Azalie japońskie
Azalia japońska (Rhododendron japonicum) to karłowy krzew nie zrzucający liści na zimę. Azalie pochodzą z dalekiej Azji i są nieodłącznym elementem każdego wrzosowiska lub ogrodu w stylu japońskim. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, idealnie nadają się do małych ogrodów. Każdego roku zachwycają pięknym i obfitym kwitnieniem. Kwiaty pojawiają się wiosną (w maju) i często pokrywają całą roślinę kwiatami. Spośród wielu odmian o różnych kolorach, z pewnością znajdziemy ta odpowiednią dla nas.
Wymagania:
Azalie japońskie jak wszystkie rośliny wrzosowate wymagają gleb kwaśnych (pH 3,5-4,5). Najlepiej czują się w żyznym i przepuszczalnym podłożu, umiarkowanie wilgotnym. Mogą rosnąć w słońcu (co jest ich wielką zaletą) lub w półcieniu. Są mrozoodporne i nie wymagają przycinania.
Sadzenie:
Azalie japońskie uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przed sadzeniem doniczkę dobrze jest zanurzyć w wodzie na ok. 10 min., a następnie delikatnie wyjąć z pojemnika całą bryłę korzeniową. Dołek powinien być zdecydowanie większy od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Ziemię ogrodową najlepiej wymieszać z kwaśnym torfem, lub do dołka wsypać czysty torf (kwaśny) i nie mieszać go z ziemią. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie wykazuje odczyn zasadowy to możemy go obniżyć stosując siarczan amonu. W przypadku ziemi ciężkiej na spód usypujemy warstwę drenażu z drobnych kamieni i żwiru. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasze sadzonki azalii japońskich umieszczając je ok. 5cm niżej niż rosły w pojemniku. Na koniec całość dokładnie podlewamy wodą. Po 2 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.
Nawożenie:
Nawożenie azalii opiera się głównie na utrzymaniu kwasowości gleby. Możemy sporządzić roztwór wodny siarczanu amonowego i podlewać nim podłoże wokół naszych sadzonek. Nasze azalie możemy zasilać specjalnie skomponowanym do tego nawozem do azalii i rododendronów, lub po prostu nawozem zakwaszającym, które oprócz zakwaszania podłoża wprowadzają do niego potrzebne składniki pokarmowe. Nawozimy rośliny przez cały sezon postępując zgodnie z etykietą załączoną do nawozu.
Pielęgnacja:
Pielęgnacja azalii japońskich to przede wszystkim nawożenie i podlewanie w okresach suszy. Azalie nie potrzebują przycinania. Wycinamy jedynie suche i martwe pędy. Nie musimy ich również okrywać na zimę, ponieważ są mrozoodporne. Pamiętajmy jedynie o utrzymywaniu wilgotnego podłoża wokół roślin (nie podmokłego) i systematycznym nawożeniu, a wtedy rośliny odwdzięczą nam się pięknym i obfitym kwitnieniem.
Zastosowanie:
Azalie japońskie idealnie nadają się do małych ogrodów i na wrzosowiska. Często można je spotkać w donicach na tarasach, gdzie również dają sobie świetnie radę. Najczęściej sadzone są w grupach, aby uzyskać mocniejszy efekt kolorystyczny na rabacie.