More photos
+1
Magnolia Soulange'a Lennei
Magnolia soulangeana 'Lennei'
| Container type: | 3-litrowy (C3) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 70-90 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
39.00 zł
Sorry, the product you are viewing is currently unavailable due to limited stock.
Specification
| Habit | krzew lub małe drzewo |
| Target height | 3-6 m |
| Growth rate | roślina szybkorosnąca |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone |
| Color of flowers | purpurowe, różowe, białe |
| Flowering month | kwiecień, maj |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | podłoże, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, odczyn lekko kwaśny |
| Frost hardiness | -23 °C (strefa 6a wg. USDA) |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogródki przydomowe, nasadzenia parkowe, pojedynczo w eksponowanym miejscu |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.












