More photos
+2
Magnolia Genie PBR 165cm
Magnolia 'Genie' PBR
| Container type: | 45-litrowy (C45) |
| Plant age: | 8 years |
| Plant dimensions: | 160-170 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
580.00 zł
Log in to receive 580 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
1 pcs |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | krzew lub małe drzewo |
| Target height | 2-3 m |
| Growth rate | roślina wolno rosnąca (karłowa) |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone |
| Color of flowers | bordowe |
| Flowering month | kwiecień, maj |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | gleba przeciętna ogrodowa, podłoże umiarkowanie wilgotne, odczyn lekko kwaśny |
| Frost hardiness | -23 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | parki, ogrody przydomowe, szpalery, rabaty, soliter |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.












