5 kroków dla początkujących
Jeśli wcześniej nie mieliśmy żadnego doświadczenia z sadzeniem i uprawą roślin, to zakładając swój wymarzony ogród na pewno napotkamy na wiele trudności. Z myślą o takich początkujących ogrodnikach przygotowaliśmy mini-poradnik, który w pięciu prostych krokach wyjaśni podstawowe zasady, według których powinniśmy realizować nasz plan stworzenia zielonego zakątka. Dzięki naszej pomocy szybko zostaniesz bohaterem we własnym ogrodzie :)
1. Dobór roślin
Każde miejsce w ogrodzie charakteryzuje się określonymi cechami, takimi jak warunki glebowe, nasłonecznienie, ekspozycja na wiatr, ilość wolnej przestrzeni. W związku tym kupujmy z wyobraźnią! Jeżeli dana roślina nam się podoba, dowiedzmy się o niej więcej:
- jakie rozmiary osiągnie po 10, 20, a jakie po 30 latach?
- jakie ma wymagania świetlne, glebowe, wilgotnościowe?
- jaką ma mrozoodporność?
- czy wymaga cięcia, a jeżeli tak – to w jakim terminie?
Jeżeli odpowiemy sobie rzetelnie na wszystkie postawione pytania i dobierzemy starannie rośliny, będą nas one cieszyć zdrowym wyglądem, pięknie zakwitną, zaowocują, a jesienią cieszyć będą kolorowo przebarwionymi liśćmi :)
2. Sadzenie
Rośliny w pojemnikach możemy sadzić przez cały sezon, oprócz okresu gdy gleba jest zamarznięta. Rośliny balotowane, czyli takie gdzie system korzeniowy jest owinięty tkaniną jutową lub siatką najlepiej posadzić poza okresem wegetacji, czyli jesienią po zakończeniu wzrostu lub wczesną wiosną – przed podjęciem wzrostu. Rośliny z gołym korzeniem (najczęściej są to rośliny liściaste np. róże, krzewy żywopłotowe, drzewka owocowe) sadzimy w stanie bezlistnym późną jesienią lub wczesną wiosną.
W małym przydomowym ogrodzie unikajmy sadzenia drzew lub krzewów, które po kilku/kilkunastu latach osiągną duże rozmiary! Teren sadzenia roślin powinniśmy odchwaścić. Niektóre wieloletnie chwasty np. perz, powój itp. będą konkurować z posadzoną rośliną, a po jakimś czasie dużo trudniej będzie się ich pozbyć.
Dołek w którym zamierzamy posadzić roślinę powinien być około dwukrotnie większy. Sadząc w słabszą mało urodzajną ziemię dołki powinniśmy zaprawić kompostem lub żyzną ziemią ogrodniczą. Glebę ciężką i zlewną należy rozluźnić poprzez dodanie piasku. Rośliny wrzosowate, wymagające kwaśnego podłoża sadzimy do ziemi z dodatkiem kwaśnego torfu. Rośliny z przesuszoną bryłą korzeniową obficie podlewamy. Można wstawić doniczkę z rośliną na kilka minut do pojemnika z wodą. Sadzimy w taki sposób, aby bryła korzeniowa była przykryta 2-3 cm warstwą ziemi. Błędem jest zbyt głębokie sadzenie, którego skutkiem może być słabsze przyjmowanie się roślin, a nawet częściowe obumieranie systemu korzeniowego.
Jeżeli posiadamy psa – posadzone nowo krzewy, jak i te już rosnące powinniśmy otoczyć małym płotkiem, lub spryskać rośliny preparatami odstraszającymi. Zwierzęta znacząc teren mogą je uszkodzić. Na roślinach iglastych pojawiają się wtedy ciemne plamy, a większe krzewy mogą się od dołu ogołacać.
3. Nawożenie
Sadząc rośliny wiosną do dołka można wsypać nawóz o spowolnionym działaniu. Jednak pierwsza dawka powinna być niewielka – około ½ zalecanej. Przy sadzeniu jesiennym lepiej nie stosować nawozów. W następnych latach dawkę nawozu zwiększamy do zalecanej. Nawożenie wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi tzw. 'wiosennymi', czyli o dużej zawartości azotu powinniśmy zakończyć do połowy lipca. Nawożenie po tym terminie przedłuża okres wegetacji, co może spowodować gorsze zimowanie. Bardzo dobre efekty daje używanie nawozów o spowolnionym działaniu. Stosuje się je jednorazowo wiosną, najlepiej w kwietniu. Do nawożenia roślin najlepiej stosować nawozy działające przez 3-4 miesiące.
4. Ściółkowanie
Ściółka ogranicza ilość wyrastających chwastów i parowanie wody, chroni korzenie przed przemarznięciem oraz lekko zakwasza glebę. Ściółkowanie (mulczowanie) gleby bardzo pozytywnie wpływa na kondycję i wygląd roślin. Zabieg ten ogranicza parowanie wody z gleby i rozwój chwastów.
Do ściółkowania można użyć kompostowaną korę drzew iglastych, lub trociny. Grubość ściółki powinna wynosić minimum 5 cm. Można ściółkować żwirkiem, który jest rozsypywany na tkaninie szkółkarskiej lub agrowłókninie. Żwirek pełni wtedy funkcję ozdobną, a tkanina głuszy chwasty, ogranicza parowanie oraz zapobiega mieszaniu się kamyków z glebą.
Niskie rośliny okrywowe np. runianka japońska, barwinek, bluszcz, itp. mogą w niektórych przypadkach pełnić funkcję ściółki.
5. Nawadnianie
W pierwszym roku po posadzeniu do prawidłowego rozwoju posadzonych roślin niezbędna jest woda. Lepsze efekty uzyskamy podlewając rośliny rzadziej, ale za to większą ilością wody. Rośliny najkorzystniej jest rano. Podlewanie ranne (latem do godziny 8:00 rano) jest rekomendowane ze względu na zmniejszone ryzyko pojawienia się chorób grzybowych, gdyż krople wody pozostają na roślinie stosunkowo krótko. Rośliny absorbują wodę przede wszystkim poprzez korzenie, dlatego nie jest wymagane polewanie wodą liści.
Trawnik wymaga nawadniania zwykle codziennie lub raz na kilka dni. Drzewa lub krzewy rosnące na stałych miejscach od dłuższego czasu wymagają nawadniania 1-2 razy w tygodniu, częstszego w okresie suszy. Nowe nasadzenia wymagają codziennego podlewania, które powinno być stopniowo ograniczane w miarę wzrostu roślin.
Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie podlewania kroplowego (linie samokroplujące). Rośliny są wówczas równomiernie podlane, jednak należy od czasu do czasu sprawdzić drożność kroplowników.