TOP 5 najciekawszych odmian powojników
Powojniki to jedne z najpiękniejszych pnączy, które możemy posadzić w ogrodzie. Mnogość odmian, rodzajów kwiatów oraz barw sprawia, że klematisy każdego roku zyskują coraz większą popularność. W tym artykule chcemy pokazać 5 odmian, które według nas są najciekawsze. Zapraszamy do lektury!
1. Powojnik 'Golden Dream'
Golden Dream to polska odmiana z grupy Atragene o limonkowo-żółtych kwiatach w kształcie dzwonków, co samo w sobie jest ciekawe. Dodatkowym atutem tej odmiany jest fakt, że kwiaty pachną. Zapach jest delikatny, ale można w nim wyczuć grejpfrutową nutę. Powojnik ‘Golden Dream’ powtarza kwitnienie. Pierwsze kwiaty pojawiają się obficie w maju, natomiast drygie kwitnienie, już słabsze, odbywa się latem. Odmiana jest całkowicie mrozoodporna i mało wymagająca. Powojnik dorasta do wysokości ok. 2-3 metrów. Odmiana nie wymaga cięcia, choć jeśli pnącze zbyt mocno się rozrosło można je przyciąć po kwitnieniu.
2. Powojnik 'Midori'
Bardzo ciekawa, japońska (hodowca - Masaaki Kurata) odmiana klematisa o bardzo pełnych, składających się z aż 120 działek, dużych (12-15cm) kwiatach. W początkowej fazie kwitnienia kwiaty są zielone, a następnie zmieniają barwę na białą z różowymi końcami płatków. W pełni kwitnienia wygląda niesamowicie urokliwie. Kwitnienie przypada na drugą połowę maja do czerwca. Odmiana Midori kwitnie na zeszłorocznych pędach, dlatego należy ją przycinać słabo, na wysokości 100-150cm nad ziemią. Klematis ‘Midori’ ze względu na swoje jasne kwiaty warto posadzić na ciemniejszym tle.
3. Powojnik 'Stolwijk Gold'
Pierwsza wyselekcjonowana na rynku odmiana powojnika o złotych liściach. Dodatkowo fioletowo niebieskie, dzwonkowate kwiaty idealnie kontrastują z jasnymi liśćmi. Klematis ‘Stolwijk Gold’, podobnie jak odmiana ‘Golden Dream’ należy do grupy Atragene. Kwitnienie rozpoczyna się w kwietniu i trwa do końca maja. Później powtarza kwitnienie, jednak jest ono słabsze. Po kwitnieniu zawiązuje puszyste owocostany, które są dodatkową ozdobą rośliny. Odmiana dorasta do 2-3 metrów wysokości, nie wymaga cięcia. Oczywiście roślinę można śmiało przyciąć, jeżeli rozrośnie się zbyt mocno).
4. Powojnik 'Taiga'
Jedna z najciekawszych odmian ostatnich lat! Fantazyjne, fioletowe kwiaty z kremowo-żółtymi końcami płatków wyglądają jak z innej planety. Pnącze kwitnie bardzo obficie w czerwcu i utrzymuje kwitnienie aż do września. Kwiaty są zawsze pełne. Powojnik dorasta do ok. 2-2,5 metra wysokości. Powojnik ‘Taiga’ został wyhodowany w Japoni przez Shigeaki Ochiai i jest w sprzedaży od 2016 roku.
5. Powojnik 'Maria Skłodowska Curie'
Polska odmiana wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego, odznaczona wieloma nagrodami w Polsce i na świecie. Kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Kwiaty są białe, kuliste lub półkuliste o średniej wielkości 12-15cm. Roślina została wyróżniona następującymi nagrodami:
- drugie miejsce w konkursie People’s Choice Awards organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) w Wielkiej Brytanii, 2019
- główna nagroda Press Prize na wystawie Plantarium 2014 w holenderskim Boskoop
- brązowy medal w konkursie nowości na wystawie Plantarium 2014
- złoty medal w konkursie nowości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2014
- złoty medal w konkursie jakości na moskiewskiej wystawie FlowersExpo 2015
- srebrny medal w konkursie nowości na wystawie Salon du Végétal 2015 we Francji
Jak dbać o powojniki?
Powojniki to jedne z najpiękniejszych pnączy na świecie. Potrafią zachwycić swoją urodą, nie wymagając wcale specjalnej pielęgnacji. Ich ogonki liściowe owijają się wokół podpór i chropowatych powierzchni, dzięki czemu roślina wspina się do góry. Mają wszechstronne zastosowanie – można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach na tarasach i balkonach.
Rosną dobrze na przeciętnej glebie, przepuszczalnej i żyznej o obojętnym odczynie ph. Najlepiej sadzić w miejscu nasłonecznionym, ale nie gorącym. Mogą rosnąć również w półcieniu. Należy sadzić je w odległości około 30 cm od powierzchni, na które mają się wspinać. Cechują się dobrą odpornością na mróz w naszym klimacie. Wiosną zaleca się wykonać delikatne cięcie lub jedynie usunięcie uszkodzonych i uschniętych pędów. Dolne partie rośliny mają tendencję do podsychania latem, dlatego warto ich dolną część zamaskować innymi, niższymi krzewami.