Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Jak pozbyć się mszyc?

Jak pozbyć się mszyc?

Autor: Bartosz Opublikowany: 19.06.2018 Przeczytany: 4058 Komentarze: 0

Jednym z najpopularniejszych szkodników występujących w naszych ogrodach jest bez wątpienia mszyca. Masowe żerowanie tych owadów na roślinie nie wróży niczego dobrego, dlatego konieczne jest jej zwalczanie już od samego początku. W tym artykule podpowiadamy jak pozbyć się mszycy z ogrodu.

Kilka słów o mszycach

Mszyce są to małe, roślinożerne owady o miękkim, delikatnym ciele i błoniastych skrzydłach (często zredukowanych). Sposób żerowania na roślinie polega na wysysaniu jej soków, które trawią częściowo, a pozostałość wydalają za pomocą syfonów. Cała kolonia może wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie, czy na plantacjach dlatego mszyca powinna być skutecznie i systematycznie zwalczana.

jak pozbyć się mszyc
rodzaje mszyc

Warto wspomnieć, że naturalnymi wrogami tych owadów są np.: biedronki czy złotooki.

Wydzielina mszyc zawiera duże ilości cukrów, aminokwasów i innych związków, które są atrakcyjne dla niektórych gatunków mrówek. Symbioza z mrówkami to idealne rozwiązanie dla tych małych owadów. Mrówki w zamian za pokarm zapewniają mszycom ochronę przed drapieżnikami i zapewniają im wydajne miejsca żerowania.

Sok roślinny, wyciekający z uszkodzonych tkanek, w połączeniu z wydzieliną mszyc tworzy tzw. spadź. Substancja jest zbierana przez pszczoły, a te tworzą z niej miód spadziowy, który często nazywany jest miodem „królewskim” ze względu na swoje niezwykłe właściwości odżywcze i zdrowotne. O ile dla człowieka spadź może okazać się zdrowotną miksturą o tyle dla roślin oznacza dokładnie coś odwrotnego. Stanowi ona idealny ośrodek kultury różnych grzybów, które tworzą barierę uniemożliwiającą liściom przyjmowanie ogółu padającego na nie światła.

Czy można zapobiegać pojawieniu się mszyc?

Zapobieganie jest zawsze pierwszą i najlepszą formą ochrony przed szkodnikami i chorobami. Aby uchronić się przed masowym pojawieniem się mszyc w naszym ogrodzie musimy przede wszystkim o niego zadbać. Pierwsze, wiosenne pokolenia mszyc żerują zazwyczaj na chwastach i  to stamtąd przenoszą się na nasze rośliny, dlatego pamiętajmy o plewieniu ogrodowych rabat. Projektując ogród, czy rabatę zwróćmy również uwagę na ilość roślin, gdyż ich nadmierne zagęszczenie sprzyja rozwojowi mszyc. Zapobieganie polega również na stworzeniu przyjaznych warunków do życia naturalnym wrogom mszyc, czyli owadom z rodziny biedronkowatych i złotookowatych. Dodatkowo zagospodarujmy w ogrodzie miejsce dla roślin odstraszających mszyce np.: lawenda, mięta, czosnek.

Mszyce w ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie stwierdziliśmy obecność mszyc w znacznej ilości to niezbędne będzie wykonanie zabiegu. Najskuteczniejszą metodą zwalczania mszyc jest po prostu oprysk odpowiednim preparatem. W sklepach znajdziemy zazwyczaj preparaty na mszyce w sprayu, które idealnie sprawdzą się w uprawach amatorskich i małych ogrodach.  Jeżeli jednak mamy duży ogród, a mszyce rozprzestrzeniły się z jednej rośliny na inne będziemy zmuszeni do nabycia koncentratu, który rozrabia się z wodą i takim roztworem opryskuje rośliny.

preparat na mszyce

Preparaty do zwalczania mszyc dostępne na polskim rynku to np.:

  • Decis, Fastac
  • Mospilan
  • Karate Zeon
  • Pirimor
  • Afik (środek na bazie naturalnych polisacharydów)

Przy stosowaniu preparatów chemicznych jak Decis 2,5 EC, Karate Zeon 050 CS czy Fastac 100 EC pamiętajmy, że oprysk powinno wykonać się tylko raz w roku, w temp. powyżej 20 st. C, na początku sezonu. Są to środki nieselektywne, które oprócz zwalczania szkodników, szkodzą również owadom pożytecznym. Zawsze przed użyciem preparatu chemicznego należy zapoznać się z etykietą, dawkami i instrukcją stosowania środka.

Naturalne preparaty

Dla przeciwników chemii najlepszym wyborem będą środki stworzone na bazie naturalnych produktów, które nie są szkodliwe dla środowiska i pożytecznych owadów. Można je zrobić samemu lub kupić w sklepie ogrodniczym. Niestety preparaty te nie są tak skuteczne jak ich chemiczne odpowiedniki, ale przy odpowiedniej lustracji naszych roślin i szybkiej reakcji powinny zadziałać równie dobrze. Do naturalnych, domowych sposobów zwalczania mszyc zaliczamy napary/wywary z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego czy pokrzywy.

naturalne sposoby na mszyce

Podsumowanie

Mszyce, choć są małe, mogą poważnie zaszkodzić roślinom w naszym ogrodzie. Ich żerowania na drzewach i krzewach ozdobnych, a także czynników towarzyszących takich jak grzyby sadzakowe czy przenoszone przez nie wirusy, nie wolno lekceważyć. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych i naturalnych, które skutecznie zwalczą te małe szkodniki. Pamiętajmy jednak, że najlepszą ochroną roślin jest zapobieganie występowaniu chorób i szkodników. 

Tagi:jak pozbyć się mszyc, sposób na mszyce, preparat na mszyce, mszyca

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz