Sosna bośniacka Compact Gem
Pinus leucodermis 'Compact Gem'
| Container type: | 10-litrowy (C10) |
| Plant age: | 5 years |
| Plant dimensions: | 30-50 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
95.00 zł
Log in to receive 95 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
1 pcs |
|
Processing time:
|
up to 5 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | szerokostożkowy |
| Target height | od 1 do 2 m |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | jasnozielone |
| Position | słoneczne |
| Soil requirements | gleba próchniczna, umiarkowanie wilgotna, odczyn kwaśny |
| Frost hardiness | -23 °C |
| Evergreen plant | tak |
| Use | ogrody przydomowe, ogrody wrzosowiskowe, w grupach, soliter (pojedynczo) |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.











