More photos
+2
Sosna kosodrzewina Wintergold
Pinus mugo 'Wintergold'
| Container type: | 4-litrowy (C4) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 15-30 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
89.00 zł
Log in to receive 89 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
20 pcs |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | płaskokulisty, nieregularny |
| Target height | 1 m |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | jasnozielone, żółte |
| Position | słoneczne |
| Soil requirements | roślina tolerancyjna |
| Frost hardiness | -34 °C |
| Evergreen plant | tak |
| Use | ogródki przydomowe, skalniaki, wrzosowiska, rabaty, uprawa pojemnikowa |
| Additional information | efektowne zimowe zabarwienie igieł |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.












