Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Porzeczka czerwona na pniu 120cm
Porzeczka czerwona na pniu 120cm

Porzeczka czerwona na pniu 120cm

Ribes rubrum 'Jonkheer van Tets'

  • 52,00 zł

  • Netto: 48,15 zł
  • Zaloguj się, aby otrzymać 52 punktów lojalnościowych za zakup tego produktu.


Wiek sadzonki
3 lata
Pojemnik
6-litrowy
Wysokość
120 cm

Paszport roślin /
Plant passport

ARibes rubrum
BPL-24/04/6437
CA
DPL
Porzeczka czerwona na pniu 120cm
wygląd sadzonek w czerwcu
Dobrze ukorzenione, zdrowe sadzonki to podstawa sukcesu w uprawie. Oferowane przez nas rośliny i nasiona podlegają regularnej ścisłej kontroli jakości oraz kontroli zdrowotnej przeprowadzanej przez wykwalifikowane osoby z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ważne! Wygląd sadzonek może się różnić od przedstawionego zdjęcia w zależności od pory roku. Wiosną większość bylin jest pozbawiona części nadziemnej. Wysokość sadzonek podawana jest w przybliżeniu. Na potrzeby transportu zbyt długie pędy mogą zostać przycięte. Rośliny zaopatrzone są w etykiety z nazwą lub kolorowe etykiety ze zdjęciem. Więcej informacji w regulaminie.

Polski, rodzimy krzew z rodziny agrestowatych (grossulariaceae), rozpowszechniony w całym kraju. Rośnie jako krzew o luźnym i rozłożystym pokroju, wzniesionych, sztywnych pędach. Dorasta od 1,5 do 2 m wysokości. Liście duże, zielone, klapowane, osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty drobne, zielonkawe, zebrane w przewisające grona, pojawiają się w kwietniu. Owoce pojawiają się na początku lipca, a w połowie lipca są gotowe do zbioru. Są początkowo zielonkawe, po dojrzeniu czerwone, o błyszczącej skórce. Miąższ jędrny, czerwony. Owoce długo utrzymują się na krzewie (nawet do kilku tygodni). W smaku kwaskowate. Są bogate w witaminę C, mogą być spożywane na surowo. Są wykorzystywane głównie do produkcji przetworów - dżemów, soków, win, nalewek i galaretek.

Stanowisko i uprawa

Porzeczka to krzew łatwy w uprawie, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale toleruje również lekkie zacienienie. Jest całkowicie mrozoodporny w naszym klimacie. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, piaszczysto gliniaste, o lekko kwaśnym pH.

Sadzonki ukorzenione w doniczkach możemy sadzić przez cały rok, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wykopujemy dołki trochę większe niż rozmiar doniczki. Gleby ciężkie należy rozluźnić mieszając je z piaskiem. Na dnie dołka można dać obornik lub kompost. Krzewy sadzimy w odstępach od 1 do 1,5 m. Po posadzeniu obficie podlewamy, aby ziemia jak dokładniej oblepiła wszystkie korzenie. Teren wokół krzewu można wyściółkować.

Porzeczka wymaga odpowiedniego przycinania w celu zmaksymalizowania ilości i jakości plonów. Najbardziej obficie owocuje na pędach 2-4 letnich. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną po posadzeniu, skracając wszystkie pędy do wysokości 2-3 oczek nad ziemią. Jeśli sadzimy latem lub jesienią, wstrzymujemy się z przycinaniem do wiosny. Cięcie pobudzi krzew do lepszego rozkrzewienia. W kolejnych latach wycinamy pędy tak, aby pozostało 3-5 najsilniejszych pędów z każdego roku. Po 5 latach usuwamy wszystkie pędy starsze niż 5 lat. Cięcie można przeprowadzać wczesną wiosną lub po owocowaniu.

Nazwa łacińskaRibes rubrum 'Jonkheer van Tets'
Pokrójkrzaczasty wzniesiony, luźny
Docelowa wysokośćdo 2 m
Tempo wzrosturoślina szybko rosnąca
Kolor liści/igiełzielone
Barwa kwiatówzielonkawe
Owocowanielipiec
Stanowiskosłoneczne, półcieniste
Wymagania glebowepodłoże żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, odczyn lekko kwaśny
Mrozoodporność-28 °C
Zimozielonośćnie
Termin kwitnieniakwiecień, maj

Napisz opinię

Produkty powiązane