Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Trawy ozdobne

Jeszcze niedawno niezbyt popularne, trawy ozdobne stanowią teraz niezbędny element prawie każdego ogrodu. Ich łatwość uprawy oraz wysokie walory dekoracyjne sprawiają, że są chętnie sadzone. Świetnie prezentują się nie tylko w większych grupach, ale także jako solitery.

Trawy to jedne z najbardziej wytrzymałych roślin ozdobnych. Doskonale znoszą niekorzystne warunki środowiska i mają ogromne zdolności adaptacyjne. Właśnie dlatego są bardzo często wybierane do nasadzeń miejskich, ale idealnie pasują również do ogrodów przydomowych. 

.

Stanowisko

Większość traw ozdobnych preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Najlepiej rosną na glebach żyżnych, jednak bardziej jałowe podłoża nie stanowią dla nich problemu. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny lub zbliżony do obojętnego (pH 6-7). Gleba powinna być lekko wilgotna. Na cięższych glebach warto zastosować drenaż.

Pielęgnacja

Pielęgnacja traw nie jest wymagająca i sprowadza się jedynie do wiosennego cięcia i podlewania. Większość traw dobrze znosi nasze warunki klimatyczne i nie ma problemów z chorobami czy szkodnikami. Niektóre gatunki wymagają okrycia na zimę. Warto tutaj przytoczyć kilka wskazówek, które pomogą umiejscowić trawy w ogrodzie:

  • Trawy o barwnych liściach i ozdobnych kwiatach wymagają stanowisk słonecznych. Dzięki temu kolory będą żywsze, a rośliny będą dobrze rosły.
  • Trawy o dużych, zielonych liściach najlepiej rosną w półcieniu
  • Wysokie gatunki traw czasami wymagają podpory
  • Niskie trawy (np. ostrzewa, ostnica, sesleria) warto wykorzystać na skalniaki lub jako rośliny okrywowe
  • Nie warto sadzić traw ozdobnych zbyt gęsto

Sadzenie

Przed sadzeniem traw ozdobnych warto najpierw przygotować podłoże. W przypadku gleby gliniastej warto zastosować lekki drenaż ze żwiru lub keramzytu. Trawy najlepiej czują się w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Przed sadzeniem doniczki można moczyć w wodzie. Rośliny sadzimy na taką głębokość na jakiej rosły w doniczce lub 1-2 cm głębiej. Termin sadzenia w przypadku upraw pojemnikowych nie ma znaczenia. Trawy możemy sadzić zatem o każdej porze roku.

Nawożenie

Sadzonki traw ozdobnych nawozimy tak jak inne rośliny w ogrodzie, czyli wiosną po przycięciu kęp. Warto wykorzystać do tego nawozy wieloskładnikowe o zbilansowanym składzie. Nie zaleca się nawożenia traw nawozem do trawników. Trawy ozdobne oprócz azotu potrzebują również innych mikro i makro składników, dzięki którym będą nie tylko dobrze rosły, ale także pięknie kwitły. Do nawożenia możemy wykorzystać również przekompostowany obornik. Należy jednak pamiętać, że nadmiar nawozu może spowodować wybujały wzrost i pokładanie się pędów.

Zastosowanie

Trawy ozdobne świetnie sprawdzą się na małych, niskich rabatach. Świetnie będą komponowały się np z wrzosami lub wrzoścami. Niskie trawy ozdobne na skalniaki: Kostrzewa (Festuca), Hakonechloa, Turzyca (Carex), Konwalijnik (Ophiopogon), Sesleria.

Sadzonki traw ozdobnych można komponować również z pięknie kwitnącymi bylinami. Trawy ozdobne na rabaty bylinowe to np.: miskant chiński (Miscanthus sinensis), Trzęślica (Molinia), Imperata cylindryczna (Imperata cilindrica), Ostnica (Stipa), Trzcinnik (Calamagrostis), Rozplenica (Pennisetum)

Trawy ozdobne można wykorzystać również jako żywopłot. Do tego celu najlepiej nadają się wysokie gatunki traw np.: Miskant (miscanthus), Proso (Panicum), Trawa Pampasowa (Cortaderia).

Doniczkowa uprawa traw ozdobnych również jest możliwa. Pięknie rozkrzewione, zabarwione, kwitnące trawy są cudowną ozdobą tarasów czy balkonów. Tutaj warto zastosować trawy niższe, tworzące szerokie kępy np.: Rozplenica (Pennisetum), Miskant (Miscanthus), Hakonechloa.

Imperata cylindryczna Red Baron
2 lata
P9
20-40 cm

Wolnorosnąca odmiana trawy rozłogowej, osiągająca wysokość około 50 cm. Charakterystyczna ze względu na swoją czerwoną barwę. Młode liście mają czerwo..

(opinie: 4)

14,99 zł

Imperata cylindryczna Red Baron
3 lata
C2
30-50 cm

Wolnorosnąca odmiana trawy rozłogowej, osiągająca wysokość około 50 cm. Charakterystyczna ze względu na swoją czerwoną barwę. Młode liście mają czerwo..

(opinie: 10)

17,99 zł 21,00 zł

Miskant chiński Adagio
3 lata
C2
40-60 cm

Wieloletnia trawa ozdobna, tworząca gęste i niskie kępy. Dorasta do 60 cm wysokości, a w trakcie kwitnienia może osiągać ok. 80 cm przy szerokości do ..

17,99 zł 22,00 zł

Miskant chiński Ferner Osten
3 lata
C2
50-80 cm

Wieloletnia trawa ozdobna, tworząca zwarte kępy o wysokości do 90 cm, a w czasie kwitnienia do 160 cm. Liście wąskie, zielone z wyraźnym kremowym pask..

22,00 zł

Miskant chiński Gracillimus
2 lata
P9
15-30 cm

Wysoka, szybkorosnąca trawa o zaokrąglonym pokroju. Tworzy strzeliste kępy dorastające do ok. 1,5 - 2 m wysokości. Liście są soczysto zielone i wąskie..

(opinie: 4)

14,00 zł

Miskant chiński Kleine Silberspinne
3 lata
C2
40-80 cm

Niewysoka, wieloletnia trawa ozdobna, tworząca gęste, półkuliste kępy o wysokości do 70-100 cm. Liście wąskie, ciemnozielone, równomiernie zwężające s..

(opinie: 5)

17,99 zł 22,00 zł

Miskant chiński Malepartus
3 lata
C2
60-100 cm

Wysoka i szybko rosnąca trawa ozdobna, tworząca zwarte kępy o wysokości dochodzącej do 1 m, a z kwiatostanami nawet do 2 m. Liście długie, zwężające s..

(opinie: 2)

17,99 zł 22,00 zł

Miskant chiński Morning Light
3 lata
C2
20-30 cm

Bardzo ciekawa wieloletnia, bylinowa trawa ozdobna o zwartym, kępiastym pokroju. Dorasta do około 1,5 cm wysokości, osiąga również podobną szerokość. ..

(opinie: 4)

17,99 zł 22,00 zł

Miskant chiński White Rush
2 lata
C2
20-40 cm

Wieloletnia trawa ozdobna o kompaktowym, zwartym pokroju i paskowanych liściach. Uzyskana na bazie odmiany 'Gold Bar', różni się od niej jeszcze mniej..

17,99 zł 22,00 zł

Miskant chiński Zebrinus
3 lata
C2
40-60 cm

Szybko rosnąca, wieloletnia trawa ozdobna, tworząca duże, strzeliste kępy o wysokości do 2 m. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Wyróżniona nagrodą brytyjs..

(opinie: 4)

17,99 zł 22,00 zł

Proso rózgowate Squaw
3 lata
C2
60-100 cm

Ozdobna trawa o sztywnych, wyprostowanych pędach. Tworzy zwarte, gęste kępy wysokości 1-1,2 m w czasie kwitnienia. Nie rozrasta się szeroko, ponieważ ..

(opinie: 10)

17,99 zł 22,00 zł

Rozplenica japońska Moudry
3 lata
C2
40-60 cm

Bardzo efektowna trawa ozdobna osiągająca ok. 60-75 cm wysokości. Liście ciemnozielone, wąskie, lekko przewieszające się. Jesienią zmieniają barwę na ..

17,99 zł 22,00 zł

Trawa Pampasowa biała Pumila
3 lata
C3
30-80 cm

Ciekawa odmaiana trawy pampasowej tworząca kremowobiałe kwiatostany. Kortaderia 'Pumila' dorasta do ok 1m wysokości (ok. 1,5m w czasie kwitnienia) i b..

(opinie: 1)

48,00 zł

Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster
3 lata
C2
30-60 cm

Wieloletnia, efektowna trawa ozdobna tworząca duże kępy. Dorasta do ok. 1 m, przy średnicy ok. 60 cm, podczas kwitnienia kwiatostany mogą osiągać wyso..

(opinie: 2)

17,99 zł 22,00 zł

Turzyca ceglasta Prairie Fire
2 lata
P9
15-30 cm

Wieloletnia trawa ozdobna pochodząca z Nowej Zelandii. Pokrój kępiasty, zwarty, dorasta do około 50 cm wysokości. Liście delikatnie przewieszające się..

12,00 zł

Turzyca Feather Falls®
3 lata
C1,5
20-30 cm

Wieloletnia trawa ozdobna o niskim wzroście, dwubarwnych liściach, atrakcyjnie przewieszających się. Pokrój kępiasty, płaskokulisty, dorasta do około ..

(opinie: 1)

19,90 zł 22,00 zł

Turzyca Morrowa Ice Dance
2 lata
P9
10-20 cm

Wieloletnia trawa ozdobna o niskim wzroście i dwubarwnych liściach. Pokrój kępiasty, półkulisty, dorasta do około 40 cm wysokości. Liście wąskie, dług..

12,00 zł

Turzyca Morrowa Irish Green
2 lata
P9
10-20 cm

Trwała, długowieczna trawa o ciekawym, dekoracyjnym ulistnieniu. Dorasta do ok 30-40 cm wysokości. Tworzy gęste, regularne kępy. Liście sztywne, zimoz..

(opinie: 2)

9,99 zł

Turzyca Morrowa Variegata
2 lata
P9
15-20 cm

Trwała, długowieczna trawa o ciekawym, dekoracyjnym ulistnieniu. Dorasta do ok 40 cm wysokości, tworzy gęste i zwarte kępy, które nie rozchodzą się dz..

12,99 zł 15,00 zł

Wyświetlono: 1 do 19 z 19 (1 stron)