More photos
+1
Ostrokrzew Aurea Marginata na pniu 140cm
Ilex aquifolium 'Aurea Marginata'
| Container type: | 7,5-litrowy (C7,5) |
| Plant age: | 6 years |
| Plant dimensions: | 130-150 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
340.00 zł
Log in to receive 340 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
1 pcs |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | krzewiasty, owalny |
| Target height | 2-3 m |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | pstre, ciemnozielone z kremowo-żółtym brzegiem |
| Color of flowers | białe |
| Fruiting term | od września do lutego |
| Fruits | czerwone jagody (pokarm dla ptaków), niejadalne dla ludzi |
| Soil requirements | gleba przeciętna ogrodowa, umiarkowanie wilgotna, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przepuszczalna, odczyn obojętny (pH 6,5-7,2) |
| Frost hardiness | -17 °C |
| Evergreen plant | tak |
| Use | ogrody przydomowe, soliter, na stanowiska zacienione |
| Additional information | roślina dwupienna |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.










