Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Sosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIU
Sosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIUSosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIUSosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIUSosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIUSosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIU

Sosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIU

Pinus leucodermis 'Pirin'

  • 130,00 zł

  • Netto: 120,37 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 130 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.

Przedsprzedaż

Produkt w przedsprzedaży, wysyłka realizowana od: 2024-03-04.


Wiek sadzonki
5 lat
Pojemnik
5-litrowy
Wysokość
90-100 cm

Paszport roślin /
Plant passport

APinus
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Sosna bośniacka Pirin 90cm NA PNIU
wygląd sadzonek w maju
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Karłowa, wolnorosnąca odmiana sosny bośniackiej o kulistym pokroju, osiągająca po 10 latach ok. 30 cm średnicy korony (roczny przyrost około 3 cm). Igły ciemnozielone, twarde, o dużej gęstości. Dodatkową ozdobą sosny są tzw. świeczki (młode, wiosenne przyrosty), w kolorze srebrzysto-brązowym, które pięknie kontrastują na tle ciemnozielonych igieł. Polecana do nasadzeń pojedynczych, jak i grupowych. Świetnie komponuje się w grupie z innymi, niskimi roślinami iglastymi w ogrodach skalnych.

Stanowisko i uprawa

Sosna jest rośliną odporną i łatwą w uprawie. Nie przemarza, nie trzeba jej okrywać na zimę. Rzadko choruje i jest odporna na zanieczyszczenia powietrza. Rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, nawet jałowych i piaszczystych, natomiast nie znosi gleb podmokłych i ciężkich (gliniastych). Gleba, w której będzie rosła musi być dobrze przepuszczalna. Gleby ciężkie należy rozluźnić poprzez wymieszanie ich z piaskiem. Sosna wytwarza zarówno powierzchniowy, jak i głęboki system korzeniowy i nie wymaga intensywnego podlewania - podlewamy tylko wtedy, gdy widzimy, że podłoże jest wyraźnie przeschnięte. Preferuje stanowisko słoneczne, jednak może rosnąć również w lekkim zacienieniu. Roślina tolerancyjna w stosunku do pH - preferuje gleby kwaśne lub lekko kwaśne, ale dobrze radzi sobie również na glebach zasadowych. Nie wymaga intensywnego nawożenia - zazwyczaj wystarczy ją zasilić raz w roku niewielką dawką nawozu mineralnego lub organicznego (np. obornikiem). 

W celu ograniczenia wzrostu i lepszego zagęszczania sosnę można przycinać, nie tniemy jednak rozwiniętych igieł, tylko tzw. "świeczki" - charakterystyczne, młode przyrosty, które pojawiają się przeważnie na przełomie maja i czerwca. Można je skrócić na przykład o 1/2 lub 1/3 długości, wedle uznania.

Nazwa łacińskaPinus leucodermis 'Pirin'
Pokrójkulisty
Docelowa wysokośćod 0,2 do 0,5 m
Tempo wzrosturoślina wolnorosnąca (karłowa)
Kolor liści/igiełciemnozielone
Stanowiskosłoneczne
Wymagania glebowegleba próchniczna, umiarkowanie wilgotna, odczyn lekko kwaśny
Mrozoodporność-23 ºC
Zimozielonośćtak
Zastosowanieogrody przydomowe, ogrody wrzosowiskowe, pojemniki, w grupach, soliter (pojedynczo)

Napisz opinię

Produkty powiązane