More photos
+3
Świerk kłujący Białobok
Picea pungens 'Białobok'
| Container type: | 2-litrowy (C2) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 30-40 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
65.00 zł
Log in to receive 65 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
30 pcs |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | szerokostożkowy |
| Target height | od 3 do 5 m |
| Growth rate | roślina karłowa, wolno rosnąca |
| Color of leaves/needles | młode igły kremowo białe, starsze igły szare, niebieskawe |
| Position | słoneczne |
| Soil requirements | podłoże umiarkowanie wilgotne, gleba próchniczna, przeciętna ogrodowa, odczyn lekko kwaśny, roślina tolerancyjna |
| Frost hardiness | -34 °C |
| Evergreen plant | tak |
| Use | ogródki przydomowe, nasadzenia grupowe, rabaty, pojedynczo w eksponowanym miejscu |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.










