Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Porzeczka biała
Porzeczka białaPorzeczka białaPorzeczka białaPorzeczka biała

Porzeczka biała

Ribes niveum

  • 22,00 zł

  • Netto: 20,37 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 20 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.


Wiek sadzonki
3 lata
Pojemnik
3-litrowy
Wysokość
30-50 cm

Paszport roślin /
Plant passport

ARibes
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Porzeczka biała
wygląd sadzonek w czerwcu
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Wieloletni krzew z rodziny agrestowatych (grossulariaceae), rozpowszechniony w całym kraju. Rośnie jako krzew o luźnym i rozłożystym pokroju, wzniesionych, sztywnych pędach. Dorasta od 1,5 do 2 m wysokości. Liście duże, zielone, klapowane, osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty drobne, jasnożółte, obupłciowe, zebrane w przewisające grona, pojawiają się w kwietniu. Owoce pojawiają się w lipcu i na początku sierpnia. Są początkowo zielonkawe, po dojrzeniu blado-kremowe, o błyszczącej skórce i jędrnym miąższu. Owoce długo utrzymują się na krzewie (nawet do kilku tygodni). W smaku słodko-kwaśne, bardzo delikatne. Są bogate w witaminę C, potas, żelazo, błonnik, mogą być spożywane na surowo. Są wykorzystywane głównie do produkcji przetworów - dżemów, soków, win, nalewek i galaretek.

Stanowisko

Porzeczka to krzew łatwy w uprawie, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale toleruje również lekkie zacienienie. Jest całkowicie mrozoodporny w naszym klimacie. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, piaszczysto gliniaste, o lekko kwaśnym pH.

Sadzenie

Sadzonki ukorzenione w doniczkach możemy sadzić przez cały rok, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wykopujemy dołki trochę większe niż rozmiar doniczki. Gleby ciężkie należy rozluźnić mieszając je z piaskiem. Na dnie dołka można dać obornik lub kompost. Krzewy sadzimy w odstępach od 1 do 1,5 m. Po posadzeniu obficie podlewamy, aby ziemia jak dokładniej oblepiła wszystkie korzenie. Teren wokół krzewu można wyściółkować.

Pielęgnacja

Porzeczka wymaga odpowiedniego przycinania w celu zmaksymalizowania ilości i jakości plonów. Najbardziej obficie owocuje na pędach 2-4 letnich. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną po posadzeniu, skracając wszystkie pędy do wysokości 2-3 oczek nad ziemią. Jeśli sadzimy latem lub jesienią, wstrzymujemy się z przycinaniem do wiosny. Cięcie pobudzi krzew do lepszego rozkrzewienia. W kolejnych latach wycinamy pędy tak, aby pozostało 3-5 najsilniejszych pędów z każdego roku. Po 5 latach usuwamy wszystkie pędy starsze niż 5 lat. Cięcie można przeprowadzać wczesną wiosną lub po owocowaniu.

Nazwa łacińskaRibes niveum
Pokrójkrzaczasty wzniesiony, luźny
Docelowa wysokośćod 1,5 do 2 m
Tempo wzrostuwzrost typowy dla gatunku
Kolor liści/igiełciemnozielone
Barwa kwiatówżółte
Owocowanielipiec
Stanowiskosłoneczne, półcieniste
Wymagania glebowepodłoże żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, odczyn lekko kwaśny
Mrozoodporność-24 °C
Zimozielonośćnie
Termin kwitnieniakwiecień, maj

Napisz opinię

Produkty powiązane