Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Top 10 odmian borówki amerykańskiej

Top 10 odmian borówki amerykańskiej

Autor: Bartosz Opublikowany: 17.02.2022 Przeczytany: 46799 Komentarze: 0

Borówka amerykańska to jedna z najpopularniejszym roślin owocowych w ostatnim czasie. Trudno się temu dziwić, ponieważ oprócz walorów smakowych, borówki mają ogromną wartość odżywczą oraz dietetyczną. Dlatego postanowiliśmy przygotować nasze TOP 10 najlepszych odmian borówki amerykańskiej, które warto posadzić w ogrodzie. Kolejność odmian jest przypadkowa.

1. Borówka amerykańska 'Chandler'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 1 Owoce borówki 'Chandler'

Jedna z najbardziej pożądanych odmian borówek amerykańskich ze względu na swoje wyjątkowo duże owoce (mogą one osiągać wielkość monety 5-złotowej). Jest to odmiana średnio-wczesna – owoce dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Owoce są bardzo smaczne i aromatyczne.

2. Borówka amerykańska 'Duke'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 2 Owoce borówki 'Duke'

Odmiana Duke jest bardzo popularna w Europie. Jest to jedna z najlepszych wcześnie owocujących (dojrzewają w drugiej połowie lipca) borówek. Owoce są średniej wielkości, bardzo smaczne, słodkie. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja w ogrodzie! 

3. Borówka amerykańska 'Chanticleer'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 3 Owoce borówki 'Chanticleer'

Chanticleer to odmiana, która cechuje się bardzo wysoką mrozoodpornością i z tego względu poleca się ją do chłodniejszych rejonów Polski. Owoce są średniej wielkości i dojrzewają w lipcu. Owoce są słodkie z kwaskowatym posmakiem. 

4. Borówka amerykańska 'Darrow'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 4 Owoce borówki 'Darrow'

Jedna z najpóźniejszych odmian borówki amerykańskiej. Owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Ze względu na późną porę dojrzewania owoców warto posadzić ją na miejscach nasłonecznionych. Owoce mają winno-słodki smak i idealnie nadają się do ciast i deserów.

5. Borówka amerykańska 'Bluecrop'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 5 Owoce borówki 'Bluecrop'

Bluecrop to najpopularniejsza odmiana borówki amerykańskiej na plantacjach. Jest niezwykle plenna – z jednego krzewu można uzyskać nawet 9kg owoców! Wiąże się to jednak z tym, że owoce siłą rzeczy są mniejsze. Jednak w przypadku odmiany bluecrop rozmiar nie ma znaczenia . Owoce dojrzewają na początku sierpnia i świetnie nadają się na przetwory.

6. Borówka amerykańska 'Bluegold'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 6 Owoce borówki 'Bluegold'

Jest to borówka, którą poleca się do uprawy w doniczkach i na tarasy ze względu na swój zwarty, niski pokrój (dorasta do 1,5m wysokości). Owoce są duże, smaczne i słodkie. Należy jednak poczekać aż mocno dojrzeją, a dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia.

7. Borówka amerykańska 'Patriot'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 7 Owoce borówki 'Patriot'

Odmiana Patriot to jedna z najlepszych wcześnie owocujących borówek o dużych owocach. Kwitnie bardzo obficie, dlatego czasem zaleca się usuwanie nadmiaru zawiązków owoców, aby uzyskać większe rozmiary jagód. Owoce dojrzewają pod koniec lipca.

8. Borówka amerykańska 'Early Blue'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 8 Owoce borówki 'Early Blue'

Odmiana Early Blue to jedna z najwcześniej owocujących odmian i z tego względu jest bardzo ceniona wśród plantatorów. Pierwsze owoce dojrzewają już na początku lipca. Owoce są dość duże, smaczne i aromatyczne.

9. Borówka amerykańska 'Toro'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 9 Owoce borówki 'Toro'

To, podobnie jak odmiana Chandler, jedna z odmian o największych owocach wśród borówek amerykańskich. Jest to krzyżówka dwóch odmian: Earliblue oraz Ivanhoe. Owoce są smaczne i dojrzewają w drugiej połowie lipca. Jest to doskonała odmiana zarówno do uprawy amatorskiej jak i profesjonalnej na plantacjach.

10. Borówka amerykańska 'Elliot'

najlepsze odmiany borowki

Rys. 10 Owoce borówki 'Elliot'

Jedna z najpóźniej dojrzewających odmian borówki amerykańskiej. Owoce dojrzewają we wrześniu. Przy dobrej pogodzie ostatnie zbiory można przeprowadzić nawet w październiku! 

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Pamiętajmy, że aby borówki dobrze rosły i obficie owocowały, muszą być sadzone na stanowiskach słonecznych oraz glebach lekkich, próchnicznych o pH w przedziale 3,5-4,5. Zalecamy kupno dedykowanego torfu do borówek o kwaśnym odczynie lub odpowiednie zakwaszanie podłoża preparatami zawierającymi związki siarki. Cięcie powinno być wykonywane jedynie co kilka lat w celu odmłodzenia rośliny poprzez usuwanie pędów starych, robiąc miejsce młodym, silniej owocującym.

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz