Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Czy można sadzić rośliny późną jesienią?

Czy można sadzić rośliny późną jesienią?

Autor: Bartosz Opublikowany: 24.11.2020 Przeczytany: 908 Komentarze: 0

Panuje takie przekonanie, że nie powinno się sadzić roślin jesienią. Jest ono jednak błędne, a sadzenie roślin późnym latem i w okresie jesiennym jest po wiośnie najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu. Oczywiście w przypadku drzew i krzewów ozdobnych najlepszym terminem sadzenia jest wiosna. Rośliny mają wtedy cały sezon wegetacyjny na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach, zakorzeniają się w podłożu i rozkrzewiają się. Wtedy też najwięcej osób zajmuje się swoimi ogrodami. Pojawia się jednak pytanie czy latem i jesienią też można sadzić rośliny?

Aby na nie odpowiedzieć musimy podzielić rośliny na 2 kategorie:

  • rośliny kopane z gruntu
  • rośliny uprawiane w pojemnikach

Rośliny kopane z gruntu powinny być sadzone wiosną lub jesienią. Wtedy stopień przyjęcia drzew i krzewów jest największy. Wykopywanie roślin latem, w pełni sezonu wegetacyjnego jest dla nich dużym stresem i obciążeniem. Dotyczy to zwłaszcza roślin liściastych, które powinno się wykopywać w stanie bezlistnym. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że nawet latem przy odpowiedniej pogodzie można z powodzeniem wykopać np. popularną w polskich ogrodach tuję 'Smaragd'.

Innym przykładem, który przychodzi mi do głowy są azalie i rododendrony, które większość osób kupuje i sadzi jedynie wiosną. Sadząc je w lecie i jesienią (choć w roku sadzenie kwitnąć nie będą) rośliny mocno przekorzenią się do następnego sezonu i wiosną zakwitną o wiele obficiej.

Rośliny, które od początku uprawiane są w pojemnikach można sadzić przez cały rok. Zaryzykuję stwierdzenie, że o ile pogoda na to pozwala, rośliny w doniczkach można sadzić nawet zimą. 

Dlaczego rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały sezon?

Wyjmując roślinę z doniczki nie uszkadzamy jej systemu korzeniowego (jak to ma miejsce np.: przy wykopywaniu roślin z gruntu), a co za tym idzie, nie jest to zabieg wywołujący stres dla rośliny. Oczywiście podczas letnich upałów zaleca się sadzenie roślin rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest niższa, a słońce mniej intensywne. Wysoka temperatura jednak nie jest przeciwwskazaniem dla sadzenia roślin. W lecie po posadzeniu roślin należy je obficiej podlewać

Jesienią sprawa jest prostsza, ponieważ temperatury są niższe, a pogoda bardziej deszczowa. Rośliny posadzone we wrześniu i październiku zdążą się zakorzenić do zimy. Rośliny posadzone w listopadzie można na zimę okryć białą agrowłókniną i usypać kopczyk z ziemi wokół korzeni. Dotyczy to jednak roślin bardziej wrażliwych na mróz. Rośliny mrozoodporne i te "z naszego klimatu" na pewno sobie poradzą. 
Dodatkowym atutem jesiennego sadzenia roślin jest fakt, że wiosną możemy przeznaczyć zaoszczędzony czas na pielęgnację ogrodu, który po zimie z pewnością wymaga dużo pracy.

Odpowiadając na pytanie z nagłówka: TAK, rośliny można sadzić (a nawet trzeba!) jesienią. Przy odpowiednim przebiegu pogody prace w ogrodzie takie jak: sadzenie roślin, przycinanie roślin itp. można wykonywać nawet zimą. Już dzisiaj w cieplejszych rejonach Polski jest to praktykowane przez wiele firm ogrodniczych.

Tagi:sadzenie roslin, jesienne sadzenie, czy mozna sadzic jesienia

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz