More photos
+4
Magnolia brooklińska Yellow Bird ŻÓŁTA
Magnolia ×brooklynensis 'Yellow Bird'
| Container type: | 5-litrowy (C5) |
| Plant age: | 4 years |
| Plant dimensions: | 100-120 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
110.00 zł
Log in to receive 110 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
19 pcs |
|
Processing time:
|
up to 3 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | drzewo, kolumnowy |
| Target height | 5-6 m |
| Target width | 3 m |
| Growth rate | roślina szybkorosnąca |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone |
| Color of flowers | żółte |
| Flowering month | maj, czerwiec |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | podłoże, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, odczyn lekko kwaśny |
| Frost hardiness | -26 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogródki przydomowe, nasadzenia parkowe, pojedynczo w eksponowanym miejscu |
| Additional information | pachnące kwiaty, nie są uszkadzane przez wiosenne przymrozki |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.














