Piwonia chińska Edulis Superba
Paeonia lactiflora 'Edulis Superba'
| Container type: | 3-litrowy (C3) |
| Plant age: | 2 years |
| Plant dimensions: | 30-50 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
46.00 zł
Log in to receive 46 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
32 pcs |
|
Processing time:
|
up to 4 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | zwarty, kępiasty |
| Target height | 80-100 cm |
| Growth rate | umiarkowane |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone |
| Color of flowers | intensywnie różowa |
| Flowering month | maj, czerwiec |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne |
| Frost hardiness | -15 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | rabaty bylinowe, ogrody romantyczne, nasadzenia grupowe, kwiat cięty |
| Additional information | silnie pachnące kwiaty, odmiana długowieczna, bardzo dobra na bukiety, obfite kwitnienie z wiekiem |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.





