Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Co robić, gdy tuja usycha w środku?

Co robić, gdy tuja usycha w środku?

Autor: Bartosz Opublikowany: 17.02.2022 Przeczytany: 17805 Komentarze: 0

Bardzo często nasi klienci mają „problem” z tujami. Chodzi o zasychanie pędów w środku krzewu. W tym artykule postaramy się dogłębnie wyjaśnić temat i przy okazji pokażemy jakie są przyczyny zasychania żywotników.

Wymagania żywotników

Zanim wyjaśnimy, dlaczego tuje zasychają, musimy poznać ich właściwe wymagania. Żywotniki są mało wymagające w uprawie. W naszym klimacie są praktycznie odporne na mróz, dobrze znoszą również zanieczyszczenia powietrza. Tuje powinny być sadzone na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych lub wilgotnych, o lekko kwaśnym odczynie. Z powodzeniem można je uprawiać również na słabszych glebach. Wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego.

Dlaczego thuja zasycha w środku?

To najczęstsze pytanie, które pojawia się jeżeli mówimy o tujach. Od razu również uspokajamy – jest to naturalne zjawisko! Z pewnością nie jest to spowodowane żadnymi patogenami. Problem występuje często w przypadku gęstych form żywotników (bardzo często w żywopłotach z tuji) i jego przyczyną najzwyczajniej w świecie jest brak dostępu do światła. Roślina nie potrzebuje pędów, które nie przeprowadzają w optymalny sposób fotosyntezy, stąd odrzuca je na rzecz pędów, które mają pełny dostęp do światła. Brązowienie tuji w środku pędu jest więc zjawiskiem powszechnym i naturalnym. Musimy się z tym po prostu pogodzić.

Nie ma skutecznego środka, który w pełni zahamuje owe zjawisko. Możemy je jedynie ograniczać lub - tak jak niektórzy - „wyczesywać” suche pędy ze środka roślin. Oczywiście obumarłe pędy zalegające w środkach roślin mogą być dobrym siedliskiem dla różnych grzybów czy pleśni. Jednak jeśli rośliny są pełne wigoru i w dobrej kondycji oraz w odpowiedni sposób pielęgnowane nie powinno to mieć wpływu na ich zdrowotność. Problem nie dotyczy jedynie żywotników, a wszystkich roślin o gęstych, zwartych koronach.

Inne przyczyny zasychania tuji

Choć zasychanie pędów wewnątrz roślin jest zjawiskiem naturalnym to mogą je również nasilać czynniki zewnętrzne takie jak np.: zbyt gęsto rosnące tuje w żywopłocie, słaba ziemia, susza, zbyt obfite podlewanie, niedobór składników pokarmowych, choroby grzybowe i szkodniki, słaba jakość sadzonek, uszkodzenia korzeni itd.

  • Zbyt gęsto posadzone tuje: aby stworzyć zwarty żywopłot z najbardziej popularnej Tuji 'Smaragd' wystarczy sadzić rośliny w odstępach co 60-80 cm.
  • Słaba ziemia: żywotniki wymagają żyznych gleb, umiarkowanie wilgotnych lub wilgotnych o pH=5,6-6,5
  • Susza: letnie susze to największe zagrożenie dla żywotników nawet tych kilkunasto-, kilkudziesięcioletnich. Tuje są wrażliwe na przesuszenie więc należy pamiętać, aby zawsze miało pod dostatkiem wody.
  • Zbyt obfite podlewanie: susza to jedno, ale nie należy również przesadzać w drugą stronę. Zwłaszcza jeżeli rośliny rosną na glebach gliniastych. Podłoże powinno być wilgotne, ale bez stagnującej wody w obrębie korzeni.
  • Niedobór składników pokarmowych: poza podstawowymi składnikami pokarmowymi jakimi są azot, fosfor, czy potas, tuje potrzebują również magnezu i żelaza, które pomagają w wybarwieniu łusek. Odpowiednie pH pomaga w pobieraniu składników pokarmowych: i tak na przykład zbyt kwaśne podłoże utrudnia pobieranie magnezu, a mocno zasadowe – żelaza. Pamiętajmy więc o właściwym odczynie podłoża, w którym rosną nasze rośliny.
  • Choroby i szkodniki: to temat na osobny artykuł. Oczywiście zarówno żerowanie szkodników (nie ma ich dużo. Najczęściej tuje atakują: misecznik tujowiec oraz miodownica cyprysikowa) jak i choroby wpływają na kondycję zdrowotną rośliny (tutaj nie ma zaskoczenia).
  • Słaba jakość sadzonek: nie zawsze na roślinach iglastych jesteśmy w stanie zaobserwować skutki przesuszenia. Niestety efekty zaobserwujemy dopiero kilka tygodniu lub miesięcy po posadzeniu takich roślin. Kupujmy więc rośliny w szkółkach roślin ozdobnych lub sprawdzonych sklepach, czy centrach ogrodniczych, gdzie personel dba o odpowiednią pielęgnację, a przede wszystkim podlewanie roślin.
  • Uszkodzenia korzeni: czasami szkodniki żerują w ziemi np. larwy chrząszczy. Jeżeli ich populacja jest liczna, mogą na tyle uszkodzić korzenie, że rośliny po prostu uschną.
     

Jak możemy ograniczyć zjawisko zasychania pędów wewnątrz żywotników? 

Po pierwsze kupujmy rośliny odpowiedniej jakości od sprawdzonych sprzedawców. Następnie przygotujmy podłoże i miejsce, w którym rośliny będą rosły. Posadźmy tuje, rozsypmy nawóz i podlewajmy. Tylko tyle i aż tyle.

W przypadku starszych tuj, lub żywopłotów, które już istnieją w ogrodzie najważniejsze będzie odpowiednie nawożenie i podlewanie. Tuje najwięcej wody będą potrzebować w lecie ( w okresie suszy) oraz na przedwiośniu kiedy mocne słońce już intensywnie oświetla rośliny, a one nie mogą jeszcze pobrać wody z zamarzniętej ziemi. W przypadku nawożenia skupmy się na nawozach z większą dawką magnezu i żelaza. Na rynku są nawozy specjalnie przeznaczone do tego celu i zazwyczaj spotkamy je pod nazwą: nawóz przeciwko brązowieniu iglaków/igieł itp.

Tuje to bardzo popularne rośliny, które spotkamy właściwie wszędzie. Odpowiednia pielęgnacja nie jest trudna, a dzięki niej będziemy mogli chociaż w pewnym stopniu ograniczyć jej zasychanie. Pamiętajmy jednak, że jest to zjawisko naturalne i nie da się go całkowicie usunąć. Wtedy zostaje nam już tylko wyczesywanie suchych gałęzi z środka krzewu. Czy warto każdy musi ocenić sobie już sam.

Tagi:tuja usycha w środku, usychanie tuji

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz