Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Byliny

Byliny, czyli niezdrewniałe wieloletnie rośliny to z pewnością jedne z najciekawszych pozycji, które możemy mieć w swoich ogrodach. Ogrom odmian, barw i form sprawia, że byliny nadają przestrzeni wyrazu i elegancji. Byliny ozdobne są nie tylko z kwiatów tak jak: alstremerie, ketmie, jeżówki, tawułki, serduszki czy liliowce, ale także z liści, które można spotkać w przeróżnych kolorach i kształtach np.: Żurawki, Funkie czy ciemierniki.

Byliny są idelanym dodatkiem do krzewów ozdobnych, zwłaszcza iglaków. Nie potrzebują wiele miejsca, są tolerancyjne względem podloża i zazwyczaj długo kwitną. Wśród bylin znajdziemy mnóstwo gatunków, które idealnie nadają się do miejsc zacienionych, co niewątpliwie jest wielkim atutem tej grupy roślin. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą bylin ozdobnych. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo naprawdę warto mieć byliny w swoim ogrodzie!

.

Trochę o bylinach

Byliny to ogromna grupa, w której znajdziemy wiele gatunków roślin. Cechą charakterystyczną większości bylin jest zamieranie części nadziemnej na zimę i odradzanie się jej wiosną z organów podziemnych - kłączy, korzeni, rozłogów. Dzieje się tak, ponieważ byliny nie tworzą zdrewniałych pędów jak ma to miejsce w przypadku drzew i krzewów ozdobnych. Terminem "byliny" w praktyce ogrodniczej opisujemy również trawy, wieloletnie paprocie, czy formy pośrednie między typowymi bylinami a roślinami drzewiasytmi np: barwinek pospolity (Vinca minor), czy lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia).

Stanowisko

Większość bylin preferuje stanowiska słoneczne (np. macierzanka, lawenda, trawy ozdobne) lub lekko zacienione. Znajdziemy również mnóstwo gatunków które dobrze odnajdą się w cieniu np.: barwinek, paprocie, tojeść. Należy pamiętać aby sadzonki bylin przeznaczonych do cienia nie nastawiać na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ może to doprowadzić do żółknięcia i zasychania liści oraz ogólnego złego wyglądu roślin.

Zdecydowana większość byliny ogrodowych najlepiej rośnie na żyznym, przepuszczalnym, wilgotnym i bogatym w składniki pokarmowe podłożu. Jednak wśród tej grupy roślin znajdziemy również gatunki, które poradzą sobie nawet w najbardziej wymagających stanowiskach. W przypadku odczynu podłoża sprawa jest prostsza. Gleba o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego (pH 6-7) będzie idealna właściwie dla każdej grupy bylin. Choć większość bylin preferuje wilgotne podłoże to należy zapewnić im odpowiedni drenaż, ponieważ stojąca woda będzie zabójcza nawet dla najbardzie tolerancyjnych roślin.

Byliny z naszej strefy klimatycznej są mrozoodporne. Gatunki bardziej wrażliwe zaleca się okrywać na zimę białą agrowłókniną lub przysypywać korą, suchymi liśćmi itp. Byliny wrażliwe na mróz musimy wykopać z ziemi i przechować przez zimę w pomieszczeniu gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 5-10 stopni Celsjusza (np. nieogrzewany garaż). 

Sadzenie

Przed sadzeniem należy odpowiednio dobrać gatunek byliny do miejsca sadzenia uwzględniając jej preferencje siedliskowe. W przypadku bylin uprawianych w pojemnikach termin sadzenia nie ma znaczenia. Można je sadzić przez cały rok. Przed sadzeniem bylin przekopujemy ziemię na głębokość ok. 50 cm. Robimy drenaż z kamieni/keramzytu jeśli jest to konieczne. Wyjmujemy roślinę z doniczki (można ją wcześniej moczyć w wodzie) i sadzimy ją w tak przygotowane podłoże. Sadzonkę sadzimy na tej samej głębokości na jakiej rosły w doniczce (w przypadku świeżo przygotowanej rabaty można posadzić sadzonki bylin 1-2 cm głębiej niż rosły w doniczce). Lekko ubijamy i dobrze podlewamy po posadzeniu. Pamiętajmy, aby przy jesiennym sadzeniu roślin nie stosować już nawożenia. Byliny sadzone późno jesienią należy nawozić dopiero wiosną przyszłego roku!

Pielęgnacja

Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną bylin jest podlewanie. Nie możńa dopuścić do przesuszenia roślin. Częstotliwość podlewania zależy od wielu czynników (np. przebiegu pogody lub podłoża w jakim dana roślina rośnie). Gleba powinna być stale wilgotna. Najlepiej podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nie należy podlewać roślin w godzinach południowych, w czasie największego słońca, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia roślin. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również: usuwanie przekwitłych kwiatostanów, usuwanie zaschniętychlub obumarłych liści, podpieranie uginających się pędów, usuwanie chwastów na rabatach bylinowych, ściółkowanie rabat, okrywanie roślin na zimę. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziemy się cieszyć najpiękniejszymi bylinami w ogrodzie.

Nawożenie

Byliny w ogrodzie najlepiej nawozić nawozem wieloskładnikowym, długodziałającym. Wtedy mamy pewność, że roślina otrzyma optymalną ilość składników pokarmowych w odpowiednim czasie. Świeżo posadzonych bylin nie nawozimy przez okres około 3 tygodni. Należy pamiętać, aby nie nawozić roślin posadzonych późnym latem/jesienią. 

Zastosowanie

Byliny w ogrodzie to wielkie bogactwo. Dzięki bylinom nasz ogród może być kolorowy przez bardzo długi czas. Najdłużej kwitnące byliny to np.: Kocimiętka Fassena, Lawenda wąskolistna, Szałwia omszona, Perowskia, Krwawnik pospolity, czy Goździk kropkowany.

Byliny to również raj dla wielu pożytecznych owadów (np. motyli, pszczół). Wśród bylin znajdziemy wiele gatunków miododajnych np.: Jeżówka purpurowa, Przywrotnik ostroklapowy, Lawenda wąskolistna, Dzielżan ogrodowy, Przetacznik długolistny, Bergenia, Kocimiętka, Szałwia omszona, Dąbrówka rozłogowa, Rozchodnik okazały itd.

Wiele bylin pięknie pachnie, dzięki czemu idealnie nadają się na rabatę zapachową. Gatunki bylin o pachnących kwiatach lub liściach to np.: Krwawnik pospolity, Szałwia, Konwalia majowa, Lawenda, Floksy, Kłosowce itd.

Sadzonki bylin ozdobnych są idealnym dopełnieniem rabat w naszych ogrodach. Są wykorzystywane w murkach skalnych, wokół oczek wodnych i strumyków, wzdłuż ścieżek. Wiele bylin jest sadzonych w miastach, w miejscach, w których krzewy czy drzewa nie spełniałyby swojej roli lub nieprzetrwałyby niekorzystnych warunków (np. silnie nasłonecznione rabaty miejskie). Byliny idealnie nadają się do uprawy w pojemnikach, dzięki czemu mogą ozdobić tarasy, balkony w towarzystwie pięknie kwitnących roślin jednorocznych.

Byliny mają wiele zastosowań i to od nas zależy w jaki sposób je wykorzystamy. Z pewnością jednak powinny być nieodzownym elementem każdego ogrodu.

Barwinek pospolity Plena
2 lata
P9
10-20 cm

Zimozielona, niska, okrywowa krzewinka o ścielących się po ziemi pędach dorastająca do ok. 20 cm wysokości. Liście błyszczące o ciemnozielonym zabarwi..

(opinie: 1)

9,99 zł

Funkia Francee
2 lata
C2
20-40 cm

Wieloletnia bylina o dużych, ozdobnych liściach. Pokrój kępiasty, dorasta do 50-60 cm wysokości i 90 cm szerokości. Główną ozdobą rośliny są duże, cie..

22,00 zł

Funkia June
2 lata
C2
10-15 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Odmiana o średniej wielkości, osiąga ok. 40 cm wysokości oraz szerokość ok. 60 cm. Główną ozdobą rośliny bard..

(opinie: 1)

25,00 zł

Funkia Liberty
2 lata
C2
10-15 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Odmiana osiągająca ok. 90 cm wysokości i mniej więcej taką samą wysokość. Główną ozdobą rośliny są duże, serc..

25,00 zł

Funkia Patriot
2 lata
C2
10-15 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 40 cm wysokości 70 cm szerokości. Główną ozdobą rośliny są efektow..

25,00 zł

Funkia Stained Glass
3 lata
C2
10-15 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach, pochodząca od odmiany 'Guacamole'. Tworzy kępy średniej wielkości, osiąga ok. 40 cm wysokości 80 cm szerokośc..

25,00 zł

Jeżówka purpurowa White Pearl
2 lata
C2
20-40 cm

Bylina o zwartym,  wyprostowanym pokroju dorastająca do około 35-40 cm wysokości. Białe kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Są miododajne, pr..

25,00 zł

Lawenda wąskolistna Dwarf Blue
2 lata
C1,5
20-40 cm

Niska, fioletowa roślina o zwartym, regularnym pokroju i pięknym, intensywnym zapachu, obficie kwitnąca w lipcu i sierpniu. Dorasta do około 50 cm wys..

(opinie: 20)

12,50 zł

Szałwia omszona Caradonna
1 rok
P9
15-30 cm

Szałwia omszona o intensywnej, fioletowo-niebieskiej barwie kwiatów. Tworzy niskie, zwarte kępy o wysokości 60 cm i szerokości ok. 30 cm. Pędy wzniesi..

12,00 zł

Szałwia omszona Midnight Purple PBR
2 lata
C2
15-30 cm

Szałwia omszona o intensywnej barwie kwiatów, wyróżniająca się wczesnym kwitnieniem. Tworzy niskie, zwarte kępy o wysokości 35 cm i szerokości ok. 30 ..

19,99 zł

Szałwia omszona Snow Hill
1 rok
P9
15-30 cm

Szałwia omszona 'Snow Hill' to wieloletnia bylina o zwartym pokroju i śnieżnobiałych kwiatostanach. Tworzy niskie, zwarte kępy o średnicy 30 cm, podcz..

12,00 zł

Wrzos Cologne Skyline ®
2 lata
C0,6
15-20 cm

Odmiana 'Cologne ' to niska (40 cm), zimozielona krzewinka o wzniesionych pędach. Niezwykle ciekawy pokrój rośliny zawdzięczają piramidalnym, bogato u..

(opinie: 2)

8,70 zł

Wrzos Sistar Beauty Ladies ®
2 lata
C0,6
10-20 cm

Niska i gęsta krzewinka o spłaszczonym pokroju, dorastająca do około 15 cm wysokości. Liście bardzo dekoracyjne w kolorze intensywnie zielono-żółto-po..

(opinie: 8)

7,99 zł

Wrzos Vera Beauty Ladies ®
2 lata
C0,6
10-20 cm

Mocno zagęszczona krzewinka o wzniesionym pokroju, dorasta do około 20 cm. Liście intensywnie zielone. Kwiaty pojedyncze, pączkowe (pozostają zamknięt..

(opinie: 16)

7,99 zł

Wrzosiec darlejski Darley Dale
2 lata
C0,6
10-15 cm

Zimozielona, okrywowa krzewinka o szybkim tempie wzrostu, dorastająca do około 50 cm wysokości oraz 80 cm szerokości. Liście o kształcie igiełkowatym,..

(opinie: 3)

9,99 zł

Wrzosiec darlejski Eva Gold
2 lata
C0,6
10-15 cm

Zimozielona, okrywowa krzewinka o szybkim tempie wzrostu, dorastająca do około 30 cm wysokości oraz 50 cm szerokości. Liście igiełkowate, o złotobrązo..

9,99 zł

Wrzosiec darlejski Kramer's Rote
3 lata
C0,6
10-15 cm

Zimozielona krzewinka o szybkim tempie wzrostu, dorastająca do około 30 cm wysokości oraz 70 cm szerokości. Liście o kształcie igiełkowatym, barwy cie..

(opinie: 9)

9,99 zł

Wrzosiec darlejski White Perfection
2 lata
C0,6
10-15 cm

Zimozielona krzewinka o szybkim tempie wzrostu, dorastająca do około 30 cm wysokości oraz 70 cm szerokości. Liście o kształcie igiełkowatym, barwy cie..

(opinie: 7)

9,99 zł

Wrzosiec krwisty Cornelia
2 lata
C0,6
10-15 cm

Zimozielona krzewinka o szybkim tempie wzrostu, dorastająca do około 50 cm wysokości oraz 60 cm szerokości. Liście o kształcie igiełkowatym, barwy cie..

9,99 zł

Wrzosiec krwisty Winterfreude
3 lata
C0,6
10-15 cm

Zimozielona krzewinka o szybkim tempie wzrostu, dorastająca do około 50 cm wysokości oraz 60 cm szerokości. Liście o kształcie igiełkowatym, barwy cie..

9,99 zł

Żurawka Black Taffeta PBR
2 lata
C2
15-20 cm

Wieloletnia bylina ozdobna o efektownych liściach, wprowadzona do sprzedaży w 2014 roku. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Główną ozdobą rośliny są duże ..

(opinie: 7)

23,00 zł

Żurawka Delta Dawn PBR
2 lata
C2
15-20 cm

Wieloletnia bylina ozdobna o efektownych liściach, osiągająca wysokość zaledwie 20 cm, przy średnicy ok. 30 cm. W czasie kwitnienia kwiatostany mogą o..

(opinie: 4)

23,00 zł

Żurawka NORTHERN EXPOSURE™ Silver
3 lata
C5
15-20 cm

Wieloletnia bylina ozdobna o efektownych liściach. Dorasta do 40-50 cm wysokości. Główną ozdobą rośliny są duże liście w kolorze srebrzysto-bordowym. ..

35,00 zł

Żurawka Rex Dark Amber
2 lata
C2
20-30 cm

Wieloletnia bylina o ozdobnych liściach. Odmiana silnie rosnąca dorastająca do 50-60 cm wysokości. Główną ozdobą rośliny są duże liście o pokarbowanyc..

23,00 zł

Wyświetlono: 1 do 24 z 24 (1 stron)