More photos
+2
Guzikowiec zachodni
Cephalanthus occidentalis
| Container type: | 0,5-litrowy (P9) |
| Plant age: | 2 years |
| Plant dimensions: | 10-15 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
14.00 zł
Sorry, the product you are viewing is currently unavailable due to limited stock.
Specification
| Habit | krzaczasty, rozłożysty |
| Target height | od 1 do 2 m |
| Growth rate | roślina szybkorosnąca |
| Color of leaves/needles | zielone |
| Color of flowers | białe |
| Flowering month | lipiec, sierpień, wrzesień |
| Position | słoneczne |
| Soil requirements | gleba przeciętna ogrodowa (może być gliniasta), wilgotna |
| Frost hardiness | -25 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogrody przydomowe, parki, żywopłot, ogrody wodne i bagienne, kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody) |
| Additional information | roślina miododajna |
Reviews
5
/ 5
(7 reviews)
Do you have this product?
Share your opinion. Your opinion not only helps us improve our services, but also helps other customers make a wise choice.












