More photos
+1
Krzewuszka cudowna Rumba
Weigela florida 'Rumba'
| Container type: | 2-litrowy (C2) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 20-40 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
16.99 zł
Sorry, the product you are viewing is currently unavailable due to limited stock.
Specification
| Habit | krzaczasty wyprostowany |
| Target height | od 1 m do 2 m |
| Growth rate | wolno rosnący (karłowy) |
| Color of leaves/needles | ciemnozielone z czerwonym odcieniem |
| Color of flowers | ciemno różowe |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | podłoże umiarkowanie wilgotne, próchniczne, odczyn lekko kwaśny/zasadowy |
| Frost hardiness | -21 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogrody przydomowe, parki, zieleń publiczna, szpaler, w grupach |
Reviews
5
/ 5
(7 reviews)
Do you have this product?
Share your opinion. Your opinion not only helps us improve our services, but also helps other customers make a wise choice.












