Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Zakładanie trawnika krok po kroku

Zakładanie trawnika krok po kroku

Autor: Bartosz Opublikowany: 03.09.2018 Przeczytany: 14296 Komentarze: 0

Wrzesień to jeden z lepszych miesięcy na zakładanie trawnika, zarówno z siewu, jak i z rolki. Pogoda jest wciąż piękna, ale bez upałów które wymuszają częste podlewanie. Chłodniejsze i deszczowe dni stanowią duże ułatwienie dla nasion, które łatwiej się ukorzeniają gdy nie muszą walczyć z wysoką temperaturą i niedostateczną wilgotnością gleby.

1. Termin siewu

Naturalnym terminem wysiewu nasion na trawnik jest wiosna (od połowy kwietnia do czerwca) oraz jesień (od połowy sierpnia do października). Obie pory są równie dobre na wysiew, jednak przy każdej z nich należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły.

Duża wilgotność powietrza wiosną to czynnik ułatwiający ukorzenianie nasion trawy. Z drugiej strony istnieje ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Są one niebezpieczne, ponieważ mogą uszkodzić młode, kiełkujące nasiona, które na tym etapie są dosyć wrażliwe na mróz. W przypadku, gdy prognozowany jest przymrozek, należy świeżo wysiany trawnik okryć agrowłókniną zimowo-wiosenną. Również ulewny deszcz może pokrzyżować nasze plany, wypłukując nasiona, które sklejają się ze sobą i “wbijają się w niższe partie gleby”. Takie sklejone skupiska nasion nie nadają się już do kiełkowania i przed kolejnym wysiewem najlepiej jest je usunąć z gleby, aby nie dopuścić do rozwoju grzybni w późniejszym okresie. Dobrą praktyką jest śledzenie prognozy pogody (długoterminowej), aby móc zaplanować najlepszy termin sadzenia.

Jesienią opady nie są już tak silne, nie występuje ryzyko przymrozku, a gleba jest odpowiednio wilgotna, dzięki czemu trawa szybko się ukorzenia i nie wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nie jest jednak przesądzone, że trawnika nie można zakładać latem. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak podczas suchej i upalnej pogody należy przygotować się na obfite podlewanie (nawet 2 razy dziennie - rano i wieczorem), aby napęczniałe nasiona nie wyschły. Również w tym przypadku należy uważać i odpowiednio dostosować siłę strumienia wody tak, aby nie zmywać nasiona ze swoich miejsc i nie sklejać ich w “wałeczki”. Dodatkową zaletą wysiewu trawnika latem (w porównaniu do jesieni) jest fakt, że będziemy mogli się cieszyć zielenią trawy jeszcze w tym samym roku.

2. Przygotowanie podłoża

Jeśli wybraliśmy idealny termin na siew, możemy zabrać się za przygotowanie podłoża. Jest to najważniejszy etap całego procesu. Na początek oczyszczamy teren z większych kamieni i wszystkich zbędnych elementów. Możemy również sprawdzić odczyn gleby. Do tego celu używamy zwykłych papierków lakmusowych lub specjalnego miernika pH. Najlepsze pH dla większości gatunków traw ogrodowych mieści się w granicach 5,5 do 7,0 pH.

Następnie przystępujemy do przekopania gleby szpadlem lub glebogryzarką. Przekopujemy na głębokość około 15 cm do 25 cm, usuwając jednocześnie chwasty, korzenie, kamienie i inne niepotrzebne skarby. Wszystkie większe grudki rozdrabniamy i wyrównujemy teren. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to na tym etapie możemy glebę zakwasić lub odkwasić. Są to czynności bardzo proste, ograniczają się do kupna odpowiedniego preparatu i wymieszaniu go równomiernie z glebą według dawek podanych na opakowaniu. Jeśli podłoże jest zbyt zasadowe, należy zastosować preparat zakwaszający, np. czysty siarczan amonu, nawóz do trawników z dużą zawartością siarczanu amonu, lub po prostu nawóz zakwaszający. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna należy ją odkwasić i do tego celu najlepiej nadaje się zwykłe wapno, dostępne w większości sklepów ogrodniczych.

jak założyć trawnik

Rys. 1 Powierzchnię pod trawnik należy oczyścić i wyrównać.

zakładanie trawnika

Rys. 2 Wyrównaną powierzchnię należy odpowiednio ubić.

Po dostosowaniu kwasowości gleby możemy przystąpić do kolejnego etapu. Jeśli nasza gleba jest bardzo piaszczysta i jałowa, powinniśmy ją użyźnić dodając do niej trochę kwaśnego torfu lub kompostu. jeśli gleba jest ciężka i gliniasta, dodajemy trochę piasku lub żwiru, aby ją odrobinę spulchnić i zapewnić korzeniom odpowiednie warunki do rozwoju. Jeśli mamy sporo czasu i nie spieszy nam się, możemy odczekać około 2 tygodnie, aby pozwolić wszystkim nie zebranym siewkom chwastów wzejść. Wtedy z łatwością będziemy mogli je zlokalizować i usunąć, jeszcze zanim posiejemy trawnik.

Następnym krokiem jest utwardzenie terenu. Możemy wykorzystać np. specjalny ubijacz ręczny, własne nogi, wałek, belkę lub cokolwiek innego, co pomoże nam odpowiednio ubić glebę.

3. Jaką trawę wybrać?

Każdy ogród jest inny, tak samo jak oczekiwania klientów, co do wyglądu trawnika. Na szczęście na rynku mamy do wyboru wiele różnych mieszanek trawnikowych, o różnych właściwościach, składzie oraz wyglądzie. Możemy dobrać idealną mieszankę dla siebie, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • nasłonecznienie
  • intensywność użytkowania trawnika (deptany często lub wcale)
  • z kwiatami czy bez
  • jakość podłoża zastosowanie (park, ogródek przydomowy, łąka kwiatowa)

Jeśli nie wiemy, jaką mieszankę wybrać, najlepiej zastosować trawnik uniwersalny. Jest to mieszanka najlepszych, najsilniejszych gatunków traw, która sprawdzi się na każdym typie podłoża i w każdych warunkach.

Najlepsze mieszanki traw gazonowych

Sprawdź ofertę
najlepsze mieszanki traw

4. Wysiew nasion

Nadeszła pora, na którą czekaliśmy :) Po uprzednim sprawdzeniu prognozy pogody możemy rozpocząć wysiew nasion. Nasiona wysiewamy ręcznie, starając się je rozsypywać równomiernie i w ilości zgodnej z instrukcją na opakowaniu. Po wysianiu grabimy cały trawnik, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi, która ochroni je przed silnymi promieniami Słońca. Zagrabiony trawnik utwardzamy ponownie wałkiem lub deską, aby zabezpieczyć nasiona przed rozwianiem ich przez wiatr oraz zmniejszyć powierzchnię parowania.

Teraz możemy przystąpić do podlewania. Trawnik podlewamy rozproszonym strumieniem wody, aby nasiona nie zostały zmyte z ich miejsc. Podlewanie przeprowadzamy co najmniej raz dziennie, przez pierwsze 2 tygodnie, rano lub wieczorem (nie podlewamy w słoneczny dzień w południe, ponieważ ostre promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia nasion). W przypadku zakładania trawnika latem podczas upałów, zaleca się podlewanie 2 razy dziennie - wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Odpowiednia wilgotność gleby powoduje szybsze kiełkowanie i wytworzenie silnego systemu korzeniowego.

kiedy założyć trawnik

Rys. 3 Siejemy nasiona, rozrzucając je równomiernie, następnie ubijamy powierzchnię.

mieszanki gazonowe

Rys. 4 Podlewamy co najmniej raz dziennie rozproszonym strumieniem wody, aby nie zmyć nasion.

5. Późniejsza pielęgnacja

Jeśli wykonaliśmy poprawnie wszystkie wcześniejsze etapy, po kilku miesiącach możemy się cieszyć wspaniałym żywozielonym zakątkiem. Późniejsza pielęgnacja trawnika ogranicza się do koszenia, wiosennego nawożenia oraz zraszania w najbardziej upalne dni. Jeśli na naszym trawniku zaczyna pojawiać się mech oznacza to, że gleba ma zbyt niskie pH (zbyt kwaśna) - należy wtedy ją odkwasić. Na rynku pojawiło się mnóstwo nawozów do trawników z mchem, które zawierają wysoką dawkę siarczanu żelaza, skutecznie ograniczającą rozwój mchu.  

Dodatkowym zabiegiem, który możemy przeprowadzać na naszym trawniku jest jego wertykulacja, czyli napowietrzanie. Jest to zabieg polegający na nakłuwaniu trawnika na całej jego powierzchni przy pomocy wideł lub specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi, takich jak buty z kolcami, wałek z kolcami, aerator spalinowy, itp. Usunięte w ten sposób kawałki gleby rozluźniają trawnik, ułatwiając przenikanie wody, światła, tlenu i składników odżywczych do niższej wartwy gleby, do której korzenie mają lepszy dostęp. Większa zawartość wody i minerałów pobudza korzenie do lepszego wzrostu i większej wydajności, a co za tym idzie również trawnik staje się mocniejszy, zdrowszy i ładniejszy. Wertykulacja jest również sposobem na walkę z mchem i chwastami, które przeważnie ukorzenione są płycej.     

Wertykulację polecamy przeprowadzać wiosną, najwcześniej po 2 latach od wysiania trawnika. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możemy powtórzyć zabieg również jesienią. 

aeracja trawnika

Rys. 5 Aeracja pozwala polepszyć wygląd trawnika i zwiększyć jego odporność na wysychanie.

Tagi:zakładanie trawnika, jak założyć trawnik, kiedy siać trawnik, jak wysiać trawnik, wysiew trawy

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz