Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Porzeczka czarna na pniu 120cm
Porzeczka czarna na pniu 120cmPorzeczka czarna na pniu 120cm

Porzeczka czarna na pniu 120cm

Ribes nigrum

  • Dostępność: niedostępny
  • 48,00 zł

  • Netto: 44,44 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 48 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.

Produkt jest chwilowo niedostępny
Przepraszamy, produkt który oglądasz jest chwilowo niedostępny z powodu wyczerpania dostępnej ilości sztuk. Być może spodobają Ci się podobne produkty, które proponujemy poniżej:
Wiek sadzonki
3 lata
Pojemnik
3-litrowy
Wysokość
120 cm

Paszport roślin /
Plant passport

ARibes nigrum
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Porzeczka czarna na pniu 120cm
wygląd sadzonek w maju
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Wieloletni krzew z rodziny agrestowatych (grossulariaceae), jeden z najpopularniejszych krzewów owocowych w naszym kraju. Rośnie jako krzew o luźnym i rozłożystym pokroju, wzniesionych, sztywnych pędach. Dorasta od 1,5 do 2 m wysokości. Liście duże, zielone, klapowane, osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty drobne, żółto-zielone, zebrane w przewisające grona, pojawiają się w kwietniu.

Owoce pojawiają się w lipcu. Są to niewielkie czarne jagody, z nieregularnymi gruczołkami, o błyszczącej skórce i soczystym miąższu, zebrane w zwisające grona. W smaku słodkawe, zawierają więcej witaminy C niż większość owoców cytrusowych (182 mg na 100g owoców). Oprócz tego są bogate w witaminę A i B, kwasy organiczne, fosfor, potas oraz magnez. Mają korzystny wpływ na procesy metaboliczne, wzmacniają układ immunologiczny, a także wykazują działanie przeciwzapalne, moczopędne i napotne. Są wykorzystywane głównie do produkcji przetworów - dżemów, soków, win, nalewek i galaretek.

Stanowisko i uprawa

Porzeczka to krzew łatwy w uprawie, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale toleruje również lekkie zacienienie. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, piaszczysto gliniaste, o lekko kwaśnym pH. Jest mrozoodporny w naszym klimacie, ale stosunkowo wcześnie rozpoczyna wegetację, przez co jest bardziej narażony uszkodzenia kwiatów spowodowane wiosennymi przymrozkami, niż porzeczka czerwona. Najlepiej wybierać stanowiska osłonięte od wiatru. W okresie wiosennych przymrozków warto osłonić krzew agrowłókniną, aby nie dopuścić do uszkodzenia młodych pąków kwiatowych, co mogłoby pogorszyć owocowanie w danym roku.

Sadzonki ukorzenione w doniczkach możemy sadzić przez cały rok, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wykopujemy dołki trochę większe niż rozmiar doniczki. Gleby ciężkie należy rozluźnić mieszając je z piaskiem. Na dnie dołka można dać obornik lub kompost. Krzewy sadzimy w odstępach od 1,5 do 2 m. Po posadzeniu obficie podlewamy, aby ziemia jak dokładniej oblepiła wszystkie korzenie. Teren wokół krzewu można wyściółkować.

Porzeczka wymaga odpowiedniego przycinania w celu zmaksymalizowania ilości i jakości plonów. Najbardziej obficie owocuje na pędach 2-4 letnich. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną po posadzeniu, skracając wszystkie pędy do wysokości 2-3 oczek nad ziemią. Jeśli sadzimy latem lub jesienią, wstrzymujemy się z przycinaniem do wiosny. Cięcie pobudzi krzew do lepszego rozkrzewienia. W kolejnych latach wycinamy pędy tak, aby pozostało 3-5 najsilniejszych pędów z każdego roku. Po 5 latach usuwamy wszystkie pędy starsze niż 5 lat. Cięcie można przeprowadzać wczesną wiosną lub po owocowaniu.

Nazwa łacińskaRibes nigrum
Pokrójkrzaczasty wzniesiony, luźny
Docelowa wysokośćdo 2 m
Tempo wzrostuwzrost typowy dla gatunku
Kolor liści/igiełciemnozielone
Barwa kwiatówżółte
Owocowanielipiec
Stanowiskosłoneczne, półcieniste
Wymagania glebowepodłoże żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, odczyn lekko kwaśny
Mrozoodporność-24 °C
Zimozielonośćnie
Termin kwitnieniakwiecień, maj

Napisz opinię