Hortensje
Hortensje bukietowe, ogrodowe to królowe lata – zachwycają swoimi efektownymi kwiatostanami w formie kuli lub stożka. Są krzewami, które najbardziej rzucają się w oczy na letnich rabatach. Kwitną długo i obficie, a przekwitając często przebarwiają się tworząc piękny spektakl barw. Są przepięknym dopełnieniem każdego ogrodu w lecie, gdy większość popularnych roślin kończy kwitnienie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na sadzonki hortensji bukietowych oraz ogrodowych.
Hortensja bukietowa
Hortensje bukietowe to okazałe krzewy o wydłużonych, wiechowatych, bardzo efektowynych kwiatostanach. Kwitną na pędach jednorocznych, dlatego nie straszne im wiosenne przymrozki – ich kwiatami będziemy się cieszyć każdego roku. Być może właśnie dlatego cieszą się tak wielką popularnością. Wysoka mrozoodporność i mało wymagająca pielęgnacja tych roślin sprawiają, że klienci bardzo często sięgają właśnie po sadzonki hortensji bukietowej.
Stanowisko
Podłoże żyzne, próchniczne, lekko przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
Sadzenie
Uprawiane w pojemnikach hortensje można sadzić przez cały rok. Przed sadzeniem doniczkę dobrze jest zanurzyć w wodzie na ok. 10 min., a następnie delikatnie wyjąć z pojemnika całą bryłę korzeniową. Dołek powinien być zdecydowanie większy od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Do dołka możemy wsypać worek kwaśnego torfu i wymieszać go z ziemią. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasze hortensje bukietowe umieszczając je ok. 5 cm niżej niż rosły w pojemniku. Jeżeli mamy ciężką zięmię w ogrodzie to na spód dobrze jest usypać warstwę drenażu z drobnych kamieni lub żwiru. Na koniec rośliny obficie podlewamy. Po 2 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.
Nawożenie
Hortensje możemy nawozić przez cały sezon stosując do tego odpowienio dobrane nawozy. Najlepszym wyborem będzie specjalnie wyselekcjonowany nawóz do hortensji. Jeżeli w naszym ogrodzie jest ziemia zasadowa, a chcemy cieszyć się widokiem pięknie kwitnących hortensji to oprócz kwaśnego torfu wybierzmy nawóz zakwaszający, który pozwoli utrzymać odpowiednie pH podłoża. Podczas nawożenia postępujemy zgodnie z etykietą nawozu.
Cięcie
Hortensję bukietową przycinamy każdego roku wiosną. Przycinamy mocno wszystkie pędy, dzięki czemu pobudzamy roślinę do wypuszczenia nowych pędów, na których zakwitnie latem. Kwiaty można ściąć i przeznaczyć na suche bukiety. Stare kwiatostany pozostałe na krzewie usuwamy.
Hortensja ogrodowa
Klasyczne, kuliste kwiatostany w wielu pieknych kolorach oraz grube, mięsiste, żywozielone liście – to esencja prawdziwych hortensji. Mają kompaktowe wymiary, dlatego można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicy na tarasie. Chociaż są bardziej wymagające niż hortensje bukietowe to cieszą się nie mniejszą popularnością. Przewagą hortensji ogrodowych nad bukietowymi jest zdecydowanie paleta barw ich kwiatów.
Stanowisko
Podłoże żyzne, próchniczne, lekko przepuszczalne o kwaśnym odczynie (pH 4,5-5). Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.
Sadzenie
Uprawiane w pojemnikach hortensje można sadzić przez cały rok. Przed sadzeniem doniczkę dobrze jest zanurzyć w wodzie na ok. 10 min., a następnie delikatnie wyjąć z pojemnika całą bryłę korzeniową. Dołek powinien być zdecydowanie większy od pojemnika, w którym rosła sadzonka. Hortensje ogrodowe najlepiej posadzić w czystym, kwaśnym torfie. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasze sadzonki hortensji umieszczając je ok. 5 cm niżej niż rosły w pojemniku. Jeżeli mamy ciężką zięmię w ogrodzie to na spód dobrze jest usypać warstwę drenażu z drobnych kamieni lub żwiru. Na koniec rośliny obficie podlewamy. Po 2 tygodniach możemy rozpocząć nawożenie.
Nawożenie
Hortensje ogrodowe nawozimy podobnie jak hortensje bukietowe. Najlepiej użyć do tego nawozu do hortensji, choć w tym wypadku do zakwaszenia podłoża sprawdzi się również siarczan amonu. Podczas nawożenia postępujemy zgodnie z etykietą nawozu.
Cięcie
Ze względu na fakt, że hortensje ogrodowe kwitną na pędach dwuletnich, nie wymagają one cięcia (częstą przyczyną braku kwitnienia hortensji ogrodowych jest przycinanie pędów lub ich przemarzanie).Usuwamy jedynie stare, uschnięte lub przemarznięte pędy, a resztę zostawiamy. Wycinanie starych, obumarłych pędów możemy wykonać w każdej chwili. Po kwitnieniu suche kwiatostany można usunąć.