Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Byliny

Byliny, czyli niezdrewniałe wieloletnie rośliny to z pewnością jedne z najciekawszych pozycji, które możemy mieć w swoich ogrodach. Ogrom odmian, barw i form sprawia, że byliny nadają przestrzeni wyrazu i elegancji. Byliny ozdobne są nie tylko z kwiatów tak jak: alstremerie, ketmie, jeżówki, tawułki, serduszki czy liliowce, ale także z liści, które można spotkać w przeróżnych kolorach i kształtach np.: Żurawki, Funkie czy ciemierniki.

Byliny są idelanym dodatkiem do krzewów ozdobnych, zwłaszcza iglaków. Nie potrzebują wiele miejsca, są tolerancyjne względem podloża i zazwyczaj długo kwitną. Wśród bylin znajdziemy mnóstwo gatunków, które idealnie nadają się do miejsc zacienionych, co niewątpliwie jest wielkim atutem tej grupy roślin. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą bylin ozdobnych. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo naprawdę warto mieć byliny w swoim ogrodzie!

.

Trochę o bylinach

Byliny to ogromna grupa, w której znajdziemy wiele gatunków roślin. Cechą charakterystyczną większości bylin jest zamieranie części nadziemnej na zimę i odradzanie się jej wiosną z organów podziemnych - kłączy, korzeni, rozłogów. Dzieje się tak, ponieważ byliny nie tworzą zdrewniałych pędów jak ma to miejsce w przypadku drzew i krzewów ozdobnych. Terminem "byliny" w praktyce ogrodniczej opisujemy również trawy, wieloletnie paprocie, czy formy pośrednie między typowymi bylinami a roślinami drzewiasytmi np: barwinek pospolity (Vinca minor), czy lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia).

Stanowisko

Większość bylin preferuje stanowiska słoneczne (np. macierzanka, lawenda, trawy ozdobne) lub lekko zacienione. Znajdziemy również mnóstwo gatunków które dobrze odnajdą się w cieniu np.: barwinek, paprocie, tojeść. Należy pamiętać aby sadzonki bylin przeznaczonych do cienia nie nastawiać na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to doprowadzić do żółknięcia i zasychania liści oraz ogólnego złego wyglądu roślin.

Zdecydowana większość byliny ogrodowych najlepiej rośnie na żyznym, przepuszczalnym, wilgotnym i bogatym w składniki pokarmowe podłożu. Jednak wśród tej grupy roślin znajdziemy również gatunki, które poradzą sobie nawet w najbardziej wymagających stanowiskach. W przypadku odczynu podłoża sprawa jest prostsza. Gleba o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego (pH 6-7) będzie idealna właściwie dla każdej grupy bylin. Choć większość bylin preferuje wilgotne podłoże to należy zapewnić im odpowiedni drenaż, ponieważ stojąca woda będzie zabójcza nawet dla najbardzie tolerancyjnych roślin.

Byliny z naszej strefy klimatycznej są mrozoodporne. Gatunki bardziej wrażliwe zaleca się okrywać na zimę białą agrowłókniną lub przysypywać korą, suchymi liśćmi itp. Byliny wrażliwe na mróz musimy wykopać z ziemi i przechować przez zimę w pomieszczeniu gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni Celsjusza (np. nieogrzewany garaż). 

Sadzenie

Przed sadzeniem należy odpowiednio dobrać gatunek byliny do miejsca sadzenia uwzględniając jej preferencje siedliskowe. W przypadku bylin uprawianych w pojemnikach termin sadzenia nie ma znaczenia. Można je sadzić przez cały rok. Przed sadzeniem bylin przekopujemy ziemię na głębokość ok. 50 cm. Robimy drenaż z kamieni/keramzytu jeśli jest to konieczne. Wyjmujemy roślinę z doniczki (można ją wcześniej moczyć w wodzie) i sadzimy ją w tak przygotowane podłoże. Sadzonkę sadzimy na tej samej głębokości na jakiej rosły w doniczce (w przypadku świeżo przygotowanej rabaty można posadzić sadzonki bylin 1-2 cm głębiej niż rosły w doniczce). Lekko ubijamy i dobrze podlewamy po posadzeniu. Pamiętajmy, aby przy jesiennym sadzeniu roślin nie stosować już nawożenia. Byliny sadzone późno jesienią należy nawozić dopiero wiosną przyszłego roku!

Pielęgnacja

Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną bylin jest podlewanie. Nie możńa dopuścić do przesuszenia roślin. Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników (np. przebiegu pogody lub podłoża w jakim dana roślina rośnie). Gleba powinna być stale wilgotna. Najlepiej podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nie należy podlewać roślin w godzinach południowych, w czasie największego słońca, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia roślin. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również: usuwanie przekwitłych kwiatostanów, usuwanie zaschniętychlub obumarłych liści, podpieranie uginających się pędów, usuwanie chwastów na rabatach bylinowych, ściółkowanie rabat, okrywanie roślin na zimę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy się cieszyć najpiękniejszymi bylinami w ogrodzie.

Nawożenie

Byliny w ogrodzie najlepiej nawozić nawozem wieloskładnikowym, długodziałającym. Wtedy mamy pewność, że roślina otrzyma optymalną ilość składników pokarmowych w odpowiednim czasie. Świeżo posadzonych bylin nie nawozimy przez okres około 3 tygodni. Należy pamiętać, aby nie nawozić roślin posadzonych późnym latem/jesienią. 

Zastosowanie

Byliny w ogrodzie to wielkie bogactwo. Dzięki bylinom nasz ogród może być kolorowy przez bardzo długi czas. Najdłużej kwitnące byliny to np.: Kocimiętka Fassena, Lawenda wąskolistna, Szałwia omszona, Perowskia, Krwawnik pospolity, czy Goździk kropkowany.

Byliny to również raj dla wielu pożytecznych owadów (np. motyli, pszczół). Wśród bylin znajdziemy wiele gatunków miododajnych np.: Jeżówka purpurowa, Przywrotnik ostroklapowy, Lawenda wąskolistna, Dzielżan ogrodowy, Przetacznik długolistny, Bergenia, Kocimiętka, Szałwia omszona, Dąbrówka rozłogowa, Rozchodnik okazały itd.

Wiele bylin pięknie pachnie, dzięki czemu idealnie nadają się na rabatę zapachową. Gatunki bylin o pachnących kwiatach lub liściach to np.: Krwawnik pospolity, Szałwia, Konwalia majowa, Lawenda, Floksy, Kłosowce itd.

Sadzonki bylin ozdobnych są idealnym dopełnieniem rabat w naszych ogrodach. Są wykorzystywane w murkach skalnych, wokół oczek wodnych i strumyków, wzdłuż ścieżek. Wiele bylin jest sadzonych w miastach, w miejscach, w których krzewy czy drzewa nie spełniałyby swojej roli lub nieprzetrwałyby niekorzystnych warunków (np. silnie nasłonecznione rabaty miejskie). Byliny idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach, dzięki czemu mogą ozdobić tarasy, balkony w towarzystwie pięknie kwitnących roślin jednorocznych.

Byliny mają wiele zastosowań i to od nas zależy w jaki sposób je wykorzystamy. Z pewnością jednak powinny być nieodzownym elementem każdego ogrodu.

Alstremeria SPRING VALLEY Tesvalspring PBR
2 lata
C2
20-40 cm

Efektowna bylina o egzotycznych kwiatach, zwartym, kępiastym pokroju i kompaktowych wymiarach. Dorasta zaledwie do 50 cm wysokości. Rozrasta się tworz..

(opinie: 3)

52,00 zł

Alstremeria SUMMER PEPPER Tessumpep PBR
2 lata
C2
15-30 cm

Efektowna bylina o egzotycznych kwiatach i zwartym, kępiastym pokroju, dorastająca do 60-80 cm wysokości. Rozrasta się tworząc mięsiste, bulwiaste kłą..

52,00 zł

Barwinek pospolity Plena
3 lata
C1,5
10-15 cm

Zimozielona, niska, okrywowa krzewinka o ścielących się po ziemi pędach dorastająca do ok. 20 cm wysokości. Liście błyszczące o ciemnozielonym zabarwi..

15,00 zł

Brunera Sea Heart
3 lata
C2
15-30 cm

Niezwykle dekoracyjna, cieniolubna bylina o dużych liściach w kształcie serca, pochodząca z Kaukazu. Często nazywana niezapominajką kaukaską ze względ..

(opinie: 2)

32,00 zł

Funkia American Halo
2 lata
C2
15-20 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 50 cm wysokości 1,5 m szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże, s..

24,00 zł

Funkia Catherine
2 lata
C2
15-20 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 40 cm wysokości 70 cm szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże, s..

(opinie: 1)

24,00 zł

Funkia Karin
2 lata
C2
15-20 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 70 cm wysokości 1,2 m szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże (o..

24,00 zł

Funkia Twilight
2 lata
C2
15-20 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 50 cm wysokości 70 cm szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże, s..

24,00 zł

Jeżówka KISMET® Intense Orange
2 lata
C2
20-40 cm

Bylina o zwartym,  wyprostowanym pokroju dorastająca do około 40-50 cm wysokości. Pomarańczowe kwiaty pojawiają się od czerwca do października. Są mio..

22,00 zł

Jeżówka KISMET® White
2 lata
C2
20-40 cm

Bylina o zwartym,  wyprostowanym pokroju dorastająca do około 35-40 cm wysokości. Białe kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Są miododajne, pr..

22,00 zł

Jeżówka KISMET® Yellow
2 lata
C2
20-40 cm

Bylina o zwartym, wyprostowanym pokroju dorastająca do około 40-50 cm wysokości. Liście lancetowate, delikatnie owłosione, ciemnozielone. Żółte kwiaty..

22,00 zł

Jeżówka Meditation Orange®
2 lata
C2
20-40 cm

Ozdobna bylina tworząca zwartą i gęstą kępę, dorastająca do około 35-40 cm wysokości. Liście lancetowate, szorstkie, delikatnie owłosione, ciemnozielo..

22,00 zł

Jeżówka Meditation Pink®
2 lata
C2
30-40 cm

..

22,00 zł

Jeżówka PRIMA™ Ruby
2 lata
C2
20-40 cm

Ozdobna bylina o zwartym pokroju i wyprostowanych łodygach, dorastająca do około 30-40 cm wysokości. Liście lancetowate, delikatnie owłosione, ciemnoz..

22,00 zł

Jeżówka Sensation Mango®
2 lata
C2
30-40 cm

Ozdobna bylina o zwartym, wyprostowanym pokroju, dorastająca do około 40 cm wysokości. Liście lancetowate, delikatnie owłosione, ciemnozielone. Kwiaty..

22,00 zł

Lawenda wąskolistna Dwarf Blue
2 lata
C1,5
15-30 cm

Niska, fioletowa roślina o zwartym, regularnym pokroju i pięknym, intensywnym zapachu, obficie kwitnąca w lipcu i sierpniu. Dorasta do około 50 cm wys..

(opinie: 26)

12,50 zł

Liliowiec Campfire Embers
2 lata
C3
30-50 cm

Ozdobna bylina dorastająca do około 50 cm wysokości. Kwitnie obficie od maja do października. Kwiaty mają piękny, intensywny, czerwony kolor z żółtym ..

24,00 zł

Liliowiec Lullaby Baby
2 lata
C3
20-40 cm

Piękna odmiana liliowca o kwiatach w bladoróżowym kolorze z żółto-zielonym środkiem. Bylina dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnienie rozpoczyna się wcze..

24,00 zł

Liliowiec Matrousjka
2 lata
C3
20-40 cm

Odmiana liliowca o pięknych, pachnących kwiatach. Bylina dorasta do 60 cm wysokości. Kwitnie bardzo obficie w lipcu-sierpniu. Kwiaty różowe, z podłużn..

24,00 zł

Liliowiec Mike Reed
2 lata
C3
20-40 cm

Odmiana liliowca o dużych (ok. 20 cm średnicy), egzotycznie zabarwionych kwiatach. Dorasta do 60-80 cm wysokości. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu ..

24,00 zł

Liliowiec Ruby Stella
2 lata
C3
20-40 cm

Karłowa odmiana liliowca o rubinowoczerwonych kwiatach i zwartym pokroju. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Odmiana Ruby Stella (podobnie jak liliowiec '..

24,00 zł

Liliowiec Stella d'oro
2 lata
C3
20-40 cm

Wielokrotnie nagradzana, piękna i karłowa odmiana liliowca o złocistych kwiatach i zwartym pokroju. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Odmiana Stella d'or..

24,00 zł

Perowskia Blue Spire
2 lata
C2
20-30 cm

Niski krzew podobny do lawendy, o intensywnym zapachu zbliżonym do zapachu szałwii. Piękne, niebieskie kwiaty i srebrzyste pędy. Sprzedaż wysyłkowa, ..

(opinie: 21)

18,00 zł

Pysznogłówka Bee-You® Bee Merry
2 lata
C1
20-30 cm

Wielokrotnie nagradzana, piękna i karłowa odmiana liliowca o złocistych kwiatach i zwartym pokroju. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Odmiana Stella d'or..

15,99 zł

Pysznogłówka Bee-You® Bee Preety
2 lata
C1
20-30 cm

Pysznogłówka 'Bee Preety' to piękna, kompaktowych rozmiarów bylina o dużych lawendowo-fioletowych kwiatach. Bylina dorasta do ok. 50-60 cm wysokości i..

15,99 zł

Pysznogłówka Bee-You® Bee Pure
2 lata
C1
20-30 cm

Pysznogłówka 'Bee Pure' to piękna, kompaktowych rozmiarów bylina o ciemnofioletowych kwiatach. Bylina dorasta do ok. 50-60 cm wysokości i 40 cm szerok..

15,99 zł

Rojnik BigSam™ Country Red
2 lata
C1
5-10 cm

Nowa, ciekawa odmiana rojnika z serii BigSam o pięknej, czerwono-zielonej barwie liści. Rojniki z grupy BigSam tworzą bardzo duże rozety liściowe, któ..

13,99 zł

Rojnik BigSam™ Ruby Star
2 lata
C1
5-10 cm

Nowa, ciekawa odmiana rojnika z serii BigSam o pięknej barwie liści zmieniających kolor w trakcie sezonu wegetacyjnego. Rojniki z grupy BigSam tworzą ..

13,99 zł

Rozplenica szczecinkowata
3 lata
C2
30-60 cm

Kontrastowa trawa ozdobna dorastająca do 1 m wysokości. Pokrój kępiasty, o długich i wąskich liściach wybarwionych na kolor czerwony i bordowy. W lipc..

(opinie: 4)

24,00 zł

Rudbekia Summerina Orange PBR
3 lata
C2
30-40 cm

Długo kwitnąca, wieloletnia bylina mieszańcowa, powstała ze skrzyżowania rudbekii oraz jeżówki, przez co zachowała efektowny wygląd zyskując jednocześ..

22,00 zł

Wyświetlono: 1 do 30 z 38 (2 stron)