Dereń biały Sibrica Variegata
Cornus alba 'Sibrica Variegata'
| Container type: | 0,5-litrowy (P9) |
| Plant age: | 2 years |
| Plant dimensions: | 15-20 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
11.80 zł
Log in to receive 19 reward points for purchasing this product
|
Availability:
|
large quantity |
|
Processing time:
|
up to 3 working days |
Need larger quantities?
Specification
| Habit | krzaczasty |
| Target height | 2 m |
| Target width | 2 m |
| Growth rate | wzrost typowy dla gatunku |
| Color of leaves/needles | biało-zielone, jesienią purpurowo-różowe |
| Position | słoneczne, półcieniste |
| Soil requirements | roślina tolerancyjna |
| Frost hardiness | -40 °C |
| Evergreen plant | nie |
| Use | ogrody przydomowe, żywopłoty naturalne i formowane, nasadzenia miejskie, kompozycje kolorystyczne |
| Additional information | młode pędy o efektownej, czerwonej barwie |
Reviews
Do you have this product?
This product has no reviews yet. Add the first review and help other customers make a wise choice.













