Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Wertykulacja trawnika - jak zrobić to dobrze

Wertykulacja trawnika - jak zrobić to dobrze

Autor: Bartosz Opublikowany: 17.02.2022 Przeczytany: 2559 Komentarze: 0

Trawnik po zimie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której trawa odzyska wigor i zdrowy wygląd. Wertykulacja to pierwszy zabieg, który obowiązkowo powinno wykonywać się każdego roku. Poniżej kilka przydatnych informacji jak zrobić to dobrze.

Co to jest wertykulacja?

Wertykulacja to pionowe nacinanie darni, w celu pobudzenia jej do wzrostu oraz usunięcia obumarłych części roślin, mchu, zalegającego filcu, a także napowietrzenia wierzchniej warstwy gleby. Zazwyczaj darń nacina się na głębokości 5-15mm, choć profesjonalne urządzenia są w stanie naciąć j nawet do 45mm.

Po co robić wertykulację trawnika?

Wertykulacja jest nizbędna aby nasz trawnik przypominał piękny zielony dywan. Zalegający filc i obumarłe części roślin utrudnia napowietrzanie gleby oraz jest siedliskiem patogenów. Aby zapewnić trawie odpowiedni rozwój i usunąć zagrażające elementy należy wykonać wertykulację. Można to zrobić wertykulatorem ręcznym (w przypadku małych trawników) lub spalinowym (przy dużych powierzchniach).

Kiedy wykonać zabieg wertykulacji?

Wertykulację trawnika powinno się wykonywać co najmniej raz w roku – najlepiej wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu. Najlepiej jednak wykonywać ten zabieg dwa razy w roku: wiosną (po pierwszym koszeniu) oraz jesienią (połowa września). Po jesiennej wertykulacji oczyścimy trawnik z filcu przed zimą, dzięki czemu lepiej on zniesie okres spoczynku.

wertykulacja trawnika

Rys. 1 Wertykulacja usuwa zalegajcy w trawie "filc"

Wertykulacja krok po kroku

Zanim zabierzemy się za wertykulację trawnik należy skosić. Następnie ustawiamy wertykulator do odpowiedniej wysokości (aby zebrać filc wystarczy 5 mm, z kolejnymi przejazdami można zwiększać głębokość nacięć). Po skończonej pracy trawnik należy oczyścić dokładnie z pozostałości. 

Po wertykulacji najlepiej od razu wykonać dosiewkę. Najlepiej użyć do tego takiej samej mieszanki z jakiej został założony trawnik. Jeżeli jednak nie pamiętamy z jakich traw składa się nasz trawnik warto użyć mieszanki uniwersalnej lub regeneracyjnej (np. mieszanka uniwersalna, trawnik regeneracyjny).
Trawę siejemy równomiernie na całym trawniku.

Po dosiewce wykonujemy jeszcze nawożenie aby zapewnić niezbędne mikro i makroelementy naszemu trawnikowi. Wiosną idealnym nawozem będzie ten z dużą ilością azotu, natomiast jesienią wybierajmy nawozy o jak najniższej zawartości azotu.
Po nawożeniu trawnik obficie podlewamy i czekamy na efekty!

PAMIĘTAJ! Wertykulacji nie przeprowadza się w pierwszym roku po założeniu trawnika, ponieważ może to doprowadzić do jego zniszczenia!

Wertykulacja to niezbędny zabieg w pielęgnacji trawnika. Dzięki niemu nasza trawa będzie zdrowo i bujnie rosła, a sam trawnik będzie wyglądał jak piękny zielony dywan i z pewnością nie jeden ogrodnik go doceni!

Tagi:pielęgnacja trawnika, wertykulacja

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz