Zamówienia tel. oraz email:
0
Koszyk
0,00 zł
Cięcie powojników

Cięcie powojników

Autor: Bartosz Opublikowany: 28.02.2020 Przeczytany: 7282 Komentarze: 0

Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wśród powojników. Sprzyja ono rozkrzewianiu się pnączy i wpływa na obfite kwitnienie. Cięcie powinniśmy wykonać wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Opóźnienie cięcia powoduje opóźnienie kwitnienia.  

Zabieg przycinania wykonujemy ostrym sekatorem (stępione ostrze miażdży tkanki, co osłabia rośliny i sprzyja rozwojowi chorób). Pędy przycinamy 0,5 - 1 cm nad parą zdrowych, nabrzmiałych pąków, pod lekkim kątem. Zanim zaczniemy przycinać zdrowe pędy, usuńmy najpierw wszystkie zaschnięte liście oraz obumarłe pędy. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. W pierwszym roku uprawy (po posadzeniu do gruntu) wszystkie powojniki, niezależnie od odmiany, powinno przyciąć się nie wyżej niż 30 cm od podłoża. Skutkiem takiego cięcia będzie wypuszczenie wielu nowych pędów z podstawy krzewu. Podobny efekt otrzymamy, kiedy położymy pędy płasko na ziemi i obsypiemy je korą. Gęstsze krzewy odznaczają się lepszym wigorem, obfitszym kwitnieniem oraz większą odpornością na choroby i szkodniki. Przycinanie w kolejnych latach uprawy zależy już od odmiany i pory jej kwitnienia. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów u sadzonek powojników może wpłynąć na przedłużenie kwitnienia.

cięcie powojników

Rys. 1 Pędy przycinamy pod lekkim kątem

cięcie powojników

Rys. 2 Do cięcia zawsze używamy ostrego sekatora

Możemy wyróżnić 3 sposoby cięcia powojników:  silnie, słabo, wcale

Silne cięcie dotyczy powojników kwitnących późno ( na tegorocznych pędach od końca czerwca do sierpnia). Takie cięcie możemy śmiało wykonać u powojników z grupy viticella lub wielkokwiatowych późno kwitnących. Pędy przycinamy nad 2-3 parą pąków, pod lekkim kątem, 20 - 50 cm nad ziemią. Tak silne cięcie możemy wykonać również u powojników z grupy tangutica (np. powojnik 'Bill MacKenzie') jeżeli chcemy ograniczyć ich rozrastanie (powojniki z tej grupy odznaczają się silnym wzrostem).

Słabe cięcie wykonujemy u większości odmian wielkokwiatowych powojników, które rozpoczynają kwitnienie w maju lub czerwcu na zeszłorocznych pędach, a następnie powtarzają kwitnienie na pędach tegorocznych. Powojniki z tej grupy przycinamy jednakowo na wysokości 100 - 150 cm ( młode i słabe rośliny możemy przyciąć niżej). Przycinamy wszystkie pędy.

Nie przycinamy powojników, które kwitną wiosną, tylko na starych, dojrzałych pędach. Tutaj możemy zaliczyć powojniki z grupy atragene (np. powojnik 'Lemon Beauty') i montana. Jeżeli mamy w ogrodzie powojniki z tych grup i zbyt mocno się rozrosły możemy je przyciąć, ale dopiero po kwitnieniu i nie niżej niż 1 metr nad ziemią. U powojników bylinowych (np. powojnik 'Arabella') wycinamy wszystkie suche i obumarłe pędy tuż przy podstawie, a żywe przycinamy na wysokości 5 - 10 cm od ziemi.

jak przycinać powojniki

Rys. 1 Przycinanie pędów powojnika

jak przycinać powojniki

Rys. 2 Schemat cięcia pędów

Sekator to Twój sojusznik

Powojniki to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych pnączy, które możemy spotkać w naszych ogrodach. Intensywność kwitnienia w dużej mierze zależy jednak od odpowiedniej pielęgnacji. Cięcie to jeden z kluczowych jej elementów. Odpowiednio wykonany zabieg pozwoli nam cieszyć się pięknymi kwiatami i zdrowymi krzewami przez cały czas. Nie bójmy się cięcia.

Przeczytaj także nasz drugi artykuł o powojnikach dotyczący ich uprawy i pielęgnacji:

https://www.flower-garden.pl/wszystko-o-powojnikach

Tagi:przycinanie powojników, cięcie powojników, cięcie pnączy, jak przycinać klematisy

 Powiązane produkty

 Powiązane artykuły

 Komentarze

 Napisz komentarz