Szałwia omszona Noble Knight
Salvia nemorosa 'Noble Knight'
| Container type: | 2-litrowy (C2) |
| Plant age: | 2 years |
| Plant dimensions: | 20-30 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
22.00 zł
Log in to receive 22 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
large quantity |
|
Processing time:
|
up to 3 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | kępiasty, krzewiasty wyprostowany |
| Target height | 40-50 cm |
| Target width | 30 cm |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | zielone |
| Color of flowers | niebieskie, fioletowe |
| Flowering month | maj, czerwiec |
| Position | słoneczne |
| Soil requirements | podłoże suche lub umiarkowanie wilgotne, gleba przeciętna ogrodowa, próchniczna, roślina tolerancyjna w stosunku do pH |
| Frost hardiness | -28 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogrody przydomowe, rabaty, wrzosowiska, nasadzenia w parkach, kompozycje naturalistyczne, uprawa w pojemniku |
| Additional information | aromatyczne liście, roślina miododajna |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.














