Parkowe
Róże parkowe (lub róże krzaczaste) to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup róż. Gatunki należące do tej grupy różnią się między sobą nie tylko typem kwiatów, ale także wielkością i pokrojem krzewu. Cechą wspólną jednak jest bujny wzrost i obfite kwitnienie. Do grupy róż parkowych należą m.in.: róże angielskie, stare róże ogrodowe, niektóre z dzikich róż, współczesne róże parkowe (powstałe w wyniku krzyżowania wielu gatunków). Róże parkowe najczęściej osiągają ok 1,5 m wysokości, choć zdarzają się i takie, które rosną jeszcze większe. Uprawa róż parkowych nie jest wymagająca. Róże parkowe mają niskie wymagania glebowe i doskonale sobie radzą na słabszych glebach. Ze względu na swoje rozmiary polecane są do sadzenia szczególnie przy altanach, pergolach czy wszelkiego typu podporach. Nowe odmiany róż parkowych kwitną przez całe lato. Kwiaty są duże, pełne lub półpełne.
Stanowisko
Róże parkowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych (niektóre odmiany dobrze znoszą cień lub półcień). Mają niskie wymagania glebowe - dobrze rosną na większości gleb. Jeżeli podłoże jest mocno piaszczyste warto dodać do niego torfu lub ziemi kompostowej. Podłoże powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego lub lekko kwaśny (pH 6-6,5).
Sadzenie
Róże uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały sezon. Przed posadzeniem doniczki można umieścić w pojemniku z wodą (np. wiadrze) na ok. 10-15 min. Rośliny należy posadzić tak samo lub 5 cm głębiej niż rosły w doniczce. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, a podłoże ściółkujemy, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Pielęgnacja
Niezbędną czynnością pielęgnacyjną róż jest przycinanie. Ma ono pozytywny wpływ na krzewienie się roślin, i ich kwitnienie. Cięcie można wykonać zarówno wiosną jak i jesienią (pamiętając jednak, aby po jesiennym przycięciu zabezpieczyć rośliny przed mrozem).
W ciepłe i wilgotne lata pamiętajmy o opryskach prewencyjnych, aby zabezpieczyć krzewy przed mączniakiem, który jest dość powszechny przy uprawie róż.
Wiele gatunków i odmian róż parkowych ze względu na swoje rozmiary wymaga dodatkowych podpór i podwiązywania pędów. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, aby móc cieszyć się ciągłym, obfitym kwitnieniem.
Podlewając róże powinniśmy pamiętać, aby nie kierować strumienia wody na liście, tylko bezpośrednio na glebę wokół rośliny. Mokre liście są bardziej podatne na choroby grzybowe.
W chłodniejszych rejonach Polski róże warto zabezpieczać róże przed mrozem. Część nadziemną najlepiej okryć białą agrowłókniną, natomiast podstawę pędów zabezpieczamy 15-20 cm kopczykiem i przykrywamy stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Pozwoli to na zabezpieczenie korzeni i miejsca szczepienia przed mrozem.
Nawożenie
Róże wymagają intensywnego i regularnego dokarmiania. Do nawożenia możemy stosować różne nawozy: nawóz uniwersalny, nawóz do roślin kwitnących itd. Najlepiej jednak stosować dedykowany nawóz do róż. Wtedy mamy pewność, że nasze rośliny dostaną komplet składników odżywczych potrzebnych do pełnego kwitnienia i bujnego wzrostu. Podczas stosowania nawozów postępujemy zgodnie z etykietą dołączaną do produktu.