Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Bambus mrozoodporny (fargezja olbrzymia) Tauro
Bambus mrozoodporny (fargezja olbrzymia) TauroBambus mrozoodporny (fargezja olbrzymia) TauroBambus mrozoodporny (fargezja olbrzymia) Tauro

Bambus mrozoodporny (fargezja olbrzymia) Tauro

Fargesia robusta 'Tauro'

  • Dostępność: niedostępny
  • 38,00 zł

  • Netto: 35,19 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 39 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.

Produkt jest chwilowo niedostępny
Przepraszamy, produkt który oglądasz jest chwilowo niedostępny z powodu wyczerpania dostępnej ilości sztuk. Być może spodobają Ci się podobne produkty, które proponujemy poniżej:
Wiek sadzonki
2 lata
Pojemnik
1-litrowy
Wysokość
20-40 cm

Paszport roślin /
Plant passport

AFargesia
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Bambus mrozoodporny (fargezja olbrzymia) Tauro
wygląd sadzonek w maju
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Piękna, ozdobna odmiana bambusa, nadająca się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Odmiana o cechach zbliżonych do odmiany 'Campbell', ale posiada zdecydowanie większe liście oraz ładnie wybarwione pędy o czerwonawym odcieniu. Nazwa "fargezja olbrzymia" może być myląca, ponieważ w naszym klimacie nigdy nie osiągnie tak dużych rozmiarów, jak w swoim środowisku naturalnym - w Polsce może dorastać do 2-3 m wysokości. Pokrój wyprostowany, wytwarza sztywne, wzniesione pędy, początkowo czerwono-zielone, z wiekiem drewnieją i stają się żółte. Z wiekiem pędy wyginają się bardziej na boki, tworząc efekt parasola, który latem może dawać przyjemne zacienienie. Długie, jasnozielone, miękkie w dotyku i pełne wdzięku liście nadają mu subtropikalny urok. W łagodne zimy liście pozostają na roślinie, w czasie ostrzejszych zim mogą opadać. Odmiana polecana do sadzenia pojedynczo i w grupach w ogrodach przydomowych, w pobliżu zbiorników wodnych, w ogrodach w stylu orientalnym. Szybko tworzy elegancką i efektowną zieloną ścianę. Można z niej tworzyć gęste, wysokie żywopłoty, zarówno formowane, jak i naturalne, również na stanowisku słonecznym. Świetnie wygląda w ogrodzie w połączeniu z trawami i bylinami.

Stanowisko

Najlepszym miejscem dla bambusa jest miejsce osłonięte od wiatrów z północy i wschodu. Fargezja 'Tauro' jako jeden z nielicznym bambusów dobrze radzi sobie na stanowisku zarówno półcienistym, jak i mocno nasłonecznionym. Jest jedna z najbardziej mrozoodpornych odmian bambusów, może wytrzymać mrozy nawet do -23°C, więc może być uprawiana przez cały rok w ogrodzie, w większości rejonów Polski. Podłoże powinno być wilgotne, żyzne oraz przepuszczalne, o pH od lekko kwaśnego do obojętnego.

Sadzenie

Sadzonki ukorzenione w doniczkach możemy sadzić od wczesnej wiosny (najlepiej po ustąpieniu przymrozków) do późnej jesieni. Wykopujemy dołki trochę większe niż rozmiar doniczki. Gleby ciężkie należy rozluźnić mieszając je z piaskiem. Bambus lubi żyzną, próchniczą glebę. Przed sadzeniem można wzbogacić glebę np. kompostem domowej roboty lub obornikiem. Przed sadzeniem wyjmujemy bryłę korzeniową z doniczki i namaczamy przez jakiś czas w wodzie, a po posadzeniu obficie podlewamy, aby ziemia dokładnie oblepiła korzenie. Dobrze ukorzenione w gruncie rośliny są mniej wrażliwe na suszę i niskie temperatury. Odstęp pomiędzy roślinami powinien wynosić około 1,3 m. Bambus należy sadzić odrobinę niżej, niż poziom gruntu. Teren wokół rośliny można wyściółkować.

Pielęgnacja

Po posadzeniu możemy nawozić roślinę uniwersalnymi nawozami wieloskładnikowymi NPK (np. w formie granulowanej). Latem w trakcie upałów oraz w okresach suszy bambus wymaga regularnego podlewania. Przycinanie można ograniczyć do wycinania starych, cienkich i słabych łodyg, w celu przerzedzenia rośliny i lepszego doświetlenia. Gatunek nieinwazyjny, nie wymaga stosowania barier korzeniowych. Przygotowanie rośliny do zimowania polega na wyściółkowaniu terenu wokół korzeni grubą warstwą, np. kory. Młode sadzonki można dodatkowo okryć gałązkami roślin iglastych, słomą, agrowłókniną, itp. W przypadku uprawy w donicy roślinę należy przed zimą schować do jasnego, nieogrzewanego pomieszczenia.

Nazwa łacińskaFargesia robusta 'Tauro'
Pokrójkępiasty, wzniesiony
Docelowa wysokość2-3 m
Docelowa szerokość2 m
Tempo wzrosturoślina szybko rosnąca (roczny przyrost ok. 30 cm)
Kolor liści/igiełjasnozielone
Stanowiskosłoneczne, półcieniste
Wymagania glebowepodłoże wilgotne, żyzne i przepuszczalne, pH lekko kwaśne lub obojętne
Mrozoodporność-23 °C (strefa 6A
Gęstość sadzeniaw rozstawie 1,3 m
Zimozielonośćroślina częściowo zimozielona (w ostrzejsze zrzuca część liści)
Zastosowanieogrody przydomowe, ogrody orientalne, ogrody w stylu japońskim, nasadzenia w pobliżu zbiorników wodnych, żywopłot, nasadzenia grupowe, uprawa w donicy
Informacje dodatkowekolorowe pędy z czerwonawym odcieniem

Napisz opinię