Jakie stanowisko dla azalii wielkokwiatowych
Optymalnym stanowiskiem dla Azali wielkokwiatowych jest półcień, chociaż poradzą sobie i w pełnym słońcu. Wtedy jednak trzeba pamiętać, aby w okresach suszy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Wymagają podłoży kwaśnych o pH 3,5-4,5. Lubią stanowiska zaciszne, osłonięte od wiatru.
Jak sadzić azalie
Azalie wielkokwiatowe uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały rok, począwszy od marca aż do listopada, jeśli pogoda na to pozwala (rozmarznięta ziemia). Przed sadzeniem doniczkę dobrze jest zanurzyć w wodzie na ok. 10 min., a następnie delikatnie wyjąć z pojemnika całą bryłę korzeniową. Wykopany dołek powinien być zdecydowanie większy od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Azalie wielkokwiatowe potrzebują, podobnie jak azalie japońskie czy różaneczniki, kwaśnego podłoża. Najlepiej sprawdzi się tutaj kwaśny torf. Roślinę możemy posadzić w czystym, kwaśnym torfie lub nieco wymieszać go z ziemią. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasze sadzonki azalii wielkokwiatowych umieszczając je ok. 5cm niżej niż rosły w pojemniku. Jeżeli w naszym ogrodzie ziemia wykazuje odczyn zasadowy to możemy go obniżyć stosując siarczan amonu. Jeżeli mamy ciężką zięmię w ogrodzie to na spód dobrze jest usypać warstwę drenażu z drobnych kamieni lub żwiru. Na koniec rośliny obficie podlewamy. Po 2 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.
Jak nawozić azalie
Nawożenie azalii opiera się głównie na utrzymaniu kwasowości gleby. Możemy sporządzić roztwór wodny siarczanu amonowego i podlewać nim podłoże wokół naszych sadzonek. Nasze azalie możemy zasilać specjalnie skomponowanym do tego nawozem do azalii i rododendronów, lub po prostu nawozem zakwaszającym, które oprócz zakwaszania podłoża wprowadzają do niego potrzebne składniki pokarmowe. Nawozimy rośliny przez cały sezon postępując zgodnie z etykietą załączoną do nawozu.
Pielęgnacja azalii wielkokwiatowych
Pielęgnacja azalii wielkokwiatowych sprowadza się do wycinania martwych, suchych pędów, nawożenia i podlewania w okresach suszy. Nie potrzebują okrywania na zimę, ponieważ w naszym klimacie są mrozoodporne.