Powojniki
Powojniki (znane również pod nazwą clematisy) to pnącza ozdobne uprawiane ze względu na dużą wartość dekoracyjną. Wspaniale i obficie kwitną i można je znaleźć praktycznie we wszystkich możliwych kolorach. Wiele odmian po kwitnieniu zawiązuje bardzo ciekawe i dekoracyjne owocostany, które są ozdobą ogrodu w zimie. Rozrastają się w szybkim tempie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Możemy wyróżnić wiele gatunków powojników, jednak najczęstszym wyborem klientów są clematisy wielkokwiatowe. Spektakularne, wielkie kwiaty i olbrzymia paleta barw sprawiają, że trudno im się oprzeć.
Clematisy nadają się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w donicach na balkonach i tarasach. Bogatwo odmian wśród naszych sadzonek powojników zapewnia swobodę w komponowaniu swojego kolorowego zakątka.
STANOWISKO:
Powojniki preferują glebę żyzną, próchniczą, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6-7), wilgotną ale nie podmokłą. W przypadku gdy posiadamy w ogrodzie kwaśną ziemię możemy zmienić jej odczyn stosując wapno dolomitowe. Clematisy najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale w miejscu, w którym ich podstawa będzie ocieniona. Jeżeli mamy otwarty teren to najlepiej w pobliżu posadzić, drobne okrywowe krzewy, lub krzewinki, które zapewnią trochę cienia u podstawy pnącza. Sadząc powojniki pamiętajmy o tym, że lubią one miejsca osłonięte od silnego wiatru. Pomimo tego, że dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne i całkiem nieźle radzą sobie z ujemną temperaturą to mroźny zimowy wiatr może uszkodzić pąki. Odmiany wielkokwiatowe nie powinny być również przesuszane, ponieważ odbije się to na ich kwitnieniu i kondycji.
SADZENIE:
Powojniki uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przed sadzeniem doniczkę dobrze jest zanurzyć w wodzie na ok 10 min., a następnie delikatnie wyjąć z pojemnika całą bryłę korzeniową. Dołek powinien być zdecydowanie większy od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Ziemię ogrodową najlepiej wymieszać z próchnicznym podłożem i obornikiem. Jeżeli ziemia w naszym ogrodzie ma odczyn kwaśny to dodatkowo mieszamy ją z dolomitem. W przypadku ziemi ciężkiej na spód usypujemy warstwę drenażu z drobnych kamieni i żwiru. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasze sadzonki clematisów umieszczając je ok 5cm niżej niż rosły w pojemniku. Na koniec całość dokładnie podlewamy wodą. Po 2 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.
PIELĘGNACJA:
Pielęgnacja roślin po posadzeniu nie jest wymagająca. Jeżeli spełnimy wymagania siedliskowe powojników to ich pielęgnacja będzie się opierała jedynie na wiosennym przycinaniu, nawożeniu i podlewaniu w okresach suszy. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża, ograniczyć parowanie wody i zmniejszyć temperaturę podłoża należy ziemię wokół naszych sadzonek powojników wyściółkować. Świetnie nada się do tego czarna agrowłóknina i kora sosnowa lub tak jak zostało to już wspomniane wyżej obsadzić pnącza niskimi krzewinkami.
NAWOŻENIE:
Do nawożenia najlepiej użyć specjalnej mieszanki nawozów do powojników. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze sadzonki będą miały optymalne warunki do wzrostu. Clematisy wykazują dobrą mrozoodporność, jednak w surowe zimy mogą podmarzać, dlatego przed zimą dobrze jest obsypać podstawę rośliny korą, lub zrobić kopczyk z ziemi, aby zabezpieczyć korzenie.
CIĘCIE:
Cięcie powojników również nie należy do zadań wymagających. W pierwszym roku po posadzeniu wszystkie powojniki powinno przyciąć się na wysokości ok. 30 cm. Celem takiego cięcia jest zmuszenie rośliny do wypuszczenia nowych pędów z podstawy rośliny, czyli rozkrzewianie się. U większości odmian wielkokwiatowych, wcześnie kwitnących (pierwsze kwiaty pojawiają się juz w maju) cięcie przeprowadza się na wysokości ok. 100-150 cm u starszych roślin, natomiast młodsze i słabsze rośliny tniemy niżej (przycinamy wszystkie pędy). Rośliny tniemy wczesną wiosną.