More photos
+2
Piwonia chińska Sarah Bernhardt
Paeonia lactiflora 'Sarah Bernhardt'
| Container type: | 3-litrowy (C3) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 30-50 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
46.00 zł
Log in to receive 46 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
32 pcs |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | kępiasty |
| Target height | 80-100 cm |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone |
| Color of flowers | różowe |
| Flowering month | czerwiec |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | podłoże umiarkowanie wilgotne, żyzne, próchniczne, pH 5-6 |
| Frost hardiness | -15 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogrody przydomowe, parki, ogrody w stylu orientalnym, nasadzenia grupowe, kwiat cięty |
| Additional information | pachnące kwiaty, laureat nagród Award of Garden Merit® / RHS, Perfect for Pollinators Plants® / RHS, Noted for fragrance / RHS |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.



