Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Pigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepiona
Pigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepionaPigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepionaPigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepionaPigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepionaPigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepiona

Pigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepiona

Cydonia oblonga

  • 65,00 zł

  • Netto: 60,19 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 14 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.


Wiek sadzonki
3 lata
Pojemnik
3-litrowy
Wysokość
60-80 cm

Paszport roślin /
Plant passport

ACydonia
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Pigwa wielkoowocowa gruszkowa szczepiona
wygląd sadzonek w kwietniu
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Pigwa w naszym klimacie uprawiana jest jako wysoki krzew lub małe drzewo. Dorasta do 3-5 m wysokości. W ogrodach uprawiana jest głównie ze względu na owoce, kształtem przypominające gruszkę. Z powodzeniem można ją jednak uznać za drzewo ozdobne, a to ze względu na piękne, duże (5-7 cm średnicy), białe kwiaty, które przyjemnie pachną. Pigwa kwitnie w maju. Owoce są gotowe do zbioru na przełomie września i października. 

Pigwa nie ma dużych wymagań. Jest łatwa w uprawie, choć wymaga żyznych gleb, przepuszczalnych i wilgotnych. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Jest w pełni mrozoodporna.

Pigwa czy pigwowiec?

Osobom mało wtajemniczonym może się wydawać, że pigwa i pigwowiec to to samo, ale to nieprawda. Pomimo tego, że obie rośliny wydają podobne owoce i należą do tej samej rodziny różowatych (Rosaceae), są to 2 zupełnie odmienne gatunki. Jakie są zatem podstawowe różnice między nimi? Mówiąc krótko i treściwie: pigwa to drzewo, a pigwowiec to krzew. Owoce pigwy są duże (o średnicy 6 i więcej cm), a owoce pigwowca małe (2-4 cm), za to bardziej aromatyczne. Pigwowiec jest również bardziej odporny na mrozy. Owoce obu roślin spożywane na surowo są cierpkie w smaku i twarde, świetnie natomiast nadają się do wszelkiego rodzaju przetworów. 

Przepis na owoce w cukrze – idealne do herbaty jako zamiennik cytryny

Składniki:

  • owoce pigwy (bez nasion)
  • cukier biały

Owoce pigwy zalać wrzątkiem i odstawić na kilka minut. Następnie odlać wodę, pokroić w ósemki i usunąć pestki. Do słoików nakładać warstwami: cukier, owoce pigwy, itp. Góra powinna być zasypana cukrem. Przygotowane słoiczki delikatnie zakręcić i pozostawić w temperaturze pokojowej. Po kilku godzinach (lub na drugi dzień) całość wymieszać (cukier powinien się w całości rozpuścić – na dnie może jednak pozostać niewielka jego warstwa). Przygotowane słoiki przechowywać w lodówce. 

przetwory z pigwy
Nazwa łacińskaCydonia oblonga
Pokrójkrzaczasty rozłożysty
Docelowa wysokość3-5 m
Tempo wzrostuwzrost typowy dla gatunku
Kolor liści/igiełciemnozielone
Barwa kwiatówbiałe, pojedyncze, pachnące
Kwitnieniekwiecień, maj
Owocowaniepaździernik
Owocejadalne, duże, żółte, w kształcie gruszki
Stanowiskosłoneczne
Wymagania gleboweroślina tolerancyjna, gleba przeciętna ogrodowa, próchniczna, gliniasta, odczyn lekko kwaśny do zasadowego
Mrozoodporność-23 °C
Zimozielonośćnie
Zastosowanieowoce na przetwory, mrożonki, soki, również jako dekoracja ogrodu (kwiaty i owoce)
Informacje dodatkoweroślina miododajna, jadalne owoce

Napisz opinię

Produkty powiązane