Zamówienia telefoniczne oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
O co chodzi z tymi kiełkami?

O co chodzi z tymi kiełkami?

Autor: Bartosz Opublikowany: 20.02.2018 Przeczytany: 567 Komentarze: 0

W ostatnim czasie coraz modniejszym produktem w naszych kuchniach są kiełki. Popularność zawdzięczają zapewne swoim właściwościom zdrowotnym. W tym artykule podpowiadamy jak uprawiać kiełki.

Co to właściwie są kiełki?

Kiełki to po prostu rośliny we wczesnej fazie rozwoju. Zazwyczaj uzyskuje się je z nasion warzyw, zbóż lub ziół. Nasiona podczas kiełkowania wytwarzają duże ilości łatwo przyswajalnych składników odżywczych m.in.: białka, tłuszcze i witaminy. Zawartość tych składników w kiełkach jest znacznie większa niż w porównywalnej masie w pełni wykształconych części jadalnych roślin. W dodatku można je uprawiać i jeść przez cały rok.

najzdrowsze kiełki

Kiełki, a zdrowie

W kiełkach znajdziemy bardzo dużo witamin (m.in.: A,B,C,E itd.), mikro- i makroelementów, soli mineralnych, białka, a także kwasów omega-3 i błonnik. Codzienna dieta wzbogacona o kiełki wzmaga odporność. Osoby spożywające kiełki regularnie mają zdrowsze serca i skórę, obniża się im poziom cholesterolu we krwi, a także poprawia się funkcjonowanie mózgu. Kiełki to prawdziwa bomba witaminowa!

kiełki nasiona

Nasiona na kiełki

Kiełki można uzyskać tylko z nasion przeznaczonych do kiełkowania. Są one czyste chemicznie, nie zaprawiane, nie otoczkowane. Nie wolno natomiast wysiewać zwykłych nasion z przeznaczeniem na kiełki, ponieważ mogą one zawierać środki grzybobójcze, konserwujące czy pestycydy. Wybór nasion do kiełkowania jest całkiem spory. Możemy zaopatrzyć się zarówno w nasiona konkretnych pojedynczych roślin, jak i po specjalnie skomponowane mieszanki.

Jak się za to zabrać?

Uprawa kiełków nie jest skomplikowana. Najpierw musimy wypłukać nasiona, a następnie namoczyć je w letniej, czystej wodzie (od 4 do 12 godzin w zależności od rozmiaru nasion). Po tym czasie wykonujemy kolejne płukanie i układamy nasiona w naczyniu, w którym będą kiełkować. Naczynie odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce (18-22 st. C). Nasiona płuczemy 2 razy dziennie. Kiełki są gotowe do spożycia po 4-6 dniach w zależności od gatunku rośliny. Możemy je przechowywać w lodówce, w zamkniętym pojemniku/słoiku przez ok. tydzień.

uprawa kiełków

Kiełkownica

Kiełki najlepiej uprawiać przy użyciu kiełkownicy. Wtedy mamy pewność, że nasze nasiona mają optymalne warunki do kiełkowania. W takim naczyniu jesteśmy w stanie uprawiać do 3 różnych gatunków roślin jednocześnie, albo kontynuować zbiory poprzez stopniowe wysiewanie nasion.

kiełkownica

Tagi: podloza ogrodnicze, jak uprawiac kielki, uprawa kielkow, kielki uprawa, jakie kielki, kielkownica

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz