Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Wszystko o powojnikach - Uprawa i pielęgnacja

Wszystko o powojnikach - Uprawa i pielęgnacja

Autor: Bartosz Opublikowany: 28.02.2020 Przeczytany: 9425 Komentarze: 0

Powojniki (Clematis) to pnące krzewy lub byliny. Wspaniale i obficie kwitną i można je znaleźć praktycznie we wszystkich możliwych kolorach. Wiele odmian po kwitnieniu zawiązuje bardzo ciekawe i dekoracyjne owocostany, które są ozdobą ogrodu w zimie. Rozrastają się w szybkim tempie i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Możemy wyróżnić wiele gatunków powojników, jednak najczęstszym wyborem klientów są klematisy wielkokwiatowe. Spektakularne, wielkie kwiaty i olbrzymia paleta barw sprawiają, że trudno im się oprzeć. W tym artykule podpowiadamy jak odpowiednio dbać o te piękne pnącza.

Wymagania

Powojniki wielkokwiatowe to najpopularniejsza grupa wśród klematisów. Aby pięknie kwitły należy zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Przede wszystkim podłoże powinno być żyzne, próchniczne, zasobne w wapń i umiarkowanie wilgotne. Odczyn podłoża powinien być zbliżony do obojętnego i oscylować w granicach pH 6-7. Powojniki preferują miejsca nasłonecznione. Najlepszym stanowiskiem jednak będzie miejsce, w którym podstawa pnącza będzie zacieniona, natomiast jego górna część oświetlona. 

Dobrze nasłonecznionego stanowiska wymagają przede wszystkim odmiany wielkokwiatowe powojników o kwiatach w intensywnych barwach np.: 'Kaiser', 'The President', 'Shin-shigyoku', 'Kiri Te Kanawa', 'My Darling' itp.

Wiele powojników sprawdzi się również w miejscu półcienistym np.: 'Błękitny Anioł', 'Krakowiak', 'Maria Kaczyńska', 'Midori'.

uprawa powojników

Rys. 1 Powojnik 'Kiri Te Kanawa' wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego

uprawa powojników

Rys. 2 Powojnik 'Lemon Beauty' lepiej będzie się czuł na stanowisku półcienistym

Odmiany o barwach pastelowych najlepiej sprawdzą się na wystawie północnej, która wpływa na obfitsze kwitnienie i lepsze wybarwienie się kwiatów.

Należy pamiętać, że klematisy wielkokwiatowe są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Powojniki najlepiej posadzić w miejscach osłoniętych od wiatru (zwłaszcza te o dużych kwiatach). Odmiany klematisów o dużych, pastelowych kwiatach nie sprawdzą się na pełnym słońcu, dlatego najlepiej wybrać dla nich stanowisko półcieniste. Powojniki bylinowe i botaniczne (np.: powojnik 'Arabella', powojnik 'Lemon Beauty') w większości przypadków mają mniejsze wymagania niż powojniki wielkokwiatowe.

Sadzenie

Sadzonki powojników uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przed sadzeniem warto przygotować się do tego zabiegu. Przed wykopaniem dołka pnącza zanurzamy w wodzie na ok. 10 minut, aby bryła korzeniowa dobrze nasiąkła wodą. Dołek, w który będziemy sadzić rośliny powinien mieć wymiary mniej więcej 60 x 60 x 60 cm. Jeżeli w ogrodzie mamy ziemię gliniastą, to na spód wykopu możemy usypać drenaż ze żwiru lub keramzytu. Następnie dołek wypełniamy odpowiednio przygotowanym podłożem (o pH zbliżonym do obojętnego). Może to być mieszanina ziemi ogrodowej, torfu i ziemi kompostowej.

Powojniki sadzimy nieco głębiej niż rosły w pojemniku (ok. 5 cm głębiej). Ziemię dookoła delikatnie udeptujemy i obficie podlewamy.

jak sadzić powojniki

Rys. 1 Pnącza sadzimy z zachowaniem odpowiedniej odległości od ściany

jak sadzić powojniki

Rys. 2 Sadzenie powojników

Sadząc powojniki w donicach, na balkonie lub tarasach musimy zwrócić uwagę na rodzaj pojemnika oraz jego zabezpieczenie przed mrozem, ponieważ korzenie są bardziej wrażliwe na mróz niż część nadziemna roślin.

Powojniki do odpowiedniego wzrostu potrzebują podpory. Może to być ogrodzenie, pergola, kratka itp. Jeżeli chcemy posadzić pnącze wzdłuż ściany warto zaopatrzyć się w np.: podporę drabinkową lub siatkę do roślin pnących, dzięki której powojniki będą w stanie rosnąć „w górę”.

Pielęgnacja

Pielęgnacja powojników skupia się na kilku aspektach, z których najważniejsze są: wiosenne cięcie, nawożenie oraz regularne podlewanie (w razie potrzeb) w trakcie sezonu wegetacyjnego. Cięcie powojników to zabieg, któremu chcieliśmy poświęcić trochę więcej uwagi, dlatego opisaliśmy go w osobnym artykule: "Jak przycinać powojniki".

Ziemia dookoła roślin powinna być pokryta ściółką. Dzięki temu podłoże dłużej utrzymuje wilgoć i nie nagrzewa się zbyt mocno. Do ściółkowania możemy użyć różnych materiałów, choć najlepszym rozwiązaniem byłaby ściółka organiczna (kora, trociny, zrębki itp.). Powojniki preferują stanowiska gdzie ich podstawa będzie zacieniona. Nagrzewanie podłoża w obrębie rośliny można ograniczyć poprzez obsadzenie podstawy powojnika płytko korzeniącymi się krzewinkami czy bylinami. Równie dobrym sposobem może okazać się sadzenie wyższych krzewów, które będą rzucać cień na podstawę powojnika.

Podłoże, w którym rosną powojniki powinno być stale wilgotne. Stąd istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie czy zacienianie podstawy roślin, które ogranicza parowanie wody i schładza podłoże. Idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie systemu nawadniania kropelkowego, które dostarczy odpowiednią ilość wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy również w stanie ograniczyć występowanie chorób wśród powojników, ponieważ liście pozostaną suche.

Nawożenie roślin najlepiej rozpocząć w drugim roku po posadzeniu. Pamiętajmy, że rośliny, które kupujemy w centrach ogrodniczych, czy szkółkach roślin ozdobnych najprawdopodobniej zawierają już nawóz wieloskładnikowy. Dla początkujących ogrodników (i nie tylko) polecamy nawozy dedykowane, w tym przypadku nawóz do powojników lub nawozy wieloskładnikowe o spowolnionym działaniu. Postępując zgodnie z wytycznymi na etykiecie minimalizujemy ryzyko przenawożenia roślin.

Późna jesień to dobra pora, aby przygotować powojniki do zimy. Choć pnącza te są dosyć mrozoodporne, to w mroźne, surowe zimy mogą przemarzać. Okrycia wymaga jedynie podstawa pnia, z której wiosną wyrosną nowe pędy.  Warto obsypać ją ziemią, korą lub suchymi liśćmi i w ten sposób zabezpieczyć przed mrozem. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów może wpłynąć na przedłużenie kwitnienia.

Choroby i szkodniki

Profilaktyka to najefektywniejsza forma zapobiegania występowaniu chorób czy atakowaniu roślin przez szkodniki. Polega ona na przestrzeganiu wymagań danej rośliny co do stanowiska, podłoża, pielęgnacji i nawożenia itp. Rośliny rosnące w sprzyjających warunkach są o wiele mniej narażone na porażenie przez choroby, czy zaatakowanie przez szkodniki niż rośliny słabe, zaniedbane lub uszkodzone. 

Najpoważniejszą chorobą, która poraża powojniki jest uwiąd. Choroba objawia się więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów lub całych roślin. Najbardziej podatne na porażenie są rośliny słabe, uszkodzone lub uprawiane w złych warunkach. Częściowe zapobieganie chorobie polega na głębszym sadzeniu (w celu ukorzenienia pędów u podstawy) oraz zapewnienie odpowiedniego stanowiska uprawy. Sadzonki porażone patogenem można również opryskiwać preparatem Switch 62,5 WG.

choroby powojników

Rys. 1 Mączniak prawdziwy na liściach powojnika

choroby powojników

Rys. 2 Uwiąd powojnika - zamieranie liści i pędów

Coraz częściej na powojnikach można zaobserwować również mączniaka prawdziwego. Wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura powyżej 20 st. C sprzyja rozwojowi choroby, która objawia się białym, mączystym nalotem na wierzchniej stronie liści. Z czasem mogą pojawiać się czerwieniejące i brązowiejące plamy, które prowadzą do całkowitego zasychania liści. Przy niewielkim nasileniu choroby można wspomóc się biopreparatami: Antifung 20 SL (zawiera wyciąg z bambusa), Bioczos BR (na bazie wyciągu z czosnku) czy Biosept 33 SL (z wyciągiem z grejpfruta). Preparaty chemiczne służące do zwalczania mączniaka prawdziwego to np.: Topas 100 EC, Score 250 EC, Nimrod 250 EC, Topsin M 500 EC, Kendo 50 EW.

Szkodniki nie stanowią raczej problemu w uprawie powojników. Nie wyróżnia się specyficznych szkodników klematisów, a szkodniki które można spotkać w każdym ogrodzie tj.: mszyce czy przędziorki, porażają powojniki rzadko. Jeśli jednak się pojawią, zwalczanie przeprowadza się tak jak przy innych uprawach.

Przeczytaj także nasz drugi artykuł o powojnikach, na temat ich przycinania:

https://www.flower-garden.pl/ciecie-powojnikow

 

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz