Tawułka Arendsa Granat
Astilbe arendsii 'Granat'
| Container type: | 3-litrowy (C3) |
| Plant age: | 2 years |
| Plant dimensions: | 20-40 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
25.00 zł
Log in to receive 25 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
42 pcs |
|
Processing time:
|
up to 4 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | kępiasty, zwarty |
| Target height | 60 cm |
| Growth rate | umiarkowane |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone z purpurowobrązowym odcieniem |
| Color of flowers | różowe, rubinowe |
| Flowering month | lipiec, sierpień |
| Position | półcieniste, cieniste |
| Soil requirements | gleby żyzne, próchniczne, stale umiarkowanie wilgotne |
| Frost hardiness | -25 °C (strefa 5 USDA) |
| Evergreen plant | nie |
| Use | rabaty bylinowe, miejsca zacienione, okolice zbiorników wodnych, nasadzenia grupowe |
| Additional information | dekoracyjne ciemne ulistnienie przez cały sezon, atrakcyjna dla owadów zapylających, nie toleruje przesuszania podłoża |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.














