Actinidia 'Issai' MINIATURE KIWI
| Container type: | 2-litrowy (C2) |
| Plant age: | 3 years |
| Plant dimensions: | 50-70 cm |
| Appearance of the offered seedling | |
Product description
Self-pollinating plant with very tasty, miniature kiwi-like fruits, which are not only tasty, but also healthy - they contain almost four times more vitamin C than lemon or orange. Actinidia Issai is a climbing variety, grows best near fences and walls of buildings. It grows up to 4 meters, blooms in June, and fruits appear about 3 years after planting in October. The diameter of the fruit is usually 2.5 cm.
Actinidia prefers fertile, permeable and moist soils, a sunny or semi-shaded position. Ideally, the planting site should be sheltered from the wind. You can keep the soil moist by mulching it with e.g. bark. It tolerates pruning well, which is worth doing in the first year after planting. Kiwi is frost resistant.
Fruits are used as a general strengthening and analgesic, they support the work of the intestines and stomach. They are great for preserves, for drying, for cakes and desserts.
Specification
| Habit | climber |
| Target height | 3 - 5 m |
| Growth rate | growth typical of the species |
| Color of leaves/needles | dark green |
| Color of flowers | white |
| Flowering month | June |
| Fruiting term | October |
| Position | sun, semi-shade |
| Soil requirements | moderately moist, humus, slightly acidic soil |
| Frost hardiness | -21 °C |
| Evergreen plant | no |
| Additional information | edible fruits, ornamental fruits, fragrant flowers, decorative flowers |
Reviews
Do you have this product?
Share your opinion. Your opinion not only helps us improve our services, but also helps other customers make a wise choice.
Customer reviews
Anna Izworska
15/05/2022 Opinion confirmed by purchase
Jestem bardzo zadowolona z zakupionych produktów. Produkty w dobrej kondycji, zgodne z opisem. Przesyłka bardzo dobrze zabezpieczona . Gorąco polecam. Super
Magdalena Gołuńska
23/08/2021 Opinion confirmed by purchase
Sadzonki duze, ładne. Polecam
Maria Piątkowska
03/05/2021 Opinion confirmed by purchase
Wszystkie roślinki już posadzone. Nie jest to mój pierwszy zakup w państwa gospodarstwie. Kiedyś mieliście jeszcze drzewka owocowe - z nich zbieram już owoce. Kilka lat później kupione borówki amerykańskie i żurawina też pięknie owocują. Co do obecnego zakupu będę mogła go ocenić najwcześniej za kilka miesięcy. Myślę jednak, że tak samo jak poprzednie rośliny dobrze się przyjmą i zdrowo będą rosły. Sadzonki są zdrowe i wyglądają dokładnie tak jak w ofercie.
Elżbieta Kempska
11/10/2020 Opinion confirmed by purchase
rośliny dotarły w b.dobrym stanie ale dopiero w przyszłym sezonie będę mogła ocenić ich walory.
Regina Zacharko
10/08/2020 Opinion confirmed by purchase
Jestem bardzo zadowolona z roślinek które dotarły do mnie pięknie zapakowane , zdrowe i bardzo szybko. Jedynie co mnie zmartwiło to zakup tylko jednej miniaturowej kiwi . Ale to moja wina bo nie doczytałam że powinny być dwie. Rodzaj żeński i męski. Tylko teraz jest jeden problem gdyż nie wiem jaki rodzaj kiwi już mam? a jaki powinnam dokupić.












