Trawy ozdobne
Jeszcze niedawno niezbyt popularne, trawy ozdobne stanowią teraz niezbędny element prawie każdego ogrodu. Ich łatwość uprawy oraz wysokie walory dekoracyjne sprawiają, że są chętnie sadzone. Świetnie prezentują się nie tylko w większych grupach, ale także jako solitery.
Trawy to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Doskonale znoszą niekorzystne warunki środowiska i mają ogromne zdolności adaptacyjne. Właśnie dlatego są bardzo często wybierane do nasadzeń miejskich, ale idealnie pasują również do ogrodów przydomowych.
Stanowisko
Większość traw ozdobnych preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Najlepiej rosną na glebach żyżnych, jednak bardziej jałowe podłoża nie stanowią dla nich problemu. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego (pH 6-7). Gleba powinna być lekko wilgotna. Na cięższych glebach warto zastosować drenaż.
Pielęgnacja
Pielęgnacja traw nie jest wymagająca i sprowadza się jedynie do wiosennego cięcia i podlewania. Większość traw dobrze znosi nasze warunki klimatyczne i nie ma problemów z chorobami czy szkodnikami. Niektóre gatunki wymagają okrycia na zimę. Warto tutaj przytoczyć kilka wskazówek, które pomogą umiejscowić trawy w ogrodzie:
- Trawy o barwnych liściach i ozdobnych kwiatach wymagają stanowisk słonecznych. Dzięki temu kolory będą żywsze, a rośliny będą dobrze rosły.
- Trawy o dużych, zielonych liściach najlepiej rosną w półcieniu
- Wysokie gatunki traw czasami wymagają podpory
- Niskie trawy (np. ostrzewa, ostnica, sesleria) warto wykorzystać na skalniaki lub jako rośliny okrywowe
- Nie warto sadzić traw ozdobnych zbyt gęsto
Sadzenie
Przed sadzeniem traw ozdobnych warto najpierw przygotować podłoże. W przypadku gleby gliniastej warto zastosować lekki drenaż ze żwiru lub keramzytu. Trawy najlepiej czują się w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Przed sadzeniem doniczki można moczyć w wodzie. Rośliny sadzimy na taką głębokość na jakiej rosły w doniczce lub 1-2 cm głębiej. Termin sadzenia w przypadku upraw pojemnikowych nie ma znaczenia. Trawy możemy sadzić zatem o każdej porze roku.
Nawożenie
Sadzonki traw ozdobnych nawozimy tak jak inne rośliny w ogrodzie, czyli wiosną po przycięciu kęp. Warto wykorzystać do tego nawozy wieloskładnikowe o zbilansowanym składzie. Nie zaleca się nawożenia traw nawozem do trawników. Trawy ozdobne oprócz azotu potrzebują również innych mikro i makro składników, dzięki którym będą nie tylko dobrze rosły, ale także pięknie kwitły. Do nawożenia możemy wykorzystać również przekompostowany obornik. Należy jednak pamiętać, że nadmiar nawozu może spowodować wybujały wzrost i pokładanie się pędów.
Zastosowanie
Trawy ozdobne świetnie sprawdzą się na małych, niskich rabatach. Świetnie będą komponowały się np z wrzosami lub wrzoścami. Niskie trawy ozdobne na skalniaki: Kostrzewa (Festuca), Hakonechloa, Turzyca (Carex), Konwalijnik (Ophiopogon), Sesleria.
Sadzonki traw ozdobnych można komponować również z pięknie kwitnącymi bylinami. Trawy ozdobne na rabaty bylinowe to np.: miskant chiński (Miscanthus sinensis), Trzęślica (Molinia), Imperata cylindryczna (Imperata cilindrica), Ostnica (Stipa), Trzcinnik (Calamagrostis), Rozplenica (Pennisetum)
Trawy ozdobne można wykorzystać również jako żywopłot. Do tego celu najlepiej nadają się wysokie gatunki traw np.: Miskant (miscanthus), Proso (Panicum), Trawa Pampasowa (Cortaderia).
Doniczkowa uprawa traw ozdobnych również jest możliwa. Pięknie rozkrzewione, zabarwione, kwitnące trawy są cudowną ozdobą tarasów czy balkonów. Tutaj warto zastosować trawy niższe, tworzące szerokie kępy np.: Rozplenica (Pennisetum), Miskant (Miscanthus), Hakonechloa.