Różanecznik Karl Neue
| Container type: | 5-litrowy (C5) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 30-50 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
|
Availability:
|
large quantity |
|
Processing time:
|
up to 4 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | krzaczasty, wzniesiony |
| Target height | 1,8 m |
| Target width | 1,5 m |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone |
| Color of flowers | czerwone |
| Flowering month | maj, czerwiec |
| Position | półcieniste |
| Soil requirements | podłoże umiarkowanie wilgotne, próchniczne, odczyn kwaśny |
| Frost hardiness | -25 °C |
| Evergreen plant | tak |
| Use | ogródki przydomowe, wrzosowiska, rabaty, soliter, nasadzenia grupowe |
Reviews
Do you have this product?
Share your opinion. Your opinion not only helps us improve our services, but also helps other customers make a wise choice.
Customer reviews
Alicja Banasiak
13/04/2021 Opinion confirmed by purchase
Rośliny są piękne, piękne, piękne
Ewa Witkowska
12/04/2021 Opinion confirmed by purchase
Rośliny dorodne, bardzo dobrze zabezpieczone. Polecam!
EWA IWAN
20/09/2020 Opinion confirmed by purchase
Piękne i zdrowe! Jestem bardzo zadowolona!
Lucyna Maśluk-jasiewicz
20/09/2020 Opinion confirmed by purchase
Ładne sadzonki zgodnie z opisem Szybka realizacja zamówienia
Barbara Zięba
26/08/2020 Opinion confirmed by purchase
Roślina zdrowa, ładnie rozkrzewiona. Dobrze zabezpieczona na czas podróży.













