Sośnica japońska
| Typ pojemnika: | 0,5-litrowy (P9) |
| Wiek rośliny: | 2 lata |
| Wymiary rośliny: | 10-20 cm |
| Wygląd oferowanej sadzonki | |
|
Dostępność:
|
duża ilość |
|
Czas realizacji:
|
do 5 dni roboczych |
Potrzebujesz większe ilości?
Opis produktu
Sośnica japońska (Sciadopitys verticillata), zwana również japońską sosną parasolowatą (ang. umbrella pine), to jedna z najrzadszych i najbardziej oryginalnych roślin iglastych dostępnych na polskim rynku ogrodniczym. Jako jedyny współczesny przedstawiciel rodziny sośnicowatych, uznawana jest za prawdziwą „żywą skamieniałość" – gatunek endemiczny, w stanie dzikim rosnący wyłącznie w Japonii.
Sośnica rośnie bardzo powoli – w ciągu 10 lat osiąga zaledwie około 1 m wysokości, przez co przez długie lata zachowuje elegancki, zwarty, stożkowy pokrój. Największą ozdobą sośnicy japońskiej są jej dwupostaciowe igły: drobne, łuskowate, gęsto pokrywające pędy oraz dłuższe (do 12 cm), błyszczące, ciemnozielone igły zebrane na końcach pędów w charakterystyczne okółki przypominające parasolki. To właśnie ten efekt nadaje roślinie egzotyczny, niepowtarzalny charakter, wyróżniający ją spośród wszystkich innych iglaków.
Wymagania uprawowe sośnicy
Sośnica japońska preferuje ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne o kwaśnym odczynie (pH 4,5-6). Młode sadzonki sośnicy należy zabezpieczać na zimę.
Zastosowanie sośnicy w ogrodzie
Sośnica japońska to efektowny, mocno egzotyczny dodatek do naszych ogrodów lub nowoczesnej aranżacji tarasowej. Warto wyznaczyć dla niej eksponowane miejsce – jej niecodziana uroda z pewnością przyciągnie uwagę gości i sąsiadów. Sośnica japońska doskonale sprawdza się również w uprawie w donicy – zimą wystarczy przenieść ją do nieogrzewanego, jasnego pomieszczenia (np. garażu lub chłodnej oranżerii).
Charakterystyka
| Pokrój | stożkowaty |
| Docelowa wysokość | 7-8 m |
| Tempo wzrostu | wolno rosnący |
| Kolor liści/igieł | zielone |
| Stanowisko | słoneczne, półcieniste |
| Wymagania glebowe | podłoże żyzne, umiarkowanie wilgotne, odczyn kwaśny lub lekko kwaśny |
| Mrozoodporność | -18 °C |
| Zimozieloność | tak |
| Zastosowanie | soliter (pojedynczo w eksponowanym miejscu), ogrody wrzosowiskowe, ogrody w stylu orientalnym |
Opinie
Masz ten produkt?
Ten produkt nie ma jeszcze żadnych opinii. Dodaj pierwszą opinię i pomóż innym klientom w dokonaniu mądrego wyboru.




