Dlaczego warto wybrać irgę?
- Łatwość uprawy: Irgi są wyjątkowo odporne na niesprzyjające warunki, tolerują zarówno słońce, jak i półcień oraz różne rodzaje gleby.
- Wszechstronność: Sprawdzają się jako rośliny okrywowe, w nasadzeniach skalnych, a także jako gęste żywopłoty.
- Zimowa ozdoba ogrodu: Kolorowe owoce pozostają na gałęziach zimą, zdobiąc ogród nawet w chłodniejszych miesiącach.
- Przyjazne przyrodzie: Kwiaty irgi przyciągają pszczoły i motyle, a owoce są pożywieniem dla ptaków.
Stanowisko
Irga to roślina łatwa w uprawie. Idealnie nadaje się na stanowiska słoneczne, ale dobrze poradzi sobie również w miejscach lekko zacienionych (choć mogą wtedy kwitnąć i owocować mniej obficie). Preferują podłoża żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Poradzą sobie również na gebach mniej zasobnych w próchnicę. Dobrze rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego. Roślina jest w pełni mrozoodporna i dostosowana do naszego klimatu, dlatego bez obaw można ją sadzić na terenie całej Polski.
Nawożenie Irgi w ogrodzie
Irgi to krzewy o niewielkich wymaganiach, które dobrze radzą sobie nawet w przeciętnych warunkach glebowych. Jednak regularne nawożenie może znacząco poprawić ich wzrost, zdrowie oraz intensywność kwitnienia i owocowania. Przed sadzeniem irgi warto wzbogacić glebę, w której roślina będzie rosła, o kompost lub dobrze rozłożony obornik. To najbardziej naturalna i ekologiczna forma nawożenia roślin, która dodatkowo polepsza jakość samej gleby. W kolejnych miesiącach i latach można również stosować np. obornik granulowany. Taka forma nawozu w zupełności wystarczy irdze. Jeśli jednak chcemy, aby irga w ogrodzie szybko nam urosła możemy zastosować nawozy mineralne o wyższej zawartości składników pokarmowych. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów. Można zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku irgi każdy się sprawdzi. Może to być nawóz specjalistyczny, lub uniwersalny. Zawsze należy postępować zgodnie z informacją zawartą na etykiecie i przestrzegać dawkowania podanego przez producenta.
Przycinanie irgi
Irga to roślina, która bardzo dobrze znosi cięcie. Przycinając rośliny można uzyskać bardziej zwarte i obficiej kwitnące krzewy. Więcej pędów oznacza też więcej owoców, które zdobią ogród przez zimę. Pierwsze cięcie możńa wykonać już wczesną wiosną, po ustąpieniu przymrozków (marzec/kwiecień). Kolejne cięcia można wykonywać przez cały sezon wegetacyjny w momencie, w którym uznamy to za konieczne. Należy jedynie pamiętać, aby nie przycinać roślin w lecie, podczas długotrwałej suszy, przy wysokich temperaturach, aby nie dokładać im dodatkowego stresu.
Irga - idealna roślina na żywopłot
Irga to doskonały krzew na żywopłot. Najlepsze gatunki do stworzenia żywopłotu z irgi to np.: irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus), Irga Dammera (Cotoneaster dammeri), irga wczesna (Cotoneaster integerrimus). Dodatkową ozdobą takiego żyopłotu, oprócz drobnych kwiatków pojawiających się wiosną, są czerwone owoce, które roślina zawiązuje na jesień. Cięty żywopłot z irgi jest bardzo gęsty i stanowi solidną osłonę.
Irga - doskonała roślina okrywowa i na skarpy
Płożące odmiany irgi to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują roślin na szybkie zarośnięcie rabaty, wzmocnienie skarpy czy dodatek do skalniaka. Najpopularniejszym wyborem w ww przypadkach jest irga Dammera 'Major', która całkowicie płoży się po ziemi. Ciekawym odpowiednikiem odmiany 'Major', który z powodzeniem może być stosowany na skalniaki, ze względu na swoje kompaktowe wymiary, jest Irga płożąca (Cotoneaster procumbens) 'Streib`s Findling'. Zastosowanie płożących roślin, takich jak irga 'Major' na skarpach, pomaga szybszym umocnieniu podłoża, a dodatkowo spełnia funkcję dekoracyjną.