzos Agneta Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Zwarta krzewinka o wzniesionym pokroju. Krzewi się silnie, dorastając do około 20-30 cm wysokości. Liście intensywnie żółte, bardzo grube. Kwiaty pącz..

7,50 zł

Wrzos Anna-Sofie Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Niska i gęsta krzewinka o spłaszczonym pokroju, dorastająca do około 30 cm wysokości. Liście łuskowate, w kolorze żółtym. Kwiaty różowe, zebrane w wąs..

7,50 zł

Wrzos Anouk Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Nowa, chroniona odmiana z serii Beauty Ladies. Niska i zwarta krzewinka o spłaszczonym pokroju. Krzewi się silnie, dorastając do około 20 cm wysokości..

(opinie: 7)

7,50 zł

Wrzos Dark Beauty PEŁNY
2 lata
0,6 l
15 cm

Zimozielona, gęsta krzewinka o zwartym pokroju i wyprostowanych pędach. Dorasta do 25-30 cm. Kwiaty niezwykle atrakcyjne, półpełne, czasem pełne, w od..

(opinie: 25)

7,50 zł

Wrzos DUOCOLOR 2-kolorowy Beauty Ladies ® biało-różowy
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Mocno zagęszczona krzewinka o wzniesionym pokroju, średnio wysoka (20-30 cm). Liście intensywnie zielone. W jednej doniczce występują dwa typy pędów: ..

(opinie: 2)

9,50 zł

Wrzos Lea Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
10-15 cm

Zimozielona krzewinka o ciemnozielonych liściach i fioletowych kwiatach typu pączkowego. Tworzy średniej wysokości, 30-40 cm, gęste kępy o półwzniesio..

(opinie: 4)

7,50 zł

Wrzos Melissa Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Zimozielona krzewinka o jasnozielonych liściach i łososiowych kwiatach typu pączkowego. Tworzy średniej wysokości, 30-40 cm, zwarte kępy o półwzniesio..

(opinie: 1)

7,50 zł

Wrzos Monaco Skyline ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Odmiana 'Monaco' to niska (40 cm), zimozielona krzewinka o wzniesionych pędach. Niezwykle ciekawy pokrój rośliny zawdzięczają piramidalnym, bogato uga..

7,99 zł

Wrzos Sophia Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Wrzos 'Sophia' to mocno zagęszczona, zimozielona krzewinka o pokroju krzaczastym, dorasta do około 35 cm wysokości. Liście drobne, ciemnozielone. Kwia..

(opinie: 3)

7,50 zł

Wrzos TRICOLOR 3-kolorowy Beauty Ladies ® biało-żółto-różowy
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Mocno zagęszczona krzewinka o wzniesionym pokroju, średnio wysoka (20-30 cm). Liście w różnych odcieniach - od zielonego do żółtego. W jednej doniczce..

10,50 zł

Wrzos TRICOLOR 3-kolorowy Beauty Ladies ® różowo-żółto-fioletowy
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Mocno zagęszczona krzewinka o wzniesionym pokroju, średnio wysoka (20-30 cm). Liście w różnych odcieniach - od zielonego do żółtego. W jednej doniczce..

(opinie: 8)

10,50 zł

Wrzos Vera Beauty Ladies ®
2 lata
0,6 l
15-20 cm

Mocno zagęszczona krzewinka o wzniesionym pokroju, dorasta do około 20 cm. Liście intensywnie zielone. Kwiaty pojedyncze, pączkowe (pozostają zamknięt..

(opinie: 14)

7,50 zł

Żurawka drobna Palace Purple
2 lata
2 l
20-30 cm

..

(opinie: 1)

18,50 zł

Wyświetlono: 1 do 25 z 25 (1 stron)