Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł

Miniaturowe

Róże miniaturowe to grupa odmian cechująca się zwartym, gęstym pokrojem i obfitym kwitnieniem. Grupa ta pochodzi od karłowej odmiany róży chińskiej tj.: Rosa chinensis 'Minima'. Większość odmian karłowych róż dorasta do 40-50 cm wysokości. Drobne kwiaty pojawiające się na niskich krzewach pięknie kontrastują z soczyście zielonymi liśćmi. Obficie pojawiające się kwiaty przyciągają pszczoły, trzmiele, motyle i inne pożyteczne owady. Kwitną długo od końca wiosny aż do pierwszych mrozów. Kolory kwiatów jakie znajdziemy w obrębie tej grupy to: białe, kremowe, różowe, czerwone, żółte i pomarańczowe. Idealnie nadają się do uprawy w donicach, korytkach, małych rabatach oraz na niskie żywopłoty ze względu na swoje drobne rozmiary. Gęstość sadzenia, którą przyjmuje się dla większości odmian róż miniaturowych, to: 6-7 szt./m2. Róże miniaturowe są łatwe w uprawie i z każdym rokiem zyskują na popularności.

.

Stanowisko

Róże miniaturowe najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych, lekkich i przepuszczalnych. Podłoże powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego lub lekko kwaśny (pH 6-6,5).

Sadzenie

Róże uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały sezon. Przed posadzeniem należy starannie przygotować miejsce, w którym będą rosły krzewy. Jeżeli ziemia ma odczyn obojętny lub zasadowy, to dobrze jest ją wymieszać z kwaśnym torfem, lub użyć nawozu zakwaszającego. Dolomitem lub wapno ogrodnicze (do bielenia drzew) pomoże przy zbyt kwaśnej ziemi. W tak przygotowane podłoże należy posadzić róże i po posadzeniu obficie podlać.

Pielęgnacja

Niezbędną czynnością pielęgnacyjną róż jest przycinanie. Ma ono pozytywny wpływ na krzewienie się roślin, i ich kwitnienie. Cięcie można wykonać zarówno wiosną jak i jesienią (pamiętając jednak, aby po jesiennym przycięciu zabezpieczyć rośliny przed mrozem). W ciepłe i wilgotne lata pamiętajmy o opryskach prewencyjnych, aby zabezpieczyć krzewy przed mączniakiem, który jest dość powszechny przy uprawie róż.

Podlewając róże powinniśmy pamiętać, aby nie kierować strumienia wody na liście, tylko bezpośrednio na glebę wokół rośliny. Mokre liście są bardziej podatne na choroby grzybowe.

W chłodniejszych rejonach Polski róże warto zabezpieczać róże przed mrozem. Część nadziemną najlepiej okryć białą agrowłókniną, natomiast podstawę pędów zabezpieczamy 15-20 cm kopczykiem i przykrywamy stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Pozwoli to na zabezpieczenie korzeni i miejsca szczepienia przed mrozem.

Nawożenie

Róże wymagają intensywnego i regularnego dokarmiania. Do nawożenia możemy stosować różne nawozu: nawóz uniwersalny, nawóz do roślin kwitnących itd. Najlepiej jednak stosować dedykowany nawóz do róż. Wtedy mamy pewność, że nasze rośliny dostaną komplet składników odżywczych potrzebnych do pełnego kwitnienia i bujnego wzrostu.  Podczas stosowania nawozów postępujemy zgodnie z etykietą dołączaną do produktu.

Przykro nam, ale produkty z tej kategorii są niedostępne. Sprawdź ponownie później.