Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Azalie japońskie

Azalia japońska (Rhododendron japonicum) to karłowy krzew nie zrzucający liści na zimę. Azalie pochodzą z dalekiej Azji i są nieodłącznym elementem każdego wrzosowiska lub ogrodu w stylu japońskim. Ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, idealnie nadają się do małych ogrodów. Każdego roku zachwycają pięknym i obfitym kwitnieniem. Kwiaty pojawiają się wiosną (w maju) i często pokrywają całą roślinę kwiatami. Spośród wielu odmian o różnych kolorach, z pewnością znajdziemy ta odpowiednią dla nas.

.

Wymagania:

Azalie japońskie jak wszystkie rośliny wrzosowate wymagają gleb kwaśnych (pH 3,5-4,5). Najlepiej czują się w żyznym i przepuszczalnym podłożu, umiarkowanie wilgotnym. Mogą rosnąć w słońcu (co jest ich wielką zaletą) lub w półcieniu. Są mrozoodporne i nie wymagają przycinania.

Sadzenie:

Azalie japońskie uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przed sadzeniem doniczkę dobrze jest zanurzyć w wodzie na ok. 10 min., a następnie delikatnie wyjąć z pojemnika całą bryłę korzeniową. Dołek powinien być zdecydowanie większy od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Ziemię ogrodową najlepiej wymieszać z kwaśnym torfem, lub do dołka wsypać czysty torf (kwaśny) i nie mieszać go z ziemią. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie wykazuje odczyn zasadowy to możemy go obniżyć stosując siarczan amonu. W przypadku ziemi ciężkiej na spód usypujemy warstwę drenażu z drobnych kamieni i żwiru. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasze sadzonki azalii japońskich umieszczając je ok. 5cm niżej niż rosły w pojemniku. Na koniec całość dokładnie podlewamy wodą. Po 2 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.

Nawożenie:

Nawożenie azalii opiera się głównie na utrzymaniu kwasowości gleby. Możemy sporządzić roztwór wodny siarczanu amonowego i podlewać nim podłoże wokół naszych sadzonek. Nasze azalie możemy zasilać specjalnie skomponowanym do tego nawozem do azalii i rododendronów, lub po prostu nawozem zakwaszającym, które oprócz zakwaszania podłoża wprowadzają do niego potrzebne składniki pokarmowe. Nawozimy rośliny przez cały sezon postępując zgodnie z etykietą załączoną do nawozu.

Pielęgnacja:

Pielęgnacja azalii japońskich to przede wszystkim nawożenie i podlewanie w okresach suszy. Azalie nie potrzebują przycinania. Wycinamy jedynie suche i martwe pędy. Nie musimy ich również okrywać na zimę, ponieważ są mrozoodporne. Pamiętajmy jedynie o utrzymywaniu wilgotnego podłoża wokół roślin (nie podmokłego) i systematycznym nawożeniu, a wtedy rośliny odwdzięczą nam się pięknym i obfitym kwitnieniem.

Zastosowanie:

Azalie japońskie idealnie nadają się do małych ogrodów i na wrzosowiska. Często można je spotkać w donicach na tarasach, gdzie również dają sobie świetnie radę. Najczęściej sadzone są w grupach, aby uzyskać mocniejszy efekt kolorystyczny na rabacie.

Azalia japońska Kermesina Rose
3 lata
2 l
15-20 cm

Karłowy krzew o zwartym pokroju. Kwiaty dwubarwne, w kolorze różowym z białym marginesem na brzegu. Zebrane w efektowne kwiatostany na szczytach pędów..

(opinie: 27)

17,00 zł

Azalia japońska Maruschka
3 lata
2 l
20 cm

Popularna i bardzo dekoracyjna odmiana o brunatnych liściach i karminowych kwiatach. Rośnie jako karłowy krzew o zwartym i poduszkowatym pokroju, osią..

(opinie: 20)

17,00 zł

Azalia japońska Melina
3 lata
2 l
15-20 cm

Karłowy krzew o zwartym pokroju, osiągający w wieku 10 lat zaledwie 30 cm wysokości i 60 cm szerokości. Liście drobne, ciemnozielone i błyszczące, nie..

(opinie: 16)

17,00 zł

Azalia japońska Schneeperle
3 lata
2 l
15-25 cm

Karłowy krzew o gęstych pędach i spłaszczonym pokroju. Kwiaty pełne, w kolorze śnieżno-białym. Zebrane w efektowne kwiatostany na szczytach pędów. Kwi..

(opinie: 22)

18,00 zł

Wyświetlono: 1 do 4 z 4 (1 stron)