Wielkokwiatowe
Róże wielkokwiatowe (nazywane również różami szlachetnymi) to najliczniejsza i najchętniej wybierana grupa róż. Swój początek wzięły od starych róż chińskich i należą do mieszańców herbatnich. Swoją nazwę zawdzięczają ogromnym kwiatostanom (od 8 cm do nawet 16 cm średnicy!), które pojawiają się na krzewach wczesnym latem aż do późnej jesieni. Pełne lub półpełne kwiaty pojawiające się na krzewach mają zazwyczaj lekko wyczuwalny lub bardzo intensywny zapach, choć zdarzają się również odmiany bezwonne. Róże wielkokwiatowe mają wysokie wymagania uprawowe i nie są tak odporne na choroby jak róże z pozostałych grup. W uprawie należy więc zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniego podłoża i opryski prewencyjne. Róże wielkokwiatowe najlepiej prezentują się posadzone w grupie po kilka sztuk. Róże wielkokwiatowe idealnie nadają się na kwiat cięty.
Stanowisko
Róże wielkokwiatowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych, lekkich i przepuszczalnych. Podłoże powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego lub lekko kwaśny (pH 6-6,5).
Sadzenie
Róże uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały sezon. Przed posadzeniem doniczki można umieścić w pojemniku z wodą (np. wiadrze) na ok. 10-15 min. Rośliny należy posadzić tak samo lub 5 cm głębiej niż rosły w doniczce. Jeżeli gleba jest mocno piaszczysta należy ją wzbogacić np. torfem lub ziemią kompostową. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy, a podłoże ściółkujemy, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody z gleby.
Pielęgnacja
Niezbędną czynnością pielęgnacyjną róż jest przycinanie. Ma ono pozytywny wpływ na krzewienie się roślin, i ich kwitnienie. Cięcie można wykonać zarówno wiosną jak i jesienią (pamiętając jednak, aby po jesiennym przycięciu zabezpieczyć rośliny przed mrozem).
W ciepłe i wilgotne lata pamiętajmy o opryskach prewencyjnych, aby zabezpieczyć krzewy przed mączniakiem, który jest dość powszechny przy uprawie róż (zwłaszcza wielkokwiatowych). Podlewając róże powinniśmy pamiętać, aby nie kierować strumienia wody na liście, tylko bezpośrednio na glebę wokół rośliny. Mokre liście są bardziej podatne na choroby grzybowe.
W chłodniejszych rejonach Polski róże warto zabezpieczać róże przed mrozem. Część nadziemną najlepiej okryć białą agrowłókniną, natomiast podstawę pędów zabezpieczamy 15-20 cm kopczykiem i przykrywamy stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Pozwoli to na zabezpieczenie korzeni i miejsca szczepienia przed mrozem.
Nawożenie
Róże wymagają intensywnego i regularnego dokarmiania. Do nawożenia możemy stosować różne nawozy: nawóz uniwersalny, nawóz do roślin kwitnących itd. Najlepiej jednak stosować dedykowany nawóz do róż. Wtedy mamy pewność, że nasze rośliny dostaną komplet składników odżywczych potrzebnych do pełnego kwitnienia i bujnego wzrostu. Podczas stosowania nawozów postępujemy zgodnie z etykietą dołączaną do produktu.