More photos
+4
Tawułka Arendsa Fanal
Astilbe Arendsii 'Fanal'
| Container type: | 3-litrowy (C3) |
| Plant age: | 2 years |
| Plant dimensions: | 20-40 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
25.00 zł
Log in to receive 25 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
large quantity |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | kępiasty |
| Target height | 60 cm |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone, ciemnoczerwone |
| Color of flowers | ciemnoczerwone |
| Flowering month | lipiec, sierpień |
| Position | półcieniste, cieniste |
| Soil requirements | gleba żyzna, próchniczna, stale wilgotna, odczyn lekko kwaśny |
| Frost hardiness | -25 °C (strefa 5 USDA) |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogrody przydomowe, rabaty, parki, kompozycje naturalistyczne, nasadzenia grupowe, uprawa w donicy |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.














