Zamówienia telefoniczne oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Sezon sadzenia roślin?

Sezon sadzenia roślin?

Autor: Bartosz Opublikowany: 09.07.2018 Przeczytany: 765 Komentarze: 0

Wśród wielu ogrodników panuje błędne przekonanie, że w lecie nie można sadzić roślin a jedynym zajęciem, które należy wykonywać w ogrodzie jest podlewanie roślin. Dla wszystkich miłośników ogrodnictwa mamy dobre wieści – rośliny (uprawiane w doniczkach) można sadzić przez cały sezon. Ze względu na dużą ilość maili z zapytaniami o to kiedy powinno sadzić się rośliny postanowiliśmy przygotować artykuł dotyczący tego zagadnienia. Omówimy nie tylko terminy sadzenia roślin, ale również praktyczne porady jak sadzić byliny, cebule oraz drzewa i krzewy ozdobne. Zapraszamy do lektury.

Drzewa i krzewy ozdobne

Termin sadzenia roślin jest ściśle związany ze sposobem ich uprawy. Rośliny uprawiane w gruncie i sprzedawane w balotach lub z gołym systemem korzeniowym należy sadzić wczesną wiosną lub jesienią (w tych terminach zazwyczaj są oferowane do sprzedaży).

Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Można zaryzykować stwierdzenie, że jeśli pogoda na to pozwala to takie rośliny można sadzić nawet zimą. W przypadku sadzonek doniczkowanych podczas sadzenia nie uszkadzamy bryły korzeniowej, dlatego z powodzeniem zabieg ten możemy wykonywać przez cały rok. Oczywiście podczas letniego sadzenia roślin musimy bardziej uważać na przesuszenie i częściej podlewać. Podczas upałów sadzenie powinno się przeprowadzić rano lub wieczorem.

termin sadzenia roślin

Rys.1 Rośliny w zależności od sposobu ich uprawy sadzimy w różnym terminie.

Przygotowanie podłoża

Zanim wyjmiemy naszą roślinę z doniczki musimy przygotować miejsce, w którym później będzie rosła. Wybieramy odpowiednie stanowisko i wykopujemy dołek. Powinien on być dosyć spory (w zależności od rozmiaru pojemnika) większy od doniczki, w której sadzonka aktualnie rośnie. Na spód dołka możemy wsypać trochę drobnego żwiru, aby zapewnić odpowiedni drenaż. Ziemię ogrodową mieszamy z torfem lub podłożem odpowiednim dla danego gatunku rośliny (sadzonki roślin kwaśnolubnych sadzimy do czystego kwaśnego torfu). Miejsce do sadzenia mamy już przygotowane.

Sadzenie

Nasze sadzonki przed posadzeniem najlepiej umieścić w wiadrze wody, tak aby bryła korzeniowa była cała zanurzona w wodzie wraz z doniczką. Po ok. 10 minutach wyjmujemy rośliny z doniczki i sadzimy w odpowiednim miejscu w ogrodzie, gdzie przygotowaliśmy podłoże. Rośliny umieszczamy w podłożu na głębokości nie większej niż jej bryła korzeniowa. Pamiętajmy żeby podczas największych upałów sadzenie przeprowadzić rano lub wieczorem. Po posadzeniu rośliny należy dobrze, obficie podlać. Wokół rośliny możemy rozłożyć matę lub czarną agrowłókninę (jeżeli wcześniej tego nie zrobiliśmy) i wysypać ściółkę (kora, kamień, słoma lub miskant).

Nawożenie

Pierwsze nawożenie roślin możemy rozpocząć już 2 tygodnie po posadzeniu - jeżeli rośliny wcześniej rosły w pojemnikach, lub ok. miesiąc po posadzeniu jeżeli były kopane z gruntu. Pamiętajmy aby dobrać odpowiedni nawóz do rodzaju uprawy. Najlepszym wyborem będą nawozy dedykowane do konkretnego gatunku rośliny. Wybierając je mamy pewność, że nasze rośliny otrzymają komplet składników odżywczych potrzebnych do ich prawidłowego i optymalnego wzrostu.

Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe kwitnące latem sadzimy wczesną wiosną (zazwyczaj od połowy kwietnia do połowy maja). Zazwyczaj nie są to gatunki mrozoodporne, dlatego nie mogą zimować w gruncie. W celu przyspieszenia kwitnienia, cebule niektórych gatunków roślin można sadzić już w marcu, ale do doniczek w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Takie rośliny możemy od drugiej połowy maja przesadzić do ogrodu.

Rośliny cebulowe kwitnące wiosną należy sadzić od września do października. Nie musimy się martwić o zimowanie, ponieważ są to gatunki mrozoodporne i jeśli odpowiednio umieścimy je w podłożu na pewno przetrwają zimę.

termin sadzenia cebulek

Rys. 2 Terminy sadzenia przykładowych roślin cebulowych.

Przygotowanie podłoża

Przed posadzeniem roślin cebulowych usuwamy wszystkie chwasty, miejsce przekopujemy, a następnie wyrównujemy. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Przed sadzeniem ziemię należy wymieszać z nawozem do roślin cebulowych lub azofoską. Oczywiście poszczególne gatunki mają różne wymagania co do gleby i przed sadzeniem należy zapoznać się z wymaganiami danej rośliny.

Sadzenie

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości. Rośliny cebulowe zazwyczaj sadzi się na głębokości równej 2/3 wysokości cebulki, w odstępach 2/3 szerokości cebuli pomiędzy poszczególnymi roślinami. Jeżeli nie mamy pewności gdzie jest góra, a gdzie dół cebuli najlepiej posadzić ją na boku. Po posadzeniu cebulki przykrywamy ziemią, lekko ugniatamy i przykrywamy ściółką i podlewamy.

Byliny

Termin sadzenia bylin zależy głównie od rodzaju rośliny i terminu kwitnienia. Byliny uprawiane w doniczkach, podobnie jak drzewa i krzewy, można sadzić przez cały sezon. Pamiętajmy, aby w lecie zapewnić naszym sadzonkom odpowiednią ilość wody. Unikajmy jednak sadzenia bylin w pełni kwitnienia.

Byliny kupione w stanie spoczynku, w postaci kłączy lub bulw sadzi się wyłącznie wiosną lub jesienią.

termin sadzenia bylin

Rys. 3 Byliny bez części naziemnej sadzimy wiosną lub jesienią.

kiedy sadzić byliny

Rys. 4 Byliny w doniczce z częścią naziemną można sadzić przez cały rok.

Przygotowanie podłoża

Przed sadzeniem bylin usuwamy chwasty, ziemię przekopujemy, a następnie wyrównujemy grabkami. Podłoże podobnie jak przy roślinach cebulowych powinno być lekkie, przepuszczalne i próchnicze. Ziemię z ogrodu możemy wymieszać z odkwaszonym torfem.

Sadzenie

Byliny w większości przypadków uprawiane są w doniczkach. Sadzimy je na tej samej głębokości, na jakiej rosły w pojemniku. Przed sadzeniem roślinę zanurzamy w wodzie do czasu aż z podłoża przestaną wydobywać się pęcherzyki powietrza. Następnie roślinę wyjmujemy z doniczki i umieszczamy we wcześniej przygotowanym podłożu. Po posadzeniu rośliny obficie podlewamy i ściółkujemy podłoże.

Pielęgnacja

Po posadzeniu rośliny systematycznie podlewamy, a po ok 2-3 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie. Najlepszym wyborem będzie nawóz uniwersalny lub obornik granulowany.

Sadzenie roślin nie musi ograniczać się jedynie do wiosennego lub jesiennego terminu. Rośliny uprawiane w pojemnikach możemy sadzić praktycznie przez cały sezon (przy sprzyjającej pogodzie nawet zimą!). Pamiętajmy jednak, aby sadząc rośliny w lecie zapewnić im odpowiednie i systematyczne podlewanie, a czas sadzenia ustalić na ranek lub wieczór.

Tagi: kiedy sadzić rośliny, sezon sadzenia roślin, termin sadzenia roślin

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz