Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Nawożenie roślin w ogrodzie

Nawożenie roślin w ogrodzie

Autor: Bartosz Opublikowany: 09.01.2018 Przeczytany: 23225 Komentarze: 1

Aby nasze rośliny pięknie rosły i były prawdziwą ozdobą naszego ogrodu konieczne jest ich odpowiednie dokarmianie. Na rynku dostępnych jest wiele produktów nawozowych, ale który z nich wybrać aby zapewnić odpowiednią ilość makro- i mikroelementów naszym roślinom?

Trochę teorii

substancje niezbędne w nawożeniu roślin

Czym właściwie są te makro- i mikroelementy?

Makro- i mikroelementy to nic innego jak pierwiastki, które wchodzą w skład podłoża, a które rośliny potrzebują do optymalnego wzrostu. Makroelementy to: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka. Są one potrzebne roślinom w dużych ilościach. Mikroelementy tj.: żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor występują w ilościach śladowych jednak są nie mniej ważne.

Trzy podstawowe składniki pokarmowe istotne dla wszystkich roślin to: azot (N), fosfor (P) oraz potas (K).

  • Azot wpływa na wzrost i rozwój roślin. Chociaż jest on głównym składnikiem powietrza to większość roślin nie jest w stanie przyswoić tego pierwiastka w czystej formie. Objawy niedoboru to: zahamowanie wzrostu czy żółknięcie liści.
  • Fosfor ma znaczący wpływ na rozwój korzeni, dzięki czemu roślina staje się bardziej odporna na suszę i mróz. Korzystnie wpływa również na tworzenie pąków kwiatowych czy zawiązywanie owoców. W przypadku niedoboru fosforu również mamy do czynienia z zahamowaniem wzrostu oraz plonowania. Dodatkowo na starszych liściach i pędach mogą pojawić się fioletowe przebarwienia.
  • Potas reguluje gospodarkę wodną roślin. Przy optymalnej zawartości potasu w podłożu rośliny stają się bardziej odporne na suszę i mróz. Dodatkowo pierwiastek ten sprzyja dojrzewaniu owoców (wybarwianie się, zawartość cukrów). Objawem niedoboru jest przedwczesne żółknięcie i obumieranie starszych liści.

Jaki nawóz wybrać?

Różne gatunki roślin, mają różne wymagania pokarmowe, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór nawozu do konkretnej rośliny. Producenci nawozów wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wyodrębnili nawozy specjalistyczne do konkretnych gatunków roślin (np. nawóz do borówki amerykańskiej, do hortensji itp.). Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być pewni, że kupiona przez nas roślina dostanie odpowiednią dla niej proporcję makro- i mikroelementów, przez co jej wzrost będzie odpowiednio stymulowany, a dzięki dobrej kondycji odporność na choroby i szkodniki będzie zwiększona.

Najbezpieczniejszym wyborem zawsze będą nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu. Początkującym ogrodnikom polecamy takie właśnie nawozy, ponieważ ryzyko przenawożenia roślin jest znikome. Nawozy wieloskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają komplet makro- i mikroelementów w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu rośliny mają dostęp do wszystkich potrzebnych składników przez długi czas.

nawozy wieloskładnikowe

Jeżeli nie wiemy jak poprawnie wykonać zabieg, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie nawozu. Znajdziemy tam odpowiednią dawkę, termin stosowania, zalecenia i przeciwwskazania.

Czy istnieją nawozy zmieniające Ph podłoża?

Niektóre rośliny nie potrzebują podłoża o bogatych zasobach pokarmowych. Do ich poprawnego wzrostu wystarczy im odpowiednie Ph podłoża. Takim przykładem jest borówka amerykańska, która do optymalnego wzrostu i owocowania potrzebuje Ph w granicach 3,5-4,5. Co zatem zrobić jeśli chcemy mieć borówki w ogrodzie, ale nasza ziemia ma odczyn obojętny lub zasadowy? Z rozwiązaniem problemu przychodzą nawozy zakwaszające glebę. Podlewając podłoże wcześniej przygotowanym roztworem zakwaszamy je w miejscu posadzenia borówek (oczywiście aby znacząco obniżyć Ph, musimy taki zabieg wykonać kilkukrotnie).

Innym przykładem może być hortensja ogrodowa o niebieskich kwiatach. Jej wybarwienie w znacznym stopniu zależne jest od odczynu podłoża. Do intensywnie niebieskich kwiatów roślina ta potrzebuje mocno kwaśnego podłoża. Jeśli mamy jednak glebę zbyt kwaśną, a pragniemy posadzić w ogrodzie np. budleje to sięgnijmy po dolomit, kredę lub po prostu wapno i wymieszajmy je z podłożem. Pozwoli to podwyższyć Ph, dzięki czemu stworzymy odpowiednie warunki do rozwoju roślin lubiących podłoża zasadowe.

Kiedy wykonać zabieg?

Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać wiosną (kwiecień-maj). Zapewni to roślinom dostateczną ilość składników pokarmowych, których będą potrzebować w czasie intensywnego wiosennego wzrostu. Częstotliwość nawożenia w dużej mierze zależna jest od okresu działania nawozu. Zazwyczaj dokarmianie roślin wykonuje się raz w miesiącu, lub często w przypadku nawozów płynnych, raz na 2 tygodnie. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się nawozy wieloskładnikowe, długo działające, które uwalniają pierwiastki nawet do 6 miesięcy. Przy zakupie nawozu warto zapoznać się z jego etykietą i dowiedzieć się jaki jest jego okres działania.

nawów wieloskładnikowy

Przeprowadzając nawożenie jesienne należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość azotu, który w tym okresie nie jest roślinom potrzebny w dużych ilościach, a wręcz szkodliwy w perspektywie zbliżającej się zimy. Nawozy jesienne powinny zawierać zwiększoną zawartość potasu i fosforu, które pomogą przystosować się roślinom ozdobnym do tego mroźnego okresu.

Podsumowanie

Do optymalnego wzrostu rośliny potrzebują kompletu składników pokarmowych, w które duża część polskich gleb nie jest zasobna. Dzięki systematycznemu nawożeniu nasze drzewa i krzewy ozdobne mają stały dostęp do mikro- i makroelementów, a co za tym idzie, dobrze rosną, pięknie i obficie kwitną, a także są mniej podatne na choroby, szkodniki, suszę czy mróz. Postępuj zgodnie z etykietą nawozu, a wszystko będzie dobrze :) Warto nawozić rośliny w ogrodzie!

Tagi:nawozenie roslin, jak pielęgnować rośliny, jaki nawóz, nawożenie krzewów, pielęgnacja ogrodu, nawóz uniwersalny, nawozy do roślin, nawóz wieloskładnikowy

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz